Fantazja - ta trzecia postać w seksie

Fantazja - ta trzecia postać w seksie

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2023

Przez długi czas, zarówno jako mężczyźni, jak i kobiety utrzymywaliśmy w naszej wyobraźni fantazje seksualne. Jednak – ograniczeni przez przekonania innych lub pełni obaw o ich opinie, nie ujawnialiśmy ich. Dlaczego? Bo w pewnym momencie nauczono nas, że fantazja seksualna to coś złego.

Dzisiaj jednak, seksualność okazuje się w sposób o wiele bardziej wyzwolony i odważny. Żyjemy tak, jak chcemy, co pozwala realizować nasze najbardziej erotyczne sny i fantazje. Seksualna fantazja przestała przerażać.

Wyobraźnia odgrywa bardzo ważną rolę w każdej formie kontaktu seksualnego oraz w seksualności w znacznie szerszym pojęciu. Seksualność bowiem może przejawiać się w niedwuznacznym spojrzeniu, słowach szeptanych czule do ucha, przelotnej pieszczocie, czy też prostym, z pozoru niewinnym pocałunku w policzek.

“Są pocałunki, które wywołują majaczenia miłością żarliwą i szaloną namiętność, znasz je dobrze – są to moje pocałunki wymyślona przeze mnie, na ustach Twoich.”

Gabriela Mistral

Co to jest fantazja erotyczna

Psychoterapeuta Brett Kahr English definiuje fantazje seksualne jako “zestaw świadomych myśli i refleksji, który obejmuje odbycie jednego lub kilku aktów seksualnych, jednego lub większej liczby obrazów i scen seksualnych często w połączeniu z językiem czysto seksualnym, w tym w wielu przypadkach wszystkie wytwarzają przyjemne wrażenia, które wywołują przyjemność psychiczną często w połączeniu z fizyczną stymulacją genitaliów.”

Jednakże zdaniem Freuda, ludzie, którzy mają fantazje seksualne, wykazują brak satysfakcji w seksie, tak sfrustrowani, żywią pragnienie, aby spróbować w jakiś sposób zrekompensować te braki poprzez fantazje i erotyczne wyobrażenia.

“Zmysłowość chciała przekonać nas, że byliśmy zakochani, ale rozsądek oporny był na oszustwa. Fantazja więc wkroczyła z pomocą. ”

Arthur Schnitzler

Seks i wyobraźnia według mężczyzn i kobiet

Zarówno kobiety jak i mężczyźni, raz uwolnieni od naszych uprzedzeń i blokad, mamy odwagę zrealizować nasze marzenia, najskrytsze pragnienia i fantazje. Ale o czym tak naprawdę marzą kobiety i mężczyźni? Jakie mają fantazje seksualne?

Zazwyczaj kobiety mają trzy rodzaje fantazji seksualnych: seks grupowy, albo dwóch mężczyzn lub mężczyzny i kobiety, seks z nieznajomymi, krzyżowanie par lub ogólnie metoda “swinger” (regularne zmiany partnera w grupie).

Tymczasem mężczyźni często wyobrażają sobie, seks grupowy, zwłaszcza z kilkoma kobietami, dominację przez kobietę, niewolę, seks w miejscach publicznych.

Liczne badania wykazały, że kiedy zwiększają się erotyczne fantazje, rosną też erotyczne uczucia i doznania.  Chodzi generalnie o wyobrażanie sobie tego, co mogłoby być uznane za zakazane, niepoprawne, wykraczające poza normy lub wręcz i chorobliwe.

Istnieje wiele form realizowania fantazji erotycznych. Jedna z nich to wtedy, kiedy jesteśmy z naszym partnerem. Można to traktować jako sposób, aby bawić się i cieszyć wspólnym pożyciem.

Świeczki róże

Jak pobudzić swoją wyobraźnię w seksie

Wyobraźnia seksualna jest niezbędna zarówno indywidualnie jak i w połączeniu z partnerem.

Wyobrażanie sobie seksu z nieznajomymi, w nowych pozycjach, używając zabawek i gadżetów podczas seksu, wyobrażanie sobie seksu z partnerem przyjaciela, seksu na bezludnej plaży lub w miejscu publicznym, to tylko niektóre z fantazji, które możemy podsycać, by wywołać i osiągnąć bardziej przyjemne doznania seksualne.

Poniżej podajemy kilka wskazówek, dzięki czemu można pobudzić swoją wyobraźnię i fantazję swojego partnera  tak, by jeszcze bardziej cieszyć się seksem:

Obejrzyj erotyczny film ze swoim partnerem

Istnieje wiele filmów, które nie są pornograficzne, ale mają wysoką zawartość erotyczną, która może pobudzić naszą wyobraźnię. Wykraczamy wtedy dużo dalej poza to, co jest wyraźnie przedstawione w filmie.

Jeśli oglądasz taki film ze swoim partnerem, twoja fantazja zacznie stopniowo w stronę wyobrażania sobie, jak by to było, gdybyście wypróbowali to razem, w rzeczywistości. Czy odważysz się to przetestować?

Kup seksowną bieliznę

Wyobraź sobie, że idziesz do sklepu z sexy bielizną z partnerem. Wybierasz coś, co podoba się zarówno Tobie, jak i partnerowi. Zaczynacie myśleć, co by było, gdyby tak pokochać się mając na sobie tą seksowną bieliznę, podwiązki, pończochy …

Graj z wyobraźnią swoją i swojego partnera, wymyślaj miejsca, gdzie można by uprawiać seks mając na sobie tę bieliznę licząc się z ryzykiem, że ktoś mógłby nas podglądać

Wypróbuj nowe pozycje

Jedną z największych porażek pary  to przyzwyczaić się do pewnych pozycji, bo przypuszczalnie wiedzą, co lubi druga osoba. Nie o to jednak chodzi. Chodzi o świeżość, zabawę, eksperymentowanie i dobrą rozrywkę.

Spróbuj pozycji, których jeszcze nie próbowałeś, które podniecają Cię już na samą myśl o nich. Myśl o tym, jak przyjemny mógłby być seks z Twoim partnerem w takiej pozycji. Pozbądź się obaw i ciesz się namiętnością.

“W każdym erotycznym spotkaniu istnieje postać niewidzialna i zawsze aktywna: wyobraźnia”

Octavio Paz


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.