Manipulacja występuje w naszych związkach znacznie częściej, niż by się nam mogło wydawać. Często słyszy się, że „jeśli nie czujesz zazdrości, to nie jest prawdziwa miłość”, „jeśli naprawdę mnie kocha, nie musi spędzać czasu z nikim innym” albo „miłość polega na zgadywaniu potrzeb i pragnień drugiej osoby”.
Niestety takie przekonania prowadzą do niesprawiedliwych i poniżających sytuacji mających utrzymać romantyczną więź, która w większości przypadków nie jest autentyczna. Co więcej, takie zachowanie to bardziej manipulacja niż miłość.
Miłość, podobnie jak niemal wszystko inne w życiu, to umiejętność, którą opanowujemy z czasem. Niestety czasami uczymy się jej w niewłaściwy sposób, przez co w związku mogą pojawiać się skrajne zachowania, takie jak manipulacja.
Romantyczna i złudna wizja miłości, nadal popularna w dzisiejszych czasach, stanowi niewielką pomoc w kształtowaniu relacji międzyludzkich. Wartości, na których opiera się zdrowy związek są kompletnym przeciwieństwem namiętnej miłości, kierującej się zasadą „wszystko albo nic”.
Miłość jest jednym z najsilniejszych uczuć na świecie, a każda osoba wzbogaca ją o cechy swojego charakteru, a także o wizje, które nie zawsze są prawdziwe.
Znaczna większość problemów z relacjami wynika z wysoce nierealistycznych romantycznych wyobrażeń dotyczących relacji i partnera. Te zniekształcone wizje namiętnej miłości mogą naruszyć związek, nawet jeśli partnerzy dobrze do siebie pasują.
„Niepokojące emocje i toksyczne związki zidentyfikowano jako czynniki ryzyka w rozwoju choroby”.
-Daniel Goleman-
Czym charakteryzuje się manipulacja
Manipulacja występuje, gdy jedna osoba przejmuje kontrolę nad zachowaniem innej osoby. W tym celu wykorzystuje techniki perswazji, próbując odrzucić lub zmienić przekonania tej osoby. Manipulacja umysłowa jest jedną ze szczególnych form egoizmu.
Manipulacja często wiąże się z bezwstydnym wykorzystywaniem drugiej osoby w narcystycznym celu zdobycia większej władzy lub uzyskania tego, czego dana osoba chce. Manipulatorzy używają kłamstw, technik uwodzenia, a nawet przymusu groźbami lub siłą, aby osłabić ofiarę.
Osoba manipulująca opracowuje sytuacje, które pozwolą mu nakłonić inną osobę do zachowania się w sposób, który przyniesie najwięcej korzyści właśnie jemu. Jeśli manipulator jest naprawdę dobry, osoba, którą kontroluje nawet nie zdaje sobie sprawy, że jej decyzje są podejmowane przez kogoś innego.
Manipulacja w związku najczęściej dotyka osoby o niskiej samoocenie, poczuciu winy i niższości. Czynniki zewnętrzne, przez które manipulacja staje się łatwiejsza to m.in. utrata bliskiej osoby, rozstanie, rozwód i utrata pracy.
Miłość nie wie, co to jest manipulacja.
Jak rozpoznać manipulatora
Wiedząc, jak rozpoznać manipulatora, unikniesz wielu nerwów i frustracji w codziennym życiu.
Jeśli Twój partner nie przyjmuje odmowy na jego propozycje i pomysły, a ponadto zachowuje się nietypowo – albo nawet całkowicie traci kontrolę – kiedy opierasz się próbom jego perswazji, jest to znak, że nie może znieść sytuacji, gdy nie ma wpływu na Ciebie.
Ludzie, którzy manipulują swoimi partnerami lubią okazywać swoją siłę i władzę, rzadko są nieśmiali. Zazwyczaj obwiniają innych, gdy nie dostają tego, czego chcą.
Nie dbają o to, co mogą zaoferować i jak mogą pomóc innym osobom. Zamiast tego stale skupiają się na sobie i zachowują się jakby nie znali znaczenia słowa „wzajemność”.
Zawsze mówią o sobie i jeśli pytają, jak się czujesz, albo czy czegoś nie potrzebujesz, w rzeczywistości niewiele interesuje ich Twoja odpowiedź. Najpewniej zauważysz także, że nie tylko nie dziękują, ale ciągle chcą więcej i więcej.
Tacy ludzie na ogół są pełni obaw, ale starają się przedstawić siebie w całkowicie przeciwny sposób, wykorzystując egocentryzm i dominację, aby ukryć swoje lęki.
Pierwszym krokiem w walce z manipulacją jest zdanie sobie sprawy z sytuacji. Kiedy zorientujesz się, że ktoś, kogo kochasz manipuluje Tobą i dąży do przejęcia nad Tobą całkowitej kontroli, możesz znaleźć się w bardzo trudnej emocjonalnie sytuacji.
Jeśli w Twoim związku jest obecna manipulacja, masz kilka możliwości tego problemu. Jednym z nich jest zakończenie relacji, jeśli Twój partner nie jest w stanie zmienić swojego zachowania.
Inną opcją jest próba nauczenia manipulatora proszenia o rzeczy bezpośrednio, zamiast narzucania punktu widzenia bez ujawniania prawdziwych uczuć czy zamiarów. Co ciekawe, ludzie, którzy pragną kontrolować innych nie potrafią kontrolować nawet siebie.