Inteligencja - kilka ciekawych faktów na jej temat

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakimi prawami rządzi się inteligencja? Świat nauki jeszcze w pełni nie rozszyfrował jej zdolności.
Inteligencja - kilka ciekawych faktów na jej temat

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2022

Inteligencja to fascynujące zjawisko, o którym wciąż musimy się wiele nauczyć. Istnieją nawet intensywne kontrowersje dotyczące tego jak zdefiniować zjawisko, jakim jest inteligencja. Oznacza to, że koncepcja nie ma jednego znaczenia. Rzeczywiście, nauka jeszcze nie rozszyfrowała wszystkich zagadek dotyczących tego tematu.

Dlatego wszystko, co wiemy o inteligencji, można uznać za „prawdę przejściową” lub przynajmniej relatywną. Eksperci nie są również zgodni co do tego, czy naprawdę istnieje tylko jeden lub kilka rodzajów inteligencji, ani jaki mają zakres lub w jakim stopniu są modyfikowane przez doświadczenia każdej osoby.

Ponadto nie ma zgody co do sposobu pomiaru inteligencji. W rzeczywistości dobrze znane testy ilorazu inteligencji (IQ) mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ponadto, jak wszyscy wiemy, czasami możemy być jednocześnie inteligentni i głupi. W rzeczywistości większość z nas nosi w sobie tę dwuznaczność. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się kilku ciekawym faktom na temat inteligencji.

Różnica między inteligentnym a głupcem polega na tym, że ten pierwszy łatwo dochodzi do siebie po swoich niepowodzeniach, a drugi nigdy nie jest w stanie dojść do siebie po swoich sukcesach ”.

-Sacha Guitry-

Inteligencja. Głowa z trybików
Pojęcie inteligencji jest arbitralne, podobnie jak iloraz inteligencji (IQ).

Inteligencja – kilka ciekawych faktów

Od wielu lat iw wielu miejscach podejmowane są próby określenia cech definiujących inteligencję. Albo raczej, jeśli istnieją określone cechy, które moglibyśmy zaklasyfikować jako inteligencję. Pod tym względem wydaje się, że istnieje tylko jedna cecha, co do której istnieje całkowita zgodność: ciekawość.

Inteligentni ludzie są z natury ciekawi. Muszą zrozumieć i chcą wiedzieć więcej. Oprócz tej cechy wydaje się, że inteligentni ludzie często wykazują również następujące cechy:

 • Nie podzielają tendencji większości.
 • Są otwarci.
 • Posiadają kreatywność i zdolności adaptacyjne.
 • Szukają przestrzeni samotności. Ponadto mają tendencję do bycia nocnymi.
 • Zawsze zadają pytania.
 • Czują, że wiedzą bardzo mało.
 • Mają wiele zainteresowań.

Więcej informacji o inteligencji

Przez długi czas toczyła się debata, czy inteligencja jest stałą zdolnością, czy nie. Innymi słowy, czy rodzimy się z już określonym poziomem inteligencji, który na zawsze pozostanie mniej lub bardziej stabilny?

Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Wydaje się najbardziej prawdopodobne, że istnieje granica naszej inteligencji określona przez genetykę. Jednak najważniejsze nie jest to, jaki jest ten poziom, ale jak go wzmacniamy i wykorzystujemy.

Wydaje się bardzo prawdopodobne, że większość ludzi nie rozwija wszystkich zdolności intelektualnych, które posiadają wrodzona. To nie to samo, co powiedzenie, że „używamy tylko jednej czwartej naszego mózgu”. W rzeczywistości sugeruje to, że tak jak w przypadku wielu innych wydziałów, nie udaje nam się ćwiczyć i rozwijać wszystkich potencjalnych zdolności intelektualnych, które posiadamy.

Uważa się, że inteligencja jest w 60 procentach determinowana przez genetykę, a w 40 procent przez nasze środowisko. W konsekwencji doświadczenia, które mamy i środowisko, w którym żyjemy, determinują prawie połowę inteligencji, którą wykazujemy.

Mężczyzna w okularach
Większość inteligencji zależy od genetyki.

Inne ciekawe fakty dotyczące inteligencji

Uważa się, że najbardziej inteligentną osobą, jaka kiedykolwiek żyła, był mężczyzna o imieniu William Sidis. Jego IQ oszacowano na 250-300, czyli wynik, którego nikt inny nigdy nie osiągnął.

Jednak w tym przypadku, podobnie jak w przypadku wielu „cudownych dzieci”, jest tajemnicą, dlaczego nie zostawił po sobie bardziej znaczącej spuścizny. Rzeczywiście, z reguły ci ludzie są niezwykle prominentni na polu akademickim, ale rzadko generują historyczne kamienie milowe.

Istnieje również wiele fałszywych mitów dotyczących inteligencji. Na przykład:

 • Ludzie leworęczni nie są mądrzejsi od praworęcznych.
 • Biali nie są mądrzejsi od innych grup etnicznych.
 • Mężczyźni nie są mądrzejsi od kobiet.
 • Słuchanie muzyki Mozarta nie czyni nas mądrzejszymi.
 • Gry umysłowe nie czynią nas mądrzejszymi. Mogą jednak dać nam większą sprawność intelektualną.

Ponadto są dane, które wszyscy powinniśmy znać i brać pod uwagę:

 • Dzieci, których rodzice rozmawiają z nimi, czytają im i zapewniają im muzykę, są zazwyczaj bardziej inteligentne.
 • Odwodnienie zmniejsza zdolności intelektualne.
 • Ludzie, którzy opierają swoją dietę na przetworzonej żywności, zwykle radzą sobie gorzej w testach inteligencji.
 • Mózg człowieka rośnie do 18 roku życia. Dlatego zażywanie narkotyków jest szczególnie ryzykowne w okresie dojrzewania.

To tylko niektóre z ciekawych faktów dotyczących inteligencji. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nauka wciąż ma wiele do zrobienia w tym temacie. W międzyczasie może nie powinniśmy się tak bardzo martwić o to, że jesteśmy mądrzejsi, ale o to, by działać mądrzej. Nie są takie same.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Egido, M. P. (2018). La psicologización de la educación: implicaciones pedagógicas de la inteligencia emocional y la psicología positiva. Educación XX1, 21(1), 303-320.
 • Gardner, H., Kornhaber, M., & Wake, W. (2000). Inteligencia: múltiples perspectivas. Revista Electrónica de LEEME, (25), 167-168.
 • Gistain, F. J. C., & Turet, M. S. (1990). La correlación herencia-ambiente en el desarrollo de la inteligencia: un estudio experimental. Revista de psicología general y aplicada: Revista de la Federación Española de Asociaciones de Psicología43(2), 187-192.
 • Marañón, R. C., & Andrés-Pueyo, A. (1999). El estudio de la inteligencia humana: recapitulación ante el cambio de milenio. Psicothema, 453-476.
 • Mora, J. A. (1991). La inteligencia como proceso básico. Anales de Psicología/Annals of Psychology7(1), 57-64.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.