Terapia Yagera: wykorzystanie umysłu do leczenia

Terapia Yagera zyskała uznanie znacznej części profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Powiemy Ci o filarach, na których się opiera.
Terapia Yagera: wykorzystanie umysłu do leczenia
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Kiedy jesteś w tarapatach lub znajdziesz się w sytuacjach, które powodują w Tobie niepokój, masz nadzieję, że zrobisz coś, aby to zmienić. Czasami jednak, chociaż wypróbowałeś różne rozwiązania, nadal Ci się nie udaje. To powoduje, że czujesz się bardzo sfrustrowany brakiem możliwości ucieczki. W takich przypadkach pomocna może okazać się terapia Yagera.

Terapia Yagera to proces psychoterapeutyczny, który wykracza poza tradycyjne metody. Trwa krótko i pozwala Ci osiągnąć wzmocniony poziom świadomości, który sprzyja identyfikacji pochodzenia Twoich problemów psychicznych, behawioralnych, fizycznych lub psychogennych i ich leczeniu. Jest również znany jako terapia podprogowa.

„Wykraczanie poza tradycyjne terapie, aby znaleźć prawdziwe lekarstwo dla pacjentów”.

-Edwin K. Yager-

Terapia Yagera: geneza i zasady

Terapeuta wykonujący hipnozę u pacjenta
Edwin K. Yager przeszkolił się w hipnozie klinicznej przed stworzeniem terapii.

Terapię Yagera opracował Edwin K. Yager. Początkowo był inżynierem elektronikiem, który później wybrał specjalizację w poradnictwie psychologicznym. Pracował jako profesor w University of California Medical School w San Diego (UCSD).

Edwin Yager studiował i praktykował kliniczne zastosowanie hipnozy przez 40 lat. Został certyfikowany jako konsultant ds. hipnozy przez Amerykańskie Towarzystwo Hipnozy Klinicznej.

Yager wyjaśnił swoją metodologię w książce Terapia Yagera: Używanie umysłu do leczenia. Twierdził, że pewne zdolności interweniują poza świadomością, aby odkryć prawdziwe przyczyny problemów, które mają pacjenci, niezależnie od ich manifestacji.

Terapia Yagera polega na metodzie zmiany terapeutycznej. Opiera się na:

 • Efektywności. Łączy osobę z tym, co zdrowe.
 • Zwięzłości. Jej czas trwania jest krótki.
 • Logika. Istnieje spójność między manifestującymi ideami a faktami.

Metoda ta rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Jednak od tego czasu został rozbudowana i obecnie w Ameryce Łacińskiej istnieje centrum szkoleniowe. Poprzez analityczną terapię hipnotyczną terapeuci starają się zidentyfikować źródło problemu i go wyleczyć, biorąc pod uwagę, jak wpływa on na obecne życie pacjenta. W tym celu pracują nad wnętrzem umysłu.

Zasady terapii Yagera

Terapia Yagera opiera się na czterech zasadach:

 • Kondycjonowanie. Wszyscy ludzie są uwarunkowani różnymi sytuacjami, które pozostawiają na nich silny emocjonalny ślad.
 • Wspomnienia. Sytuacja, która pozostawiła na nich te emocjonalne ślady, pozostawia im wspomnienia, które ich ranią, a więc są dla nich bolesne.
 • Regeneracja. Pacjenci nie mieli odpowiednich psychologicznych narzędzi do radzenia sobie w takich sytuacjach, które pozostawiły w ich emocjonalnie blizny. Dlatego rekondycjonowanie polega na przekonywaniu ich do wspierania celu, jakim jest zmiana, przy pomocy obecnych dostępnych zasobów.
 • Triadyczny pogląd na umysł lub model umysłu. Po pierwsze, jest świadoma część umysłu, która jest świadoma tego, przez co przechodzi dana osoba. Mamy też umysł nieświadomy. Wiąże się ze wspomnieniami, impulsami, doznaniami i emocjami, do których nie można uzyskać dostępu lub które są tłumione. Wreszcie jest nadświadomy umysł. Jest to wyższy poziom inteligencji, na którym znajdują się nieograniczone zdolności umysłowe, z możliwością dostępu do innych obszarów umysłu w celu rozwiązywania problemów.

