Czego niekochane córki uczą się o miłości?

Niekochane córki są ofiarami agresywnych środowisk rodzinnych, w których nigdy nie oferowano im bezwarunkowej miłości. Dowiedz się więcej.
Czego niekochane córki uczą się o miłości?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Niekochane córki toczą wewnętrzne bitwy, których nikt inny nie widzi. Wydają się pewni siebie i zdeterminowani. Mają uśmiech na twarzy, są miłe i nikt nie wyobraża sobie, przez co przeszły. Jednak te, które dorastają pozbawione miłości, muszą odbyć powolną i bolesną podróż wewnętrzną, aby odkryć, czym jest prawdziwe uczucie.

Wiele z tych kobiet zajmuje dużo czasu, aby zdać sobie sprawę, że ich rodzina była toksyczna i dysfunkcyjna. Co więcej, posiadanie agresywnego emocjonalnie rodzica oznacza, że prawdopodobnie znormalizowały wiele szkodliwych wzorców zachowań. Niekochane córki wierzą na przykład, że na miłość lub uznanie należy sobie zasłużyć.

W tych środowiskach rodzinnych bezwarunkowa miłość nie istnieje. Córki kocha się nie za to, kim są, ale za to, czym powinny być, zgodnie z ich postaciami ze strony matki lub ojca. To prowadzi ich do wyczerpujących wysiłków, aby dostosować się do tych wypaczonych mandatów i ideałów, do których z reguły rzadko docierają. W konsekwencji mają tendencję do dorastania i rozwoju z negatywnymi poglądami na siebie.

Smutna kobieta
Córki, których rodzice nie kochali, noszą liczne blizny. Jeden z nich zakłada, że nie są godni miłości.

Czego niekochane córki uczą się o miłości?

Jedną z książek, która analizuje, jakie są niekochane córki, jest Peg Streep, Wredne matki. W tej książce autorka przypomina nam, że w rzeczywistości wielu ludziom w dzieciństwie brakuje bezwarunkowej miłości, co pociąga za sobą poważne konsekwencje. Dzieje się tak, ponieważ niewiele rzeczy wpływa na rozwój człowieka tak bardzo, jak niewiedza, co to znaczy być kochanym i chronionym.

Kiedy rodzice są zdystansowani, zimni i okrutni, niezwykle trudno jest dziecku stworzyć prawidłową samoocenę i poczucie własnej wartości. Rzeczywiście, brak uczucia i uznania pozostawia je z głębokimi urazami psychicznymi, bliznami, które zmieniają ich prawidłowy rozwój społeczno-emocjonalny i osobowościowy.

University of Connecticut (USA) przeprowadził badania, w których zasugerowano, że dorastanie z rodzicami, którzy wykazują emocjonalny chłód i dystans, przekłada się na zachowania zależne, niską samoocenę, niską samowystarczalność, niestabilność emocjonalną itp.

Jednak prędzej czy później nadchodzi czas, kiedy niekochane córki w pełni uświadamiają sobie skutki tych nadużyć. Wtedy odkrywają, że rodzina w ogóle nie oferowała im miłości. W rzeczywistości to, co zaoferowała, było czymś zupełnie innym. To moment, w którym wszystko się zmienia. Zaczynają się uczyć, że:

Nie trzeba zadowalać innych, aby być kochanym

To pierwsze odkrycie dokonane przez niekochane córki. Uczą się, że aby być kochanym, nie muszą podobać się, być posłusznym ani wypierać własnych potrzeb i wartości. Niemniej jednak potrzeba im wielu lat, aby to sobie uświadomić. W konsekwencji często prowadzi to do nieszczęśliwych i bolesnych relacji emocjonalnych.

W rzeczywistości niekochane córki mają tendencję do powtarzania tych samych wzorców zależności ze swoimi partnerami, które ustaliły ze swoimi rodzicami. Jednak prędzej czy później otwierają oczy i mówią, że wystarczy. Przecież każdy jest godny miłości za to, kim jest, bez konieczności podporządkowywania się nikomu czy obowiązku zadowolenia i zaabsorbowania przez innych. Kochać oznacza szanować wszystkich za to, kim są, a nie za to, kim powinni być.

