Uprzedzenia, które ograniczają Twoje samopoczucie

Uprzedzenia są nieświadome i niespójne i często powodują, że podejmujesz złe decyzje. Rozpoznawanie ich i dezaktywowanie pozwala kształtować świat pełen szacunku i radości.

Mężczyzna myśli o siedmiu typach uprzedzeń.

Istnieją różne uprzedzenia, które ograniczają Twoje samopoczucie. Są to z góry określone i nieświadome przekonania, które wszyscy mamy na temat ludzi, świata i otaczającej nas rzeczywistości.

Te mentalne oceny powstają w wielu przypadkach jako uprzedzenia, które ograniczają Twój ludzki potencjał, a nawet Twoją harmonię społeczną. Utrudniają Twoje relacje z innymi, upraszczają Twoją wizję rzeczy i sprawiają, że działasz ze strachem i sceptycyzmem zamiast ułatwiać otwartość i elastyczność poznawczą.

Tego typu konstrukty psychologiczne są w wielu przypadkach najczystszym wyrazem nielogicznego myślenia.

Psycholog i noblista Daniel Kahneman twierdził, że wszyscy korzystamy z tych zasobów poznawczych. Ich celem jest umożliwienie nam udzielania szybkich odpowiedzi poprzez subiektywne filtrowanie dostępnych informacji.

Jest to sposób na uproszczenie złożoności środowiska i natychmiastowe prognozowanie w sytuacjach niepewności. Czy powinieneś ufać tej osobie? Z kim powinieneś współpracować w pracy? Jakie informacje należy zweryfikować? Jak powinieneś zareagować w określonych okolicznościach?

Wiele Twoich reakcji i działań jest zapośredniczonych przez nieświadome uprzedzenia, które nie zawsze prowadzą Cię do najbardziej udanego lub pożądanego celu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

„Nic nie zwodzi nas bardziej niż nasz własny osąd…”

-Leonardo da Vinci-

para kłóci się

Potrzeba uporządkowania świata w mentalne kategorie

Rasizm, seksizm, ageizm, homofobia, ksenofobia… Uprzedzenia, które ograniczają Twoje samopoczucie, w rzeczywistości wykraczają poza kategorie, które wszyscy rozpoznajemy. Są to nieświadome i stereotypowe architektury mentalne, które wzmacniają negatywne nastawienie do wielu obszarów Twojej własnej rzeczywistości. Zwłaszcza w stosunku do grup ludzi.

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego je tworzysz i wzmacniasz, istnieje kilka powodów. Jak wyjaśnił psycholog Gordon Allport w swojej pracy The Nature of Prejudice (1954), uprzedzenia i stereotypy powstają w wyniku normalnych ludzkich myśli. Ponieważ nasz świat jest złożony i nieprzewidywalny, musimy zorganizować go w mentalne „kategorie”.

Daniel Kahneman twierdził, że wszyscy wykorzystujemy te heurystyki (skróty myślowe) do podejmowania codziennych decyzji. W tego rodzaju uprzedzeniach pośredniczą również motywacje moralne i emocjonalne, otrzymane wykształcenie oraz wpływ naszego środowiska.

Ograniczenie uprzedzeń

Rozpoznawanie i dezaktywowanie uprzedzeń, które ograniczają Twoje samopoczucie, zawsze zaczyna się od Twojej zdolności do uświadomienia sobie, że są one obecne w Twoim życiu. Na przykład proste zapytanie siebie, dlaczego wzmacniasz pewne przekonania na temat niektórych osób, oznacza, że już robisz postępy.

Jednak wskazane jest również przyjrzenie się negatywnym uprzedzeniom, które masz tendencję do internalizacji. Są to:

1. To, czego nie znasz, jest złe (uprzedzenie oparte na strachu)

To nastawienie kładzie podwaliny pod większość uprzedzeń. Jest to idea, że to, co inne, jest niebezpieczne, a to, czego nie znasz, jest złe i dlatego musisz się bronić. Uprzedzenia ze strachu kształtują nie tylko rasizm, ale także zachowania samoobronne.

Ta cecha określa ludzi, którzy zawsze wolą znane zło od nieznanego dobra i którzy reagują z niepokojem, a nawet pogardą na każdą zmianę lub nowość. James Cook University (Australia) przeprowadził niezwykle odkrywcze badanie w tej dziedzinie.

Badanie to wykazało, że kiedy jesteśmy ciekawi, obdarzeni wyobraźnią i otwarci na doświadczenia, nasze uprzedzenia są redukowane. To jest klucz, postrzeganie tego, co jest inne, nie jako zagrożenie, ale jako okazję do nauki.

Uprzedzenia ze strachu przed tym, co inne, stanowią podłoże nietolerancji i korzeń, który blokuje wszelkie możliwości zmiany i postępu ludzkości.

2. Jeśli wyglądasz tak jak ja, polubię Cię bardziej (powinowactwo)

Innym uprzedzeniem, które ogranicza Twoje samopoczucie, jest rozumienie świata zgodnie z własnymi doświadczeniami i punktami widzenia. Oznacza to, że według Ciebie ci, którzy mają przeciwne poglądy lub nie doświadczyli tego samego, co Ty, nie są godni Twojego zaufania lub przyjaźni.