Jeśli chciałbyś popracować nad swoim lękiem przed samotnością poprzez terapię Yagera, pierwszym krokiem byłoby zidentyfikowanie źródła Twojego lęku. Może ma to związek z momentem w Twoim dzieciństwie, kiedy czułeś się szczególnie bezbronny i niechroniony? To wydarzenie mogło pozostawić tak silny ślad na Tobie, że boisz się być dzisiaj sam.

Poprzez hipnozę analityczną regenerujesz tę część swojego umysłu. W efekcie zdajesz sobie sprawę, że w tamtym czasie nie miałeś środków, aby stawić czoła tej konkretnej sytuacji. Jednak nie dotknęłoby Cię to teraz i wiedziałbyś, jak rozwiązać ten problem. Dlatego nie będzie on już sprawiał, że czujesz się nieswojo. To Twoja nadświadomość lub wyższa inteligencja zapewnia Ci niezbędne narzędzia.

Zróżnicowanie terapii Yagera

Mężczyzna z zamkniętymi oczami
W terapii Yagera pacjent jest tym, który na podstawie wskazań terapeuty interweniuje w problemy emocjonalne.

Terapię Yagera można odróżnić od innych rodzajów terapii, ponieważ pacjenci nie skupiają się na narracji i nie wyjaśniają, co się z nimi dzieje. Zamiast tego znajdują źródło swojego problemu w swoim umyśle, za pomocą własnych zasobów.

Więc co robi terapeuta? Odpowiada za nauczenie pacjenta umiejętności niezbędnych do regeneracji myśli. W konsekwencji pozostaje na zewnątrz jako postać, która oferuje wsparcie. Nie dowiaduje się wszystkiego, co jest związane z problemem. To pacjent, poprzez swoje mentalne reprezentacje, rozwiązuje węzły związane z jego pochodzeniem.

Przydatność terapii Yagera

Terapia Yagera może być przydatna, jeśli czujesz, że masz problemy psychologiczne lub blokady , które uniemożliwiają Ci kontynuowanie życia tak płynnie, jak chcesz. Dzięki tej terapii możesz zregenerować to, co okazuje się być dla Ciebie toksyczne i poprawić swoje obecne samopoczucie.

Ta metoda zmiany terapeutycznej sprzyja rozwojowi osobistemu. Działa w następujących dziedzinach:

 • Aspekty behawioralne. Poprawa nawyków, rozwiązywanie zależności i rozpoznawanie problemów.
 • Aspekty psychiczne. Rozwiązywanie lęków, konfliktów emocjonalnych, żalu i depresji.
 • Problemy fizyczne. Pomoc w przewlekłym bólu, migrenach i astmie.

Terapia Yagera jest zalecana, jeśli istnieje czynnik psychologiczny, który wpływa na fizyczne, emocjonalne lub behawioralne aspekty Twojego życia i potrzebujesz szybkiego, krótkiego i dokładnego rozwiązania. Jednak, aby była skuteczna, trzeba mieć motywację do rozwiązania problemu. Ponadto musisz zobowiązać się do stosowania się do zaleceń terapeuty i być otwartym na to, aby terapia zadziałała, aby zapoczątkować zmianę, której potrzebujesz.

Musisz także przygotować swój umysł na świadomą zmianę. Musisz wzmocnić zasoby, które pomogą ci wzmocnić się i przekształcić dysfunkcyjne uczenie się. Sprzyja to temu, czego naprawdę chcesz, poprawia Twój rozwój ludzki i ułatwia ponowne uczenie się.

Krótko mówiąc, terapia Yagera to innowacyjna i skuteczna metoda, która pomaga pacjentom odblokować się. Rozszerzając swoją świadomość, jesteś w stanie pod kierunkiem terapeuty i wykorzystując swoje trzy umysły rozwiązać swoje problemy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Montgomery, G. H. (2004). Eficacia y aplicación de la hipnosis clínica. Pap. psicol, 0-0.
 • Montgomery, G. H., & Schnur, J. B. (2005). Eficacia y aplicación de la hipnosis clínica. Papeles del psicólogo25(89), 3-8.
 • Yager, E. (2018). Yagerian Therapy: Using the Mind to Heal. Independentliy published,

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.