Dyskryminacja ze względu na płeć i jej rozmaite formy

Dyskryminacja ze względu na płeć i jej rozmaite formy
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jesteśmy tym otoczeni z każdej strony. Dyskryminacja ze względu na płeć, która również znana jest jako seksizm, to uprzedzenie lub lekceważenie innej osoby ze względu na płeć. Sam fakt, że ktoś jest mężczyzną lub kobietą, staje się powodem do gardzenia nim, stereotypowania lub segregowania.

Największym problemem jest to, że te formy dyskryminacji są tak głęboko zakorzenione w naszym codziennym życiu, że wiele razy nie zdajemy sobie sprawy, że one istnieją. Aczkolwiek czasami społeczeństwo podejmuje małe kroki w celu wyeliminowania praktyk takich jak dyskryminacja ze względu na płeć, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Przyjrzyjmy się jego najczęstszym formom.

Dyskryminacja ze względu na płeć i jej źródło

Płeć jest konstrukcją społeczną. Z tego powodu postawy seksistowskie promują stereotypy oparte na wierzeniach, twierdzeniach i dogmatach na temat ról poszczególnych płci. Co najważniejsze, rozwijają się społecznie i tradycyjnie w miarę upływu czasu.

Dyskryminacja ze względu na płeć - kobieta usługuje mężczyźnie

Na przykład pomyśl o stereotypowym mężczyźnie jako “głowie rodziny”. Zapewnia zaplecze finansowe rodzinie, a kobieta powinna pozostać w domu, opiekując się dziećmi. Ta postawa, w dodatku staroświecka, może poważnie zaszkodzić zdrowiu psychicznemu ofiary.

Jednak uważaj. Chociaż pierwsza forma seksizmu, którą należy zidentyfikować, dotyczyła kobiet, to słowo nie powinno być używane jako synonim szowinizmu.

Seksizm nie dotyczy wyłącznie płci żeńskiej, ale jest formą dyskryminacji, która odnosi się do obu płci. To nie jest tylko pojedyncza rzecz; jest całkowicie zintegrowana z naszymi instytucjami społecznymi. Istnieje niezliczona ilość badań, w których stwierdza się, że seksizm jest znormalizowany i pozostaje niezauważony.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że pośrednio popieramy uprzedzenia seksistowskie, ponieważ nawet ich nie rozpoznajemy, gdy są tuż przed nami. Jakie są więc formy dyskryminacji ze względu na płeć?

Język i niuanse a dyskryminacja ze względu na płeć

Nie chodzi o to, żeby zmienić słownictwo lub używać wymyślnych inne słów, które bardziej dezorientują niż pomagają. Wielokrotnie seksizm przejawia się w rzeczach tak banalnych jak język, którego używamy wobec innych. Podczas gdy kobieta może być “dziewczęca”, mały chłopiec jest już “małym mężczyzną”. Dlaczego tak bardzo tego nie dostrzegamy?

Życzliwy seksizm

Jeśli pójdziesz z kimś na randkę i zbliżasz się do drzwi restauracji… Strzeż się nadmiernej grzeczności! Na przykład, powiedzmy, że mężczyzna otwiera drzwi kobietom (“panie przodem”), a kobieta stara się pozwolić mu wejść pierwszym, jednak on szybko odmawia. Jest to problem. Znany jako życzliwy seksizm i niestety, jest nawykiem większości.

Jednak takie pozwalanie wejść kobietom jako pierwszym może również obrócić się przeciw mężczyznom. Często zachowanie to jest określane jako macho lub paternalistyczne. Czasami może tak być. Jeśli jednak intencja to po prostu bycie uprzejmym, nie oznacza to, że patrzą na kobiety z góry.

Mężczyzna płaci w restauracji za kobietę

Zaczepianie

Czy ktoś powinien czuć się zaszczycony, przez to, że nieznajomy ocenia jego ciało publicznie? Czy lubisz słyszeć czyjeś opinie wykrzyczane na ulicy?

Kobiety najbardziej cierpią z powodu tej dyskryminacji ze względu na płeć. Często słyszą komplementy lub obraźliwe komentarze od pracowników budowlanych lub kogokolwiek innego. Choć może wydawać się, że powinny czuć się zaszczycone przez to, że otrzymują pochwały, wiele kobiet boi się chodzić po niektórych ulicach lub być na nich w pojedynkę. Jest to niekomfortowe, a czasem nawet agresywne.

Dyskryminacja ze względu na płeć w pracy

W Hiszpanii różnica w zarobkach była tak wysoka, że od 8 listopada do 31 grudnia kobiety “pracowały za darmo”. Luka płacowa jest tak duża, że kobiety zarabiają rocznie średnio prawie 6000 euro mniej niż mężczyźni. W związku z tym kończą pracując prawie 50 dni bezpłatnie dla kraju lub firmy. To naprawdę otwiera oczy!

Istnieje również wiele innych przypadków na całym świecie. Jednym z najbardziej uderzających był Harvey Weinstein, jeden z największych przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych. Niezliczone kobiety oskarżyły producenta filmów takich jak Pulp Fiction i Angielski Pacjent o molestowanie seksualne. Analitycy mówią o tym, że dyskryminacja ze względu na płeć może prowadzić do prawdziwej zmiany kulturowej.

Dyskryminacja ze względu na płeć - kobieta z zaklejonymi ustami

Brakujący naukowcy

Liczba kobiet studiujących karierę naukową nadal jest znacznie niższa niż mężczyzn. Czy myślisz, że jest to genetyczne czy kulturowe? Czy dziewczyny muszą bawić się lalkami, a chłopcy muszą bawić się lego? Różowy czy niebieski? Głęboko zakorzenione przekonania, o których mówiliśmy wcześniej, są przyczyną tej rozbieżności.

Porozmawiajmy o bardzo uderzającym przykładzie, znanym jako efekt Matyldy. Jest to brak uznania kobiecej pracy naukowej. Od 1901 roku mężczyźni otrzymali 97% nagród Nobla. Przyczyną nie był brak kobiecych kandydatów.

Minimalizacja w sporcie

W części wiadomości sportowych kobiety zajmują zaledwie jedną trzecią całkowitego czasu antenowego. Niektórzy przypisują to brakowi budżetu, ale dyskryminacja ze względu na płeć nie kończy lub nie zaczyna się na tym.

Kobiety pełnią rolę “dekoracji”, na przykład w zawodach motocyklowych. Oprócz tego uprzedmiotowienia, wielu wątpi w ich zdolność do prowadzenia mężczyznami po prostu dlatego, że są kobietami (na przykład Gala León, jako kapitan hiszpańskiej federacji tenisowej). Więcej komentarzy jest na temat ich ciała, wieku lub stanu cywilnego niż ich zasług. Bez wątpienia równość płci nadal nie wygrała.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.