» Praca

Czy można znaleźć bezstresową pracę?

Jedynym sposobem na znalezienie bezstresowej pracy jest całkowite przemyślenie środowiska pracy. Dzieje się tak, ponieważ jeśli pracownik postrzega swoją pozycję jako zagrożenie lub łamane są jego prawa, to zawsze będzie to miało wpływ psychologiczny.

Kobieta myśli o znalezieniu bezstresowej pracy.

Możesz pomyśleć, że jedynym sposobem na bezstresową pracę jest samodzielne stworzenie jej i bycie swoim prezesem. Prawda jest jednak taka, że ani bycie szefem, ani decyzja o wykonywaniu pracy w domu nie uwolni Cię od napięć emocjonalnych i fizycznych.

Wydaje się, że każdy zawód i stanowisko w organizacji w mniejszym lub większym stopniu odciska piętno na naszym zdrowiu psychicznym. Jeśli szukasz pracy, która według różnych statystyk jest mniej stresująca, znajdziesz kategorie tak odmienne, jak ogrodnicy, architekci krajobrazu, twórcy stron internetowych, masażyści czy technicy turbin wiatrowych. Niemniej jednak żadna praca nie jest całkowicie pozbawiona wszelkich śladów stresu.

Jako człowiek potrzebujesz odpowiedniego poziomu tego psychofizycznego mechanizmu, aby działać w dowolnym otoczeniu społecznym. To energia, która napędza Twoją motywację, kształtuje Twoją proaktywność i pozwala sprostać każdemu wyzwaniu. Problem pojawia się, gdy nie jesteś w stanie sprostać wymaganiom swojego środowiska przy pomocy posiadanych zasobów. To częste zjawisko w miejscu pracy.

Wykrywanie i radzenie sobie z dyskomfortem psychicznym pracowników powinno być celem każdej organizacji.

Zmartwiony mężczyzna myślący o znalezieniu pracy, która nie jest stresująca
Stres związany z pracą jest coraz bardziej niepokojącą rzeczywistością.

Jak znaleźć bezstresową pracę – trzy czynniki

W dzisiejszych czasach spora część populacji doświadcza zmęczenia. Wyczerpanie i przepracowanie są coraz częstszym zjawiskiem. Tego rodzaju bciążenie psychiczne jest ogromne i wiele osób chce zmieniać pracę, aby znaleźć coś bardziej dopasowanego do swoich potrzeb. Wydaje się, że tęsknimy za stanowiskami, które odpowiadają naszym umiejętnościom zawodowym, ale także szanują nasze samopoczucie psychiczne.

Badania przeprowadzone przez London University of Medicine twierdzą, że stres, definiowany jako zespół nieuzasadnionych nacisków i narzucanych nam wymagań, prawie zawsze prowadzi do choroby. Dlatego w dzisiejszych czasach, zarabiając na życie, tak naprawdę tracimy zdrowie. Oczywiście jest to coś, czego chcemy uniknąć, stąd coraz powszechniejszą potrzebą jest znalezienie bezstresowej pracy.

Osiągnięcie tego celu zależy od trzech czynników. Przyjrzyjmy się im.

Regulowanie stresu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stres jest częścią Twojego codziennego życia. Z tego powodu wiedza o tym, jak sobie z tym radzić i posiadanie podstawowych umiejętności radzenia sobie z problemami i napięciami jest niezbędna w podróży przez życie, nie tylko w miejscu pracy. Pierwszą rzeczą,o której powinieneś wiedzieć, jest to, że niektórzy ludzie są bardziej odporni na stres, podczas gdy inni są znacznie bardziej podatni.

Drugą rzeczą, o której warto pamiętać, jest to, że w tym obszarze można zdobywać, rozwijać i uczyć się odpowiednich umiejętności. Aby to zrobić powinieneś:

  • Pielęgnować swoją inteligencję emocjonalną i dobrze zarządzać emocjami.
  • Zachowywać koncentrację. Jasno określ swoje priorytety i pamiętaj, co jest najważniejsze.
  • Posiadać umiejętności rozwiązywania problemów.
  • Ćwiczyć asertywną komunikację.
  • Wiedzieć, jak podejmować decyzje.
  • Zarządzać odpowiednią równowagą między pracą a czasem wolnym.

