Zdrowa zależność od miłości istnieje i opiera się na więzi intymności. Oznacza to zdolność do tworzenia pozytywnego przywiązania, napędzanego wzajemnym uczuciem, autentyczną troską o siebie nawzajem i zaufaniem. Brené Brown jest znaną pisarką, profesorką i badaczką na Uniwersytecie w Houston. Zagłębiła się w ten temat, aby wyjaśnić szereg pojęć z nim związanych.
Od wielu lat podkreśla się negatywne i niebezpieczne wymiary zależności w związkach małżeńskich. Doktor psychologii i odnoszący sukcesy pisarz Walter Riso mówi o tego rodzaju ideach. Istnieje z pewnością wiele niekorzystnych zmiennych związanych z tym wymiarem.
Jednak w kontekście romantycznego związku nieuniknione jest, że pojawi się pewna więź zależności. Musi to zawsze opierać się na pracy i wzajemnym wsparciu, aby zbudować wspólne schronienie, w którym możemy razem wzrastać. Niemniej jednak partnerzy nigdy nie powinni przestać być sobą i nigdy nie powinno się próbować zdominować drugiej strony.
To jest klucz, wiedzieć, jak zbudować silny i zdrowy związek, w którym oboje partnerzy czują się obecni poprzez wzbogacanie, zaangażowanie i wzajemną dynamikę.
„Pozostanie bezbronnym to ryzyko, które musimy podjąć, jeśli chcemy doświadczyć połączenia”.
Brené Brown
Zdrowa zależność od miłości: jak ją praktykować
Możesz być zdezorientowany terminem „zdrowa zależność od miłości”. W końcu, jak zdrowo „zależeć” od partnera? Cóż, prawda jest taka, że jako istoty ludzkie potrzebujemy innych, aby zagwarantować sobie dobre samopoczucie emocjonalne. Miłość potrzebuje zdrowego rodzaju przywiązania, abyśmy mogli przetrwać i rozwijać się w naszych związkach.
Neurolog i psychiatra Amir Levin wraz z psychologiem społecznym Rachel Heller napisali na ten temat niezwykle pouczającą książkę. W dziele Attached definiują zdrową zależność jako istotny element relacji romantycznej. To rodzaj koegzystencji opartej na intymności i poczuciu wspólności, gdzie nie ma miejsca na strach czy dyskomfort.
Jednak Brené Brown w swojej książce The Power of Being Vulnerable, skupiła się na innym temacie, który wyróżnia się spośród innych. Twierdzi, że zdrowa zależność od miłości to taka, w której pozwalamy sobie na bezbronność wobec naszych partnerów. Szczera bliskość, którą rozwijamy ze sobą, stoi za sojuszem, który nas wzmacnia. Wiemy, że mamy niekwestionowane wsparcie naszych bliskich i to nas uszczęśliwia.
Wszyscy musimy tworzyć w naszych związkach więzy zdrowej zależności. To pozwala nam kochać i być kochanym, pomagać i być wspomaganym, a także mieć tę szczególną postać w naszym życiu, z którą możemy być bezbronni i ujawniać nasze najgłębsze potrzeby.
Emocjonalne zaangażowanie względem siebie
Partnerzy muszą się wspierać. Twój związek nie powinien być polem minowym, na którym nigdy nie wiesz, dokąd pójść, z obawy przed rozgniewaniem partnera. Bycie parą oznacza zaoferowanie pokoju, a nie wojny. Co więcej, świadomość, że masz kogoś, przed kim możesz ujawnić swoje słabości, lęki i potrzeby, zapewnia prawdziwe dobre samopoczucie psychiczne.
Zdrowa zależność zaczyna się od związku, który wykracza poza zwykłą satysfakcję seksualną. Zależysz od swojego partnera, ponieważ jest on Twoim codziennym wsparciem, z którym dzielisz się wszystkim, od anegdot po poważne problemy. Jest twoim niezbędnym i emocjonalnym sojusznikiem. Im większe zaangażowanie emocjonalne zbudujesz między wami dwojgiem, tym cenniejszy będzie wasz związek.
Niezależność i zdrowa zależność od miłości: szczęście w równowadze
Jeśli zdrowa zależność od miłości jest zasadniczym elementem każdego związku, tak samo zdrowa niezależność. Te dwa wymiary, dalekie od antagonistycznego, uzupełniają się. W swoim związku bez wątpienia potrzebujesz bliskości, wsparcia i miłości partnera. Z drugiej strony chcesz — i musisz — radzić sobie sam i mieć własne ważne plany.
Prawdziwie wzbogacająca miłość to taka, która zamiast podporządkowywać, daje impuls i wolność do osobistego spełnienia każdego z partnerów. Szczęście odnajdujemy w subtelnej równowadze między przywiązaniem a wolnością, między zależnością a niezależnością. Ta dynamika sił zawsze będzie możliwa dzięki nuklearnemu komponentowi zaufania.
Uniwersytet we Fryburgu (Niemcy) przeprowadził badania, które potwierdziły to, co już wiemy. Zaufanie jest i zawsze będzie podstawowym wymogiem w każdym związku szczęśliwej pary.
Zdrowe relacje wspierają i są emocjonalną przystanią
Zdrowa zależność nie oznacza, że potrzebujecie się nawzajem do tego stopnia, że nie jesteście w stanie bez siebie żyć. Wzbogacenie zależności polega na tym, że oboje podejmujecie własne decyzje i kontynuujecie własne plany. Robisz to, wiedząc, że Twój partner zawsze będzie Twoim najlepszym przyjacielem i schronieniem.
Jednak budowanie zdrowej relacji nie jest łatwym zadaniem. Pewne koncepcje muszą zostać wyjaśnione i uzgodnione. Przede wszystkim nigdy nie wolno Ci zapominać, że bez intymności, bez umiejętności bycia bezbronnymi ze sobą, Twój związek nigdy nie będzie satysfakcjonujący.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Brown, B. (2012). The power of vulnerability. Sounds True Audio
- Covey, S. (1989). The seven habits of highly effective people. Free Press
- Levine, A. & Heller, R. S. F. (2010). Attached: The new science of adult attachment. Tarcher/Penguin
- Kluwer ES, Karremans JC, Riedijk L, Knee CR. Autonomy in Relatedness: How Need Fulfillment Interacts in Close Relationships. Pers Soc Psychol Bull. 2020 Apr;46(4):603-616. doi: 10.1177/0146167219867964. Epub 2019 Aug 8. PMID: 31390934; PMCID: PMC7057354.