Zmiana zdania nie oznacza słabości lecz dowodzi inteligencji

Jeśli masz wystarczającą elastyczność umysłową, aby zmienić zdanie w obliczu nowych informacji, wykorzystywać je w innowacyjny sposób i rozwiązywać z nimi trudne problemy, jesteś inteligentny.

Mężczyzna w okularach.

Zmiana zdania jest oznaką inteligencji i praktyki, którą powinieneś wykonywać regularnie. Są jednak tacy, którzy uważają, że takie postępowanie ujawnia brak przekonania, a nawet charakteru. Wierzą, że ważne jest, aby chronić swoją dumę i nie poniżać się do przyznawania się do błędów.

Eksperci od ludzkiej inteligencji i kreatywności sugerują, że kiedy budzisz się rano, powinieneś zadać sobie pytanie, jaki pomysł, podejście lub przekonanie zamierzasz dzisiaj zmienić. Twierdzą, że zmiana zdania może stanowić ćwiczenie elastyczności umysłowej, które pozwala zdobyć mądrość, otwartość poznawczą i szczęście.

Życie wymaga zmian i ruchu tak jak twój umysł. Tak więc, jeśli od czasu do czasu nie pozwolisz sobie na zmianę żadnego ze swoich pomysłów, w końcu uwierzysz w rzeczy, które nie są prawdziwe. Nie będziesz również w stanie poradzić sobie z niepewnością i nie naprawisz swoich błędów. Co więcej, trudno będzie z tobą żyć. Inteligencja wykracza daleko poza bycie geniuszem w fizyce kwantowej czy posiadanie dwóch doktoratów z matematyki. Genialny umysł to elastyczny umysł.

Jeśli na zawsze będziesz trzymał się pierwszych pomysłów, które przyszły ci do głowy, nie będziesz w stanie stawić czoła najbardziej złożonym wyzwaniom życia.

Zmiana zdania. Głowa pełna pomysłów

Zmiana zdania jest oznaką inteligencji

Niewiele rzeczy jest wygodniejszych niż obrona tych samych pomysłów, którymi dzielą się Twoi przyjaciele, partner, współpracownicy i rodzina. Posiadanie tych samych przekonań, ideologii i postaw wspólnych z grupą odniesienia zapewnia satysfakcję i spójność. Co się jednak dzieje, gdy nagle nie zgadzasz się z resztą i bronisz swojego przeciwnego zdania?

Dzieje się tak, że ludzie wokół ciebie czują się rzuceni wyzwaniem. Pytają cię, kiedy zacząłeś tak myśleć i dlaczego nagle masz tak różne opinie. Ktoś musiał zrobić ci pranie mózgu, twierdzą. Ponieważ zmiana zdania to coś, co nie wszyscy rozumieją lub szanują. W rzeczywistości często uważają to za sprzeczne.

Wolą cię z twoimi skoncentrowanymi pomysłami, zakorzenionymi w twoich zwykłych przewidywalnych podejściach, które są spójne z tym, co myślą inni. Niemniej jednak to, że bronisz pomysłu, który wcześniej odrzuciłeś, nie oznacza, że jesteś fałszerzem, kogoś oszukałeś albo że się sprzedałeś. W rzeczywistości otwartość na inne podejścia i uznanie ich użyteczności jest nieuniknioną oznaką mądrości.

Upór poznawczy i przyjmowanie za pewnik pomysłów, o których wiesz, że są złe, nie czyni cię silniejszym. To sprawia, że jesteś ignorantem.

Dobrzy liderzy wiedzą, jak ważna jest zmiana zdania

Jak już wspomnieliśmy, zmiana zdania jest oznaką inteligencji, ale wielu uważa, że takie postępowanie podważa ich autorytet. Właśnie to odkryli eksperci Harvard Business School Martha Jeong, Leslie K. John, Francesca Gino i Laura Huang. W swoim badaniu odkryli, że wielu liderów i przedsiębiorców niechętnie zmienia swój punkt widzenia lub odrzuca którykolwiek ze swoich pomysłów.

