Narcyz - jak rozpoznać, że się z nim umawiasz?

Narcyz - jak rozpoznać, że się z nim umawiasz?

Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2017

Z jakiegoś powodu narcyz to ktoś, kto nas szczególnie przyciąga, choć jak wiemy nie jest to najlepsze towarzystwo.

Czy jakiś narcyz zawrócił Ci w głowie? Spójrz na naszą listę i sama się dowiedz.

Istnieje szansa, że znasz narcyzów. Istnieje szansa, że są bystrzy i pewni siebie. Budzą uśmiech na Twoich ustach, dają Ci do myślenia. Prawdopodobnie uwielbiałaś ich od pierwszego wejrzenia. I zapewne to uczucie nie trwało długo.

-Jeffrey Kluger-

Nie potrafią zaakceptować swoich błędów

Narcyz będzie miał problem z przyznaniem się do błędu i sprawi, że to zawsze Ty będziesz czuć się winna. Nieważne jak mocno Cię kocha – zawsze kończy się na tym, że to Ty bierzesz na siebie cały ciężar…i to prawda. Wszyscy są winni, oprócz niego.

Niekończąca się zazdrość

Nawet Twój największy wróg nie zrani Cię tak mocno, jak Twoje własne myśli

– Buddha-

Narcyz jest zazdrosny o wszystko, czego nie może mieć. Jeśli zobaczy Cię z kimś innym, nawet najmniejszy drobiazg doprowadzi go do wściekłosći.

Nie potrafi zrozumieć, że masz inne zainteresowania oraz więcej ważnych osób w swoim życiu. Jego zazdrość doprowadzi związek do skrajnych sytuacji.

zazdrość

Ciągle kontroluje rozmowy

W konwersacji, podobnie jak w związku, chodzi o dawanie oraz branie. Czy Twój wybranek daje Ci przestrzeń do wyrażania siebie, Twoich pomysłów? Czy raczej ważne jest tylko to co on mówi, pragnie i myśli?

Narcyz nie upaja się niczym tak bardzo, jak własnym głosem. I nie chodzi o to, że Ty się nie odzywasz, po prostu rzadko dostajesz szansę na wyrażenie siebie.

Czuje się zbyt idealny w porównaniu z innymi

Zwykle z narcyzem kojarzone jest piękno. Nie oznacza to jednak, że bycie zakochanym w pięknej osobie, znaczy tyle co wielbienie narcyza.

Narcyz ma znacznie zawyżone pojęcie o sobie samym. Idealizuje swój obraz. Zwykle stara się przedstawiać jako osobę pewną siebie i perfekcyjną, jednak w środku czuje się niedowartościowany.

Uważa, że jest inteligentny, podczas gdy cała reszta to głupcy

Kiedy czegoś nie rozumiemy albo uważamy to za absurd, albo że to przerasta naszą inteligencję. Zwykle wybieramy pierwszą interpretację.

-Concepción Arenal-

Czy Twój partner sprawia, że czujesz się jakbyś wszystko co mówiła jest nie w porządku? A za każdym razem kiedy z nim rozmawiasz, czy pod koniec masz wrażenie, jakby Twoje opinie były bezwartościowe?

Jeżeli odpowiedź brzmi tak, mamy dla Ciebie złą wiadomość: umawiasz się z narcyzem.

Nieważne, że jego IQ nie jest najwyższe, lub że często udowadniasz mu swoją rację. Ten związek Cię wykończy, ponieważ będziesz się czuć cały czas kimś gorszym.

Narcyz nie potrafi okazać wdzięczności

Kiedy go czymś obdarowujesz, bierze to, jak gdyby na to zasłużył i nigdy nie ma dosyć. Zapomnij o usłyszeniu “dziękuję” za cokolwiek, co dla niego robisz.

Ponadto, da Ci odczuć, że wszystko co mu ofiarowujesz jest niewystarczające. Stopniowo stłamsi Twoją energię, a związek stanie się dla Ciebie ciężarem.

Jeżeli pozwolisz tej relacji trwać, będziesz nieszczęśliwa oraz poczujesz, że to wszystko było tylko stratą czasu.

kobieta złości się na mężczyznę

Jego szczerość jest brutalna

Myślę, że Twoje piękno kryje się w byciu szczerym, przejrzystym.

– Gaby Moreno-

Bycie szczerym wobec partnera jest zdrowe. Co więcej, powinno to być minimum, którego wymagamy. Kłamstwa i oszustwa wskazują na to, że coś jest nie tak.

Problem pojawia się kiedy szczerość zaczyna być narzędziem umyślnego zadawania bólu. Jeśli Twój partner mówi Ci rzeczy w bardzo opryskliwy sposób i masz wrażenie, że sprawia mu to przyjemność, pomyśl czy to jest naprawdę zdrowe. Zdaje się, że on lubi Cię ranić, ponieważ taki właśnie jest.

Zawsze pamięta o Twoich błędach zapominając o osiągnięciach

Narcyz nigdy nie pochwali Cię za to, co robisz dobrze. Zapomnij o tym. W zamian możesz oczekiwać, że wyolbrzymi każdy popełniony przez Ciebie błąd i nie ominie Cię żadna krytyka.

Będziesz ostro oceniana za nawet najmniejszą pomyłkę. Jeżeli osoba, którą kochasz pamięta wyłącznie o tym, co negatywne, nigdy nie będziesz zadowolona.

Narcyz się nie zmienia

Większość ludzi potrafi się zmienić, jeśli tego pragnie. Narcyz nigdy tego nie zrobi, ponieważ uważa się za ideał.

Jeżeli zaczniesz narzekać, będzie to wyłącznie Twój problem, a on sprawi, że poczujesz się jakbyś to Ty się myliła. Nie chwytaj się złudnych nadziei, że on się dla Ciebie zmieni, ponieważ nie zrobi tego dla nikogo, ani dla niczego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.