Prawdziwa miłość nie pozostawia miejsca na zawiść, dominację czy niedocenianie

Kto cię kocha, szanuje cię. Nie będą lekceważyć, ośmieszyć ani sprawić, że poczujesz się źle z powodu tego, jaki jesteś, tego, co mówisz, co lubisz lub co cenisz. Kochanie nie oznacza poniżania, oznacza sprawienie, by ta, którą kochasz, rozkwitała i rosła.

Jednym szczególnym aspektem, którego niekochane córki uświadamiają sobie, jest to, że zazdrość jest szkodliwą emocją. Dzieje się tak dlatego, że często dorastają z rodzicami, którzy zazdroszczą innym dóbr materialnych. Ta perspektywa generuje poczucie braku i pogardy dla innych. Z drugiej strony akceptowanie i skupianie się na sobie bez patrzenia na innych jest ćwiczeniem na dobre samopoczucie.

Wiele dziewcząt dorasta z materialistycznymi i samolubnymi rodzicami. Koncentrują się na tym, co mają inne rodziny, a czego im brakuje. Mają nawet tendencję do porównywania własnych córek z córkami innych. Takie zachowanie zawsze pozostawia blizny.

Muszą uciec przed tymi, którzy ich sabotują

Wiele kobiet, które były niekochane w dzieciństwie, często przez jakiś czas buduje szkodliwe i nieszczęśliwe relacje. W rzeczywistości powtarzają wzorce, których nauczyły się w domu. Pierwszym krokiem do uzdrowienia tych ran jest zerwanie z przeszłością i przeformułowanie wielu wewnętrznych narracji, które wcześniej uważały za oczywiste.

Te kobiety muszą zdystansować się od tych, którzy chcą je kontrolować, od tych, którzy sabotują ich osiągnięcia, aby utrzymać je w swojej władzy. Muszą pamiętać, że każdy, kto próbuje izolować innych, umieszczając ich w swojej sferze osobistej, aby nimi manipulować, nie robi tego z miłości. Robią to, aby ulżyć swojej samotności i zaspokoić swoje ego.

Niepewna kobieta
Wiele osób, które doświadczyły przemocy lub deprywacji emocjonalnej, rozwija poczucie winy, a nawet wstydu. Współczucie dla siebie jest kluczem do uzdrowienia wielu z tych ran.

Nie powinny ponosić winy: znaczenie współczucia dla siebie

„Dlaczego wcześniej tego nie zdawałem sobie sprawy? Dlaczego nie zadziałałem wcześniej i nie uciekłem od mojej dysfunkcyjnej rodziny tak szybko, jak tylko mogłem? Naprawdę żałuję, że nie zrobiłem tego inaczej!”

Niekochane córki często mają tendencję do krytykowania siebie. To jest niezwykle szkodliwe. Jest to również powszechny efekt zespołu stresu pourazowego. Rzeczywiście, poczucie winy i wstydu za wszystko, co zostało zrobione lub nie zostało zrobione, jest powracającym efektem bycia niekochaną córką. Ponadto wyjaśnia, dlaczego prędzej czy później te kobiety opracowują odpowiednie techniki współczucia i samooceny jako mechanizm samouzdrawiania.

Wreszcie, jeśli w przeszłości nie doświadczyłeś zdrowej i wzbogacającej miłości, nadszedł czas, aby podjąć działanie i zacząć dbać o siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goff BS, Reisbig AM, Bole A, Scheer T, Hayes E, Archuleta KL, Henry SB, Hoheisel CB, Nye B, Osby J, Sanders-Hahs E, Schwerdtfeger KL, Smith DB. The effects of trauma on intimate relationships: a qualitative study with clinical couples. Am J Orthopsychiatry. 2006 Oct;76(4):451-60. doi: 10.1037/0002-9432.76.4.451. PMID: 17209713.
  • Khaleque, Abdul. (2017). Worldwide Implications of Parental Love and Lack of Love on Children’s and Adults’ Psychological Adjustment and Maladjustment: Meta-analytic Evidence. Journal of Mental Disorders and Treatment. 04. 10.4172/2471-271X.1000150.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.