Organizacje muszą promować klimat „bezpieczeństwa psychicznego”

Znalezienie bezstresowej pracy zależy również od zaangażowania firm w tworzenie bardziej zdrowego psychicznie środowiska. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy stwierdziła, że jest to obecnie obowiązek dla firm. Innymi słowy, dbanie o bezpieczeństwo psychiczne pracowników (obok bezpieczeństwa fizycznego) jest priorytetem.

Oto strategie osiągnięcia tego:

  • Wypłata wystarczającej płacy.
  • Wdrażanie celów, które pracownicy są w stanie podjąć i które ich nie przeciążają.
  • Odpowiednie godziny.
  • Zapewnienie odpowiednich czasów odpoczynku.
  • Umożliwienie pracownikowi podejmowania decyzji.
  • Tworzenie odpowiednich kanałów komunikacji pomiędzy różnymi poziomami firmy.
  • Budowanie pozytywnych relacji wśród wszystkich pracowników.
  • Zapewnienie możliwości rozwoju zawodowego.
  • Angażowanie pracowników zarówno w małe, jak i duże decyzje.
  • Ustanowienie kanałów i zasobów do identyfikacji i działania w przypadku stresu psychicznego, a także problemów między pracownikami. Na przykład takich jak zastraszanie.
Zespół rozmawia o tym, jak znaleźć bezstresową pracę
Aby stworzyć mniej stresujące środowisko pracy, liderzy muszą zobowiązać się do tworzenia atmosfery dobrego samopoczucia emocjonalnego.

Poszukaj pracy, która Cię pasjonuje

Szczęście i dobre samopoczucie zależą od odpowiedniej równowagi między pracą a życiem osobistym. Z pewnością nie powinno się żyć tylko po to, by pracować. Potrzebujesz jednak porządnej pracy, która odpowiada Twoim umiejętnościom i która Cię pasjonuje.

Znalezienie bezstresowej pracy nie jest łatwe. Po pierwsze dlatego, że taka nie istnieje. Jak wspomnieliśmy wcześniej, każda pozycja wiąże się z koniecznością radzenia sobie z pewną dozą stresu. Kiedy jest to pozytywny stres (eustres), jest to motywujące. To dlatego, że całkowity brak stresu prawie zawsze skutkuje nudą, brakiem wyzwań, a nawet lenistwem

Dlatego musisz szukać pracy, która pasuje do Twoich wartości, gustów i celów zawodowych. Tylko wtedy obciążenie stresem będzie znośne i nie będzie Cię ograniczać ani obciążać. Wręcz przeciwnie, popchnie Cię do przodu. Oczywiście znalezienie odpowiedniej pracy niekoniecznie będzie łatwe, ponieważ rynek pracy może być dżunglą, która czasami rozczarowuje i prawie zawsze irytuje. Nie możesz się jednak poddawać.

Pamiętaj, co powiedział Konfucjusz: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować ani dnia w swoim życiu”.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bhui, K., Dinos, S., Galant-Miecznikowska, M., de Jongh, B., & Stansfeld, S. (2016). Perceptions of work stress causes and effective interventions in employees working in public, private and non-governmental organisations: a qualitative study. BJPsych bulletin40(6), 318–325. https://doi.org/10.1192/pb.bp.115.050823
  • Marine A, Ruotsalainen J, Serra C, Verbeek J. Preventing occupational stress in healthcare workers. Cochrane Database Syst Rev. 2006 Oct 18;(4):CD002892. doi: 10.1002/14651858.CD002892.pub2. Update in: Cochrane Database Syst Rev. 2014;11:CD002892. PMID: 17054155.
  • Zoni S, Lucchini RG. European approaches to work-related stress: a critical review on risk evaluation. Saf Health Work. 2012 Mar;3(1):43-9. doi: 10.5491/SHAW.2012.3.1.43. Epub 2012 Mar 8. PMID: 22953229; PMCID: PMC3430928.
Scroll to Top