Zastraszanie i szantaż jako zbrodnie przeciwko wolności

Niektóre koncepcje przestępstw przeciwko wolności, takie jak szantaż i groźby, są często używane zamiennie w języku potocznym. Dzisiejszy artykuł to analiza ich różnic z prawnego punktu widzenia.
Zastraszanie i szantaż jako zbrodnie przeciwko wolności
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Patricia Grande Yeves

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Ważne jest, aby znać definicję zastraszania jako jednego z przestępstw przeciwko wolności, aby dogłębnie zrozumieć tę koncepcję i jej implikacje.

Niektóre kodeksy karne twierdzą, że ci, którzy zastraszają innych zrobieniem im krzywdy, zasługują na karę. Czyn ten musi stanowić o przestępstwie, takim jak groźba zabicia lub zranienia, tortury, wymuszenie aborcji i cokolwiek przeciwko integralności moralnej osoby. Może również dotyczyć wolności seksualnej danej osoby, na przykład groźby gwałtu lub zagrożenia jej intymności, honoru, finansów osobistych i porządku społeczno-ekonomicznego.

We wszystkich tych przypadkach może się zdarzyć, że osoba, jej rodzina lub inne osoby, z którymi są blisko związane, są przez kogoś bezpośrednio zastraszane.

Chronionym dobrem prawnym (są to rzeczy wysokiej wartości, takie jak życie czy zdrowie) jest wolność danej osoby. Jest to również prawo każdego człowieka do spokojnego prowadzenia swojego życia.

Poniżej znajdują się główne cechy przestępstwa, jakim jest zastraszanie i jego główne różnice z szantażem.

„Bo być wolnym to nie tylko zrzucić kajdany, ale żyć w sposób, który szanuje i wzmacnia wolność innych”.

-Nelson Mandela-

Człowiek w ciemności

Zastraszanie i szantaż to przestępstwa przeciwko wolności

Ogólnie rzecz biorąc, w orzecznictwie uważa się, że przestępstwo zastraszania jest mniej istotnym działaniem. Odbywa się również w połączeniu z zagrożeniem dla ofiary. Oznacza to, że nie musi być z niego wynikać kolejne działanie sprawcy. Sam akt zastraszania jest już przestępstwem.

Regulacja gróźb ma trzy różne zasady, jeśli chodzi o przestępstwa przeciwko wolności. Są to:

  • Pojęcie zagrożenia stanowiącego przestępstwo.
  • Co dzieje się, gdy zagrożenie jest skierowane przeciwko grupie.
  • Regulacja gróźb (warunkowych), które nie stanowią przestępstwa, oraz drobnych gróźb w obszarze przemocy domowej i ze względu na płeć.

Zagrożenie warunkowe to takie, które jest powiązane z konkretnym zdarzeniem, które musi nastąpić, aby zagrożenie stało się skuteczne. Na przykład zdobycie pewnej sumy pieniędzy w zamian za niezabicie kogoś.

Zbrodnia i kara

Kara za przestępstwa przeciwko wolności różni się w zależności od tego, czy zagrożenie jest warunkowe, czy nie. Kara pozbawienia wolności wynosi od sześciu miesięcy do dwóch lat, jeśli nie jest warunkowa. Ponadto w przypadkach, w których warunek ten istnieje, należy również brać pod uwagę, czy sprawca działał pod groźbą (karana karą pozbawienia wolności), czy też nie (kara słabsza).

Na przykład sprawca mógł nie osiągnąć swojego celu, jeśli powiedział ośmioletniemu dziecku, że zabije go, jeśli powie komuś, że go molestował. Jednak dziecko powiedziało matce. Tak więc ani żądane milczenie, ani groźba śmierci w rzeczywistości się nie wydarzyły.

Zamiast tego przestępca osiągnąłby swój cel, gdyby na przykład poprosił nieletniego o nagie zdjęcia w zamian za nieumieszczanie innych istniejących już w Internecie i ofiara zastosowałaby się do tego.

Plecy kobiety.

Podstawowe aspekty prawne szantażu jako jednego z przestępstw przeciwko wolności

Szantaż polega na domaganiu się kwoty lub nagrody od innej osoby, pod groźbą ujawnienia lub rozpowszechnienia faktów dotyczących ich życia prywatnego. Mogą to być informacje o wszelkich faktach rodzinnych, które nie są upublicznione i mogą mieć wpływ na ich interesy. Zauważ, że to nie to samo, co przestępstwo zastraszania za pomocą groźby.

W tym przypadku karą jest kara pozbawienia wolności, jeśli faktycznie przestępna uzyskał to, czego żądał. Skazani spędzą mniej czasu w więzieniu, jeśli go nie otrzymają nic od ofiary.

Szantaż polegałby na groźbie ujawnienia partnerowi osoby istnienia pozamałżeńskiego romansu. Chyba, że przestępca dostanie coś w zamian, za dochowanie tajemnicy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Código Penal. https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-1995-25444&tn=1&p=20190302#a169
  • Setencia de la Audiencia Provincial de Barcelona, 10-4-02. Delito de chantaje.
  • Sentencia del Tribunal Supremo, 12-11-09. Sobre amenaza condicional, el delincuente consigue su propósito.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.