Stres - jak sobie z nim radzić?

Stres - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Stres jest jednym z naszych największych wrogów. Jego powodem może być nadmierna ilość codziennych obowiązków lub ich brak. Każda z tych sytuacji stanowi problem.

To bardzo ważne, abyśmy w sytuacjach stresujących umieli zachować zdrową równowagę, która pozwoli nam spokojnie wykonywać codzienne czynności.

Stres może powodować lub pogłębiać wiele chorób. Umiejętność kontrolowania stresu jest więc bardzo ważna.

Stres – jak go pokonać?

Istnieje kilka sposobów na radzenie sobie ze stresem. Są one szczegolnie przydatne w sytuacjach, w których wydaje się, że stres ma nad nami kontrolę.

Używaj kalendarza

Żyjemy w czasach, w których mamy łatwy dostęp do różnego rodzaju interaktywnych kalendarzy. Twój telefon komórkowy na pewno posiada taką funkcję. Jeżeli nie, wystarczy, że ściągniesz taką aplikację na swój telefon i zaczniesz jej używać.

Interaktywne kalendarze są bardzo wygodne, ponieważ posiadają funkcję przypomnienia.  Taka funkcja włącza się około pół godziny lub wcześniej (w zależności od ustawień) przed ważnym spotkaniem czy wydarzeniem.

Używanie kalendarza pozwala nam odzyskać kontrolę. To pierwszy ważny krok w radzeniu sobie ze stresem, który często wynika właśnie z utraty poczucia kontroli nad swoim życiem. Ile razy zdarzylo ci się rozpocząć rano jakieś zadanie, którego nie ukończyłeś, ponieważ w międzyczasie zaangażowałeś się w inne sprawy?

Bardzo pomocne jest również stworzenie listy, nawet najprostszych rzeczy, które chcesz zrobić danego dnia. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych sytuacji np. takich, kiedy wracasz późno wieczorem do domu i okazuje się, że zapomniałeś kupić czegoś ważnego.

Lista rzeczy do zrobienia pomaga zwalczać stres

Ciągłe podejmowanie decyzji i myślenie o tym, co trzeba teraz zrobić może być stresujące. Stworzenie wspomnianej listy pozwoli wyeliminować związany z tym stres.

Rób sobie przerwy, aby twój umysł mógł odpocząć

Większość z nas myśli, że ilość przepracowanego czasu wskazuje na naszą produktywność. W rzeczywistości nie jest to takie proste.

Nasza zdolność koncentracji ma swoje granice. Jeśli przekroczymy te granice, zaczniemy popełniać błędy w naszej pracy, a nasz nastrój pogorszy się. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest stosowanie 10-minutowych przerw po każdych 50 minutach pracy.

Podczas wspomnianych przerw postaraj się koncentrować na czymś zupełnie innym. Jeśli masz trudności w rozwiązaniu jakiegoś problemu i nie potrafisz w danym momencie  jasno myśleć, najlepiej jeśli przestaniesz się na chwilę tym zajmować. Jest bardziej prawdopodobne, że rozwiązanie przyjdzie właśnie w momencie, w którym przestaniesz się nad tym skupiać.

Daj sobie trochę przestrzeni. To pozwoli ci się oddalić się od konkretnego problemu, dzieki czemu twój umysł będzie mógł spojrzeć na dane zagadnienie z innego punktu widzenia. Taka postawa może złagodzić lub zlikwidować stres.

mężczyzna na trawie

Pozwól, żeby muzyka była twoim najlepszym przyjacielem

Muzyka ukoi twój stres. Może ona mieć na nas bardzo pozytywny wpływ, o ile wiemy jak jej używać. Niektóre rodzaje muzyki pomagają nam się zrelaksować i sprawiają, że “wyłączamy” na chwile myślenie. Inne pomagają nam w koncentracji i skupieniu się na wykonywanych czynnościach.

Poeksperymentuj z różnymi rodzajami muzyki i zobacz, z jaką muzyką czujesz się najlepiej. Muzyka, która na jedną osobę wpływa relaksująco u kogoś innego może pomagać w polepszeniu koncentracji.

Słuchanie muzyki sprawdza się najlepiej podczas wykonywania prac, które nie angażują całej naszej uwagi. Kiedy jakieś zadanie wymaga całkowitej koncentracji, muzyka może nas rozpraszać.

Powszechnie wiadomo, że muzyka może wpływać na stan naszego umysłu. Możemy więc ją wykorzystywać bezpośrednio po to, aby zwiększyć naszą produktywność lub pośrednio w celu złagodzenia stresu.

kobieta słuchająca muzyki

Rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność

Kiedy już zaczniesz w swoim codziennym życiu stosować kalendarz, listę rzeczy do zrobienia i muzykę, będziesz gotowy na kolejny krok. Zacznij wprowadzać do swoich nie zawsze przyjemnych obowiązków takie elementy, które sprawiają ci radość.

Pamiętaj, że czas jest bardzo wartościowy. Ulubione czynności mogą być dla ciebie potrzebną przerwą, która pozwoli odświeżyć twój umysł. To lek na stres.

Improwizuj. Bądź spontaniczny i raz na jakiś czas wzbogać swoje codzienne czynności o coś nowego. To ty masz kontrolę nad tym, jak zaplanujesz dzień. Nie musisz zachowywać się jak zorganizowana maszyna, która tłumi swoje marzenia. Nie musisz trzymać się sztywnej rutyny.

Codzienna rutyna ma być dla ciebie, a nie ty dla niej

Organizacja codziennego życia ma służyć twojemu dobremu samopoczuciu. Niektóre osoby bardzo lubią codzienną rutynę. Inne nie czują się dobrze z takim stylem życia. Poznaj siebie i odkryj, jaki stopień codziennej organizacji dnia będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. To pomoże ci złagodzić stres.

Znajdź równowagę między pułapką codziennej monotonii i życiem w chaosie. Bądź mądry w organizowaniu swojego czasu. Taka postawa wyeliminuje z twojego życia silny bądź długotrwały stres, który często może mieć tragiczne konsekwencje. To ty jesteś osobą, która jest w stanie zlikwidować swój stres.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.