Brak szczęścia i siedem zwyczajów mentalnych, które do niego prowadzą

Brak szczęścia i siedem zwyczajów mentalnych, które do niego prowadzą

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2017

Brak szczęścia i radości to codziennie spotykana rzeczywistość, która dotyczy wielu ludzi. Czym w rzeczywistości jest brak szczęścia? W rzeczy samej jest on łatwiejszy do zdefiniowania niż samo szczęście. Ilu znasz nieszczęśliwych ludzi w swoim otoczeniu?

Brak szczęścia niewielkiej mierze zależy od okoliczności i sytuacji życiowej danego człowieka. To, czy ktoś jest szczęśliwy, czy nie zależy bowiem od niego samego, od obranego sposobu myślenia. Brak szczęścia jest w rzeczywistości wynikiem obranych przez nas zwyczajów i sposobu patrzenia na życie i problemy.

Gdy ktoś jest nieszczęśliwy, przebywanie w jego towarzystwie bądź wspólne wykonywanie jakiejś pracy może stanowić prawdziwe wyzwanie. Brak szczęścia sprawia, że ludzie stają się bardziej wyobcowani, zamknięci w sobie. Tworzy się zamknięte koło, które nie pozwala im realizować tego, co mogliby osiągnąć.

Przy nieco głębszej analizie, temat ten może Cię nieco zaskoczyć. Otóż odczuwanie szczęścia bądź jego brak jest ściśle powiązany z nawykami mentalnymi, zarówno ze sposobem myślenia, jak również ze sposobem działania. Co więc powinniśmy wziąć pod lupę, aby samemu nie pozbawiać się szczęścia?

Brak szczęścia i prowadzące do niego złe nawyki

Jedne nawyki prowokują brak szczęścia bardziej od innych. Działają na nas z różnym natężeniem. Z tego też powodu należy bacznie zwracać uwagę na samych siebie. Od czasu do czasu warto poddać się autoanalizie. Czego szukać?

Przeczytaj również podobny artykuł: Stare nawyki nigdy nie odchodzą same

Szukanie winy u innych

Zamiast przyznawać się do popełnianych błędów dając sobie możliwość poprawy i rozwoju, wiele osób woli szukać winnych niepowodzenia wokół siebie. Bezustannie krytykują innych obwiniając ich za całe zło tego świata, nie dostrzegając przy tym własnej odpowiedzialności.

Wytykanie komuś winy

Narzekanie zamiast działania

Narzekanie. To czynnik, który może mieć bezpośredni wpływ na brak szczęścia. Osoby często są nieszczęśliwe, ponieważ skupiają się wyłącznie na swoich problemach. Powiększają je dodatkowo poprzez stałe narzekanie. Poświęcają mu tyle energii, że nie mają już siły na rozwiązanie samego problemu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wygórowane oczekiwania nie pozwalają cieszyć się z życia

Ofiara przeznaczenia

W życiu masz prosty wybór. Albo jesteś ofiarą, albo tym, który tworzy. Brak szczęścia związany jest z postrzeganiem siebie jako wiecznej ofiary czynników zewnętrznych. Twierdzą na przykład, że ich brak szczęścia spowodowany jest tym, że nie mają odpowiednich środków do tworzenia szczęśliwego środowiska.

Myślenie o przeszłości lub przyszłości

To, co dzieje się obecnie stanowi materiał doskonały do obróbki. Nie możesz zmienić przeszłości. Jeśli nie skupisz się na tym, co tu i teraz, nie osiągniesz niczego dobrego również w przyszłości. Brak szczęścia najczęściej wynika z zamartwiania się o to, co przyniesie jutro.

Przeczytaj również podobny artykuł: Pogodzenie: akceptowanie przeszłości i otwartość na przyszłość

Inną przyczyną tego, że nie dopisuje nam szczęście jest często inny czynnik. Ciągłe życie przeszłością i tym, jak połączyła się ona z naszymi emocjami. przeszłość jednak nigdy już nie wróci, tak jak rzeka nigdy nie wraca do tego samego punktu. Przeminęła. Można z niej jedynie wyciągać wnioski, aby nie popełnić błędów teraz i w przyszłości.

Wciągnięci w rywalizację

Jako ludzie jesteśmy niesamowicie socjalni, a to sprawia, że szczęście powinno wynikać ze współpracy z innymi i  dzielenia się. Niestety wiele osób, choć nie jest tego świadomych, staje się ofiarami ciągłej rywalizacji, która przekłada się na stały brak szczęścia.

Ten zgubny proces działa tak, że chcą prześcignąć innych, by udowodnić swą wartość samemu sobie. Takie postępowanie godne pożałowania nie może im jednak zapewnić szczęścia. Zostają jedynie ze stresem i jeszcze gorszym samopoczuciem.

Przeczytaj również podobny artykuł: Poczucie własnej wartości i jego 3 rodzaje

Brak zaufania do innych

Nie istnieje szczęście bez przyjaźni. Nie istnieje też przyjaźń bez zaufania. To czego nam trzeba, to otworzyć się na innych, zdobyć się na zaufanie. Brak szczęścia wynika często, z braku poczucia bezpieczeństwa. Osoby, które nikomu nie ufają, pogłębiają jedynie tę negatywną sytuację i czują się jeszcze gorzej.

Smutna kobieta

Szukanie pozwolenia i akceptacji u innych

Już od narodzenia każdy z nas ma prawo do wolności. Co jednak ciekawe, wiele osób dobrowolnie z tego prawa rezygnuje, być może pod wpływem wychowania i czynników środowiskowych. Jak się to objawia? Zamiast podejmować swoje pełnoprawne decyzje, starają się zdobyć pozwolenie na dokonanie danego czynu u innych.

Przeczytaj również podobny artykuł: Akceptacja, odrzucenie i zmiany – jakie są różnice?

Takie szukanie akceptacji u innych znacznie ogranicza wolność, a w konsekwencji eliminuje możliwość odczuwania prawdziwego szczęścia. Osoby takie nie myślą samemu. Każdą decyzję wspomagają opinią płynącą z zewnątrz. To sprawia, że swoje życie prowadzą według oczekiwań innych ludzi. Nie mają możliwości się realizować.

Pesymizm

Negatywne myśli stanowią najlepszą pożywkę dla pożaru, który rujnuje uczucie szczęścia. Negatywny sposób myślenia bardzo szybko zapisuje się w umyśle i zaczyna działać jak samospełniające się proroctwo.  Kiedy więc oczekujesz, że stanie się coś złego, to zapewne tak właśnie się stanie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Negatywne emocje – staw im czoła i ujarzmij je!

Tkwienie w martwym punkcie

Jako, że osoby nieszczęśliwe są pesymistami i czują brak kontroli nad swoim życiem, często zdają się czekać, aż życie samo wygeneruje jakieś zmiany. Zamiast ustanowić własne, dostosowane do swoich możliwości cele i do nich zmierzać, siadają z założonymi rękami i nie robią dosłownie nic w celu poprawy sytuacji.

W efekcie czas mija nieubłaganie, a one pytają się dlaczego w ich życiu nic się nie zmienia na lepsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.