Tendencja do powinowactwa sugeruje, że jest wielu ludzi, którzy zawsze będą wykazywać nieświadome preferencje wobec tych, którzy mają cechy i doświadczenia podobne do ich.

Na przykład będziesz bardziej przychylnie patrzeć na tych, którzy mają takie same poglądy polityczne jak Ty, studiowali na tym samym uniwersytecie lub są tej samej narodowości.

3. Twój wizerunek mówi mi wszystko (uprzedzenia oparte na stronie fizycznej)

Stronniczość bazująca na wyglądzie to standardowe podejście. Kto nigdy w życiu nie wykazywał takiego zachowania?

Większość z nas ma tendencję do oceniania ludzi na podstawie ich wizerunku i sposobu ubierania się. Wiemy, że wygląd fizyczny zawsze ma znaczenie, ale musisz być ostrożny. Czasami możesz wpaść w pułapkę popełniania poważnych błędów w ocenie, które zaostrzają broń dyskryminacji.

4. Mężczyźni i kobiety nigdy nie będą tacy sami (uprzedzenie ze względu na płeć)

Wśród uprzedzeń, które ograniczają Twoje samopoczucie, są niewątpliwie uprzedzenia dotyczące płci. Nie wystarczy, że samo społeczeństwo nadal wzmacnia pewne seksistowskie schematy. Często nadal uwewnętrzniasz pewne uprzedzenia, które całkowicie ograniczają Twój własny potencjał.

Na przykład niektóre kobiety rezygnują z zajmowania stanowisk kierowniczych lub wyższego szczebla, ponieważ uważają, że tego typu stanowiska są przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn.

5. Uprzedzenia, które ograniczają Twoje samopoczucie (dotyczące urody)

Uprzedzenie władzy i piękna jest dziś niezwykle aktualne. Na przykład wielu młodych ludzi wierzy, że sukces osiągają tylko ci, którzy mają określone cechy fizyczne. Jeśli jednak istnieje jedno naprawdę osłabiające i negatywne nastawienie, zakłada się, że szczupłość lub piękno otwierają drzwi we wszystkich scenariuszach.

Uprzedzenie władzy i piękna jest podtrzymywane przez niską samoocenę. To emocjonalne nastawienie, które ogranicza Twój potencjał. Jest tak, ponieważ myślisz, że każdy sukces lub osiągnięcie celów pochodzi tylko z fizycznego aspektu.

6. Jeden błąd decyduje o wszystkim (efekt rogu)

Ludzie są czasami naprawdę okrutni, zarówno dla siebie, jak i dla innych. Często ktoś musi popełnić tylko jeden błąd, aby zostać uznanym za niegodnego zaufania lub bezwartościowego.

Efekt rogu (pochodzący od rogów diabła) głosi, że ktoś musi wykazać się tylko jedną złą cechą (nawet jeśli jest ona tylko chwilowa), aby inni uznali, że lepiej jest trzymać się z dala od tej osoby. Co więcej, możesz również zastosować tego typu przekonanie do siebie. Musisz popełniać błędy lub być omylnym w jednym aspekcie swojego życia, aby myśleć, że jesteś kompletną katastrofą.

Kobieta myśląca o uprzedzeniach, które ograniczają Twoje samopoczucie

7. Kiedy coś pójdzie nie tak, wszystko będzie gorzej (ustawienie linii prostej)

Ostatnim uprzedzeniem, które ogranicza Twoje samopoczucie, jest założenie, że gdy coś pójdzie nie tak, trend ten się utrzyma i wszystko pójdzie źle. Ten rodzaj nastawienia pojawia się w Twoich codziennych doświadczeniach i sytuacjach.

To filtr negatywności, który sprawia, że rozpaczasz, ponieważ przesądzasz, że tego, co zaczyna się źle, nie da się wyprostować.

Podsumowując, nic nie może być tak oczyszczające dla Twojego potencjału, jak uświadomienie sobie tych psychologicznych konstruktów. Jak powiedział William James, przez większość czasu, kiedy myślisz, że myślisz, tak naprawdę zmieniasz swoje uprzedzenia. To nie jest właściwe zachowanie

Z tego powodu powinieneś spróbować je dezaktywować i zacząć rozumować tak, jak na to zasługujesz i potrzebujesz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Allport GW. The Nature of Prejudice. Reading, MA: Addison-Wesley; 1954.
  • Crawford JT, Brandt MJ. Who is prejudiced, and toward whom? The big five traits and generalized prejudice. Pers Soc Psychol Bull. 2019;45(10):1455-1467. doi:10.1177/0146167219832335
  • Rouse L, Booker K, Stermer SP. Prejudice. In: Goldstein S, Naglieri JA, eds. Encyclopedia of Child Behavior and Development. Boston, MA: Springer; 2011. doi:10.1007/978-0-387-79061-9_2217
  • Ng DX, Lin PKF, Marsh NV, Chan KQ, Ramsay JE. Associations Between Openness Facets, Prejudice, and Tolerance: A Scoping Review With Meta-Analysis. Front Psychol. 2021 Sep 28;12:707652. doi: 10.3389/fpsyg.2021.707652. PMID: 34650474; PMCID: PMC8506218.
Scroll to Top