Chronicznie nieszczęśliwi. Czy jesteś uzależniony od nieszczęścia?

Niektórzy ludzie wydają się być chronicznie nieszczęśliwi, a nawet, do pewnego stopnia wydają się to lubić. Dowiedz się więcej!

Chronicznie nieszczęśliwi. Smutna kobieta

Naturalnie dążysz do szczęścia. Co jednak jeśli starając się osiągnąć ten stan, faktycznie osiągasz coś przeciwnego? Tak właśnie mają ludzie chronicznie nieszczęśliwi. W rzeczywistości nieszczęście jest czymś więcej niż tylko przeciwieństwem szczęścia. To stagnacja, udręka i brak osobistych strategii budowania pełniejszej, bardziej autentycznej i znaczącej rzeczywistości.

Często myśli się, że jesteśmy zmotywowani do szukania przyjemności i radości oraz unikania bólu i smutku. Niemniej jednak jeśli spojrzysz na otoczenie (rodzinę, przyjaciół, kolegów, sąsiadów), prawdopodobnie zdasz sobie sprawę, że większość z nich to ludzie chronicznie nieszczęśliwi, niewolnicy swoich problemów.

W obliczu tej rzeczywistości możesz zapytać, dlaczego, gdy czujemy się źle, niektórzy z nas starają się poprawić, podczas gdy inni nadal pogarszają swoje rany i nie robią nic, aby rozwiązać swoje problemy? To temat, który zawsze interesował psychologów, neurologów i socjologów. Przyjrzyjmy się, co mówią eksperci.

„Jesteś głównym źródłem stresu i dlatego klucz do szczęścia jest w Twoich rękach”.

-Albert Ellis-

Chronicznie nieszczęśliwi – powszechna rzeczywistość

W 1930 roku Bertrand Russell napisał The Conquest of Happiness. Jego celem była próba wyjaśnienia, dlaczego społeczeństwo wydawało się być tak nieszczęśliwe i ujawnienie z kolei, jakie strategie można zastosować, aby pracować nad jego dobrostanem. W przedmowie do tej pracy autorka zwróciła uwagę, że najważniejsze w przezwyciężaniu nieszczęścia jest kierowanie się „zdrowym rozsądkiem”.

Jaki jest jednak zdrowy rozsądek? Być może rozumiesz to jako swój wewnętrzny kompas, przewodnik, który każdy ma, który jest w stanie powiedzieć ci, czego potrzebujesz, o co powinieneś walczyć, a czego powinieneś unikać. Albert Ellis, psychoterapeuta i twórca racjonalnej emocjonalnej terapii behawioralnej (REBT) zwrócił uwagę na coś podobnego. W rzeczywistości, według tego słynnego psychologa, musisz starać się nie zdradzać siebie, ale być lojalnym wobec swojej równowagi emocjonalnej.

Dlaczego niektórzy ludzie „nie mogą” być szczęśliwi

Niektórzy eksperci wspominają o uzależnieniu od nieszczęścia. Wiąże się to z niepewnością zakorzenioną w tobie lubbrakiem poczucia własnej wartości. Na przykład, w danym momencie możesz wierzyć, że nie jesteś godny szczęścia i dlatego nie walczysz ani nie walczysz, aby coś zmienić.

Druga teoria dotyczy edukacji. Na przykład, jeśli w dzieciństwie istniała nadmierna dyscyplina lub nierealistyczne oczekiwania, zasymilowałeś nieszczęście jako coś, co jest tolerowane, normalne i codzienność.

Inna teoria sugeruje, że jeśli przeżyłeś kilka negatywnych lub traumatycznych doświadczeń w swoim życiu, nieświadomie odczuwasz pragnienie powrotu do „status quo” nieszczęścia, ponieważ wszystko, co wiesz, to ta konkretna strefa komfortu. W rzeczywistości nie wiesz, co to znaczy być szczęśliwym.

Innym powodem, dla którego możesz być uzależniony od bycia nieszczęśliwym, może być poczucie dumy, którą odczuwasz z bycia „realistą”. Innymi słowy, uważasz, że powinieneś skupiać się tylko na negatywach, a nie na pozytywach. Jeśli to brzmi jak ty, jesteś osobą, która zawsze widzi szklankę jako w połowie pustą. Niektórzy ludzie z powodu złych decyzji, które podjęli, czują się wyjątkowo winni. Z tego powodu karzą, się narzucając sobie brak szczęścia.

Uczucie, że po szczęściu przychodzi rozczarowanie

Możesz również obawiać się szczęścia, ponieważ jesteś „pewny”, że po dobrych uczuciach lub szczęściu przyjdzie rozczarowanie lub smutek.

Może nie chcesz się ponownie zakochać, ponieważ zostałeś zraniony w poprzednim związku. Dlatego odmawiasz sobie szczęścia z obawy przed cierpieniem. W rzeczywistości niektórzy ludzie spędzają życie w samotności. Nie znajdują partnera z obawy przed odrzuceniem lub porzuceniem. Spędzają swoje życie narzekając na to jak nędzne było ich życie miłosne.

Możesz pomyśleć, że jeśli jesteś szczęśliwy, nigdy nie osiągniesz swoich celów, że bez poświęcenia nie ma korzyści. Tak więc, jeśli nie cierpiałeś, zanim uzyskałeś coś, czego chcesz, lub jeśli uważasz, że osiągnąłeś to w łatwy sposób, to umniejsza to, co osiągnąłeś. Dlatego nie pozwalasz sobie tym cieszyć.

Depresja i lęk nie pozwalają na dobre samopoczucie

Przewlekłe nieszczęście może towarzyszyć podstawowym zaburzeniom psychicznym, takim jak lęk czy depresja. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Tokijski wykazało, że poświęcanie naszego życia bardzo stresującym zawodom jest niewątpliwie jedną z największych przyczyn nieszczęścia. Środowiska te są źródłem niepokoju i depresji, dwóch bezpośrednich czynników dyskomfortu i emocjonalnego cierpienia.

Kobieta siedzi na molo

Chronicznie nieszczęśliwi – charakterystyka

Ta lista pomoże ci uświadomić sobie, czy jesteś uzależniony od nieszczęścia, czy też ktoś z twojego otoczenia jest. Jest klasyfikowane jako chroniczne nieszczęście.

Podejścia mentalne i behawioralne, które powodują nieszczęście

  • Negatywne myśli, defetystyczne podejście i brak motywacji.
  • Brak celu.
  • Przyjęcie w życiu biernej roli. Myślenie, że twoje problemy są poważniejsze lub trudniejsze do rozwiązania niż problemy innych ludzi.
  • Planowanie celów niemożliwych do osiągnięcia.
  • Nie odnajdywanie energii życiowej, dzięki której można wyzdrowieć z przeciwności.
  • Strach przed rozpoczęciem nowych rzeczy (spotkanie ludzi, rozpoczęcie nowych etapów, hobby, zadania itp.)

Nieszczęście jest prawie jak wirus, który może pojawić się w twoim życiu, kiedy najmniej się tego spodziewasz. Jednym ze sposobów uniknięcia tego jest praca nad punktami, o których wspomnieliśmy powyżej. Rzeczywiście, posiadanie celu, bycie odpornym, odważny na innowacyjność oraz wyznaczanie sobie wykonalnych i motywujących celów może generować wspaniałe i wspaniałe zmiany.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Ellis, Albert (1998) Usted también puede ser feliz. Paidós
Scroll to Top