Wydaje się, że wierzą, że rezygnacja ze swoich prawd lub przyznanie się do błędów jest aktem omylności. Rzeczywiście, dla niektórych trwanie na swoich początkowych stanowiskach jest pokazem siły i przekonania. Jednak prawdziwi liderzy i ludzie sukcesu wiedzą, że przechwałki nie zajdą daleko. Tylko ci, którzy pozwalają sobie na elastyczność i od czasu do czasu zmieniają swoją perspektywę, ujawniają prawdziwy blask.

Czasami, żeby mieć rację, trzeba zmienić podejście

Nagłe odkrycie, że coś, co wcześniej uważałeś za oczywiste, może być bolesne. Może wpłynąć na twoje ego, moralność, samoocenę, a nawet tożsamość. Fakt dostrzeżenia, jak nowe informacje przeczą temu, czego broniłeś wcześniej, generuje coś, co nazywamy dysonansem poznawczym.

Termin ten definiuje dysharmonię, której doświadczasz, gdy twój wewnętrzny system idei, przekonań i postaw jest w konflikcie. Wiesz, że zmiana zdania jest oznaką inteligencji, ponieważ pozwala odrzucić nieprzydatne pomysły, ale zrobienie tego nie jest ani łatwe, ani szybkie. Ciekawe jest to, że aby uniknąć tego dyskomfortu psychicznego, przez większość czasu uciekasz się do niesamowitej żonglerki intelektualnej.

Oto przykład:

  • Lubię palić, ale powiedziano mi, że palenie powoduje raka. Zaakceptowanie tego denerwuje mnie, więc wolę wierzyć w inny pomysł. Mój dziadek palił całe życie i zmarł w wieku 100 lat. Więc nie może być tak źle.

Kobieta patrzy w okno

Poza twoimi przekonaniami jest elastyczność

Miguel Servetus, Giordano Bruno, Kopernik, Galileo Galilei… Nasza historia pełna jest postaci, które rzuciły wyzwanie światu w czasie, gdy nowe idee były postrzegane jako ataki na dogmat wiary, ponieważ nauka i religia nigdy nie szły w dobrych stosunkach. Rzeczywiście, nawet dzisiaj jest wielu, którzy trzymają się swoich przekonań tak jak inkwizycja ze swoimi wyznaniami.

Społeczeństwo nie rozwija się bez otwartych umysłów. To powiedziawszy, nawet dzisiaj jest wielu, którzy bronią swoich opinii przemocą, nie zdając sobie sprawy, że ich idee są zbudowane na piasku. Zmiana zdania jest oznaką inteligencji, ale wymaga też pokory intelektualnej. Nie jest to łatwe, gdy uczy się cię, że to twoje przekonania czynią cię tym, kim jesteś i że musisz ich bronić zębami i pazurami.

Niestety często zapomina się, że zmiana sprzyja postępowi, że w postępie kryje się prawda, a żeby to ułatwić, trzeba odrzucić stare idee, by przyjąć lepsze argumenty i nowe perspektywy. Pamiętaj o tym. Zadaj sobie pytanie, jaki masz pomysł lub przekonanie, które warto dzisiaj zmienić.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Braem, S., & Egner, T. (2018). Getting a grip on cognitive flexibility. Current directions in psychological science27(6), 470–476. https://doi.org/10.1177/0963721418787475
  • Cañas, José. (2006). Cognitive Flexibility. 10.13140/2.1.4439.6326.
  • Jeong, Martha, Leslie K. John, Francesca Gino, and Laura Huang. “Research: Changing Your Mind Makes You Seem Intelligent.” Harvard Business Review (website) (September 11, 2019).
  • Mangels, J. A., Butterfield, B., Lamb, J., Good, C., & Dweck, C. S. (2006). Why do beliefs about intelligence influence learning success? A social cognitive neuroscience model. Social cognitive and affective neuroscience1(2), 75–86. https://doi.org/10.1093/scan/nsl013
Scroll to Top