Naucz się ignorować tych, którzy chcą Cię unieszczęśliwić

Naucz się ignorować tych, którzy chcą Cię unieszczęśliwić
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 01 lutego, 2022

Wiele razy ucieczka od konfliktowych ludzi jest nie tylko kwestią komfortu fizycznego, ale także korzyścią dla zdrowia psychicznego. Niektórzy ludzie mają postawy, które tak bardzo zaburzają Twoją równowagę, że blokują Cię i uniemożliwiają samorealizację. W efekcie poddają Twoje samopoczucie emocjonalne własnym zachciankom. Co możesz zrobić? Naucz się ignorować takich ludzi.

Jak wiesz, Twoje relacje nie zawsze przynoszą same pozytywy, chociaż masz nadzieję, że tak będzie. Będąc tego świadomym, karmisz toksyczną wymianę.

Nie możesz uciec od rzeczywistości i jest to smutny fakt, ale często poświęcasz swoje dobre samopoczucie dla innych.

Wtedy masz do czynienia ze smutną sytuacją życiową i jesteś w niezdrowych relacjach z ludźmi, którzy nie są szczerzy i nie przynoszą Ci żadnych pozytywnych emocji. Wszystko, co dostajesz, to odpowiedź pełna ich egoizmu i dbania o własne interesy. Z tego powodu, aby się rozwijać, naucz się ignorować pewnych ludzi w określonych momentach.

Co musisz ignorować, aby być szczęśliwym?

kobieta z zamkniętymi oczami

Sytuacje, w których musisz się zdystansować, są liczne i zróżnicowane. Chociaż zwykle rozpoznajesz, co Cię niepokoi, innym razem może Ci to zająć trochę czasu.

Wiedza o tym, czym one są, pomoże Ci uświadomić sobie rzeczywistość. Może nawet pomóc Ci przewidzieć tego rodzaju problemy, dzięki czemu Ty możesz zapobiec wyrządzeniu większej szkody, niż jest to nieuniknione. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej temu, co powinniśmy ignorować:

1. Krytyka innych

Nikt nie może mieć na Ciebie wpływu bez Twojej zgody. Innymi słowy, to Ty potwierdzasz opinie innych. Jednak to, co inni myślą o podejmowanych przez Ciebie decyzjach, nie powinno mieć dla Ciebie znaczenia, ponieważ mogą się oni mylić.

2. Tworzenie niepewności

Są ludzie, którzy myślą, że są ekspertami w każdej dziedzinie życia. Tego rodzaju osoby kończą, świadomie lub nieświadomie, tworząc niepewności i małe frustracje u otaczających ich ludzi. Staraj się ignorować osoby z tego rodzaju postawami, ponieważ sprawią, że poczujesz się sfrustrowany.

3. Martwienie się o to, czego nie możesz kontrolować

Dziewczyna uwalniająca się z łańcuchów toksycznych ludzi

Jeśli martwisz się, jak dana osoba będzie się zachowywać, co zrobi lub powie, coś jest nie tak. Prawdę mówiąc, ludzie na ogół nie wyrządzają Ci umyślnie krzywdy. Jednak nie powinieneś tracić czasu na zamartwianie się nad tym, co robią. Jeśli tak się jednak dzieje, lepiej odsunąć się od tej osoby, ponieważ nie wpływa to na Ciebie w korzystny sposób.

4. Obsesyjne porównania

To bardzo ważne, aby ludzie odnosili sukcesy. Jednak nigdy nie powinny one sprawiać, że inni czują się mali. Tak naprawdę osoba, która wykorzystuje swoje osiągnięcia, by umniejszać innym, ma najmniejszą wartość

Koncentruj się na tym, co możesz zrobić, aby dalej się rozwijać. Pamiętaj, że to, co jesteś w stanie osiągnąć, zależy po części od Twoich przekonań.

5. Korzyści i egoizm

Pamiętaj, że nie wszyscy chcą Ci pomóc, nawet jeśli tak się zachowują. Przeanalizuj, w jaki sposób przechyla się waga Waszej znajomości. Jeśli jest zrównoważona, oznacza to, że w Waszej relacji panuje harmonia. Jeśli nie, to coś jest nie tak.

Trzymaj się z dala od tych, którzy Cię nie cenią

Szczęśliwa kobieta biorąc kąpiel

Musisz zdać sobie sprawę, że z biegiem czasu Twój obraz innych ludzi może się zmienić. Oznacza to, że osoby, które wydaje Ci się, że znasz, stają się obce.

Trzymaj się z daleka i okazuj obojętność tym, którzy Cię nie cenią. Oddal się od nich emocjonalnie. Nie rób tego jednak w formie zemsty, ale jako sposób na ochronę siebie.

Czasami zbyt późno zdajesz sobie sprawę, że wszystko, co zrobiłeś dla kogoś, było emocjonalnie ignorowane lub niedoceniane. Możesz wtedy czuć się rozczarowany i zdać sobie sprawę, że ten ktoś nawet nie kiwnął za Ciebie palcem.

Dojście do momentu, w którym nie ma już na Ciebie wpływu, co ktoś robi lub czego nie robi dla Ciebie, działa jak kojący balsam. Na początku będzie to trudne, ale wkrótce pojawią się rezultaty w postaci poprawy zdrowia emocjonalnego.

Kiedy jesteś w stanie to zrobić, zdasz sobie sprawę, że to prawdziwa przyjemność móc słuchać siebie nawzajem, nie zakłócając wewnętrznego dialogu. Prawda jest taka, że próbowanie nie tylko jest tego warte, ale przyniesie Ci dużo korzyści.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.