Gdziekolwiek jesteś, zawsze bądź sobą

Bycie autentycznym, w każdym tego słowa znaczeniu, zapewnia niesamowite korzyści na poziomie społecznym i emocjonalnym. Odkryj powody, dla których powinieneś pokazać światu swoją piękną stronę, która zbyt często pozostaje ukryta.
Gdziekolwiek jesteś, zawsze bądź sobą
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Przez długi czas czułem potrzebę spełnienia oczekiwań innych. Była różnica między tym, kim byłem, a tym, w co wierzyłem, że świat ode mnie oczekuje. Z biegiem czasu, w świetle złych doświadczeń, zdałem sobie sprawę, że ta presja zmieniła mnie w kameleona. Problem polegał na tym, że gubiłem się, mimo że wiele osób kazało mi „być sobą”.

Czy kiedykolwiek przytrafiło to się Tobie? Czy to się teraz dzieje z Tobą? Naprawdę uważasz, że ważniejsze jest bycie tym, czego oczekują inni, niż bycie sobą? Czy bycie po prostu sobą byłoby czymś złym? Jeśli to brzmi dla Ciebie znajomo, w końcu zaczniesz się źle czuć. Nagle zauważysz, że się zgubiłeś. Kiedy nadejdzie ten moment, będziesz musiał się zatrzymać i zacząć szukać odpowiedzi na wszystkie pytania, które sobie zadajesz.

„Nie zmieniaj się, żeby ludzie cię polubili. Bądź sobą, a właściwi ludzie polubią Ciebie”.

-Oreki Houtarou-

Kogo chcesz zadowolić?

Zadaj sobie pytanie – ile czasu spędzasz na zadowalaniu innych. Oczywiście chcesz, aby Twoi rodzice byli z Ciebie dumni, chcesz, aby Twój partner aprobował to, co robisz, i chcesz, aby Twoje dzieci postrzegały Cię jako bohatera. Wszystko w porządku. Musisz jednak upewnić się, że nie szukasz aprobaty od niewłaściwych osób.

Kciuk w górę

To dlatego, że możesz zapomnieć, kim jesteś, czego chcesz i jakie masz opinie . W rzeczywistości, w kurę spędzasz tak dużo czasu próbując zadowolić innych, można zapomnieć swoją wartość. Oczywiście nie jest źle, gdy chcesz, aby inni cię podziwiali, o ile nie wyciszysz własnego głosu. W rzeczywistości nigdy nie powinieneś poświęcać siebie, aby zadowolić niewłaściwych ludzi. Zawsze bądź sobą i staraj się zadowolić siebie przed kimkolwiek innym.

„Człowiek ma tyle jaźni społecznych, ile jest jednostek, które go rozpoznają”.

-William James-

Nie żyj życiem innych

Życie jest pełne problemów i niepowodzeń, które utrudniają Ci dotarcie tam, gdzie chcesz. Jednak nikt nie może ich przeżyć za Ciebie. Co więcej, kiedy żyjesz w otoczeniu innych ludzi, nierzadko dowiadujesz się o ich najbardziej upragnionych pragnieniach, porażkach i marzeniach. Może się nawet okazać, że próbujesz spełnić życzenia, których nie mogli spełnić. Dlatego zatracasz się w spirali prób zaspokojenia innych.

Załóżmy na przykład, że Twoja matka chciała zostać lekarzem, ale nie mogła. Oczywiście nie twoim obowiązkiem jest spełnienie jej marzenia, chyba że chcesz. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś tam, gdzie chcesz być. Czy robisz coś, co kochasz? Jeśli odpowiedź brzmi nie, ZMIEŃ TO! Bądź sobą. Nie będzie to łatwe, ale będzie satysfakcjonujące.

„Życie jest jak droga: ma wyboje, pęknięcia i przeszkody, ale w końcu dokądś cię zaprowadzi”.

-Anonimowy-

Prawdziwe szczęście opiera się na szacunku dla samego siebie

Człowiek poszukujący swojej esencji

Aby być naprawdę szczęśliwym, musisz być ze sobą szczery, żyć własnymi marzeniami i być dumnym z tego, co czyni Cię wyjątkowym. To dlatego, że dorastałeś w świecie pełnym stereotypów, które mówiły Ci, jak powinieneś być, jak powinieneś wyglądać i jak powinieneś żyć.

Problem w tym, że standardy, które Ci wyznaczono, były nierealne. Kiedy w końcu nauczysz się czuć ze sobą komfortowo, możesz odkryć siebie. Pamiętaj, że zawsze będzie ktoś piękniejszy, inteligentny, utalentowany, silniejszy lub bogatszy od ciebie. Będą też ludzie o wiele mniej szczęśliwi. Jednak zamiast porównywać się z innymi, spójrz w siebie, aby znaleźć swój prawdziwy potencjał.

„Nie wyobrażam sobie większej straty niż utrata szacunku do samego siebie”

-Mahatma Gandhi-

Żyj zgodnie z własną wizją

Przestań myśleć o tym, kim powinieneś być lub co robić. Wszyscy mamy bagaż i nigdy nie jest tak lekki, jak byśmy chcieli. Pozwól osobie, którą jesteś, wyjść, być sobą i nie martw się, jeśli inni cię nie zaakceptują.

Ludzie, którzy Cię kochają i którzy naprawdę się liczą, pozostaną przy Tobie bez względu na Twoje wady. Zawsze znajdą się inni, którzy Cię nie zaakceptują, bez względu na to, co zrobisz. Dlatego ważne jest, aby połączyć się ze swoją autentycznością i współczuciem. Nie próbuj też zmieniać się dla innych ludzi tylko po to, by czuć się komfortowo. Bądź sobą.

„Najlepszą rzeczą w życiu jest pójście naprzód ze wszystkimi swoimi planami i marzeniami, przyjęcie życia i codzienne życie z pasją, zatracenie i zachowanie wiary oraz wygranie będąc wdzięcznym. Wszystko to dlatego, że świat należy do tych, którzy mają odwagę dążyć do tego, czego chcą.”

-Karol Chaplin-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.