Przyjaźń – siedem powodów, dla których trudno ją znaleźć

Samotność

Przyjaźń. Proste słowo, które kryje w sobie wiele. W dzisiejszych czasach prawdziwa przyjaźń zdecydowanie stanowi towar deficytowy.

Abyśmy jednak mogli cieszyć się zdrową przyjaźnią z innymi, przede wszystkim musimy zrozumieć zmieniające się z wiekiem kryteria, które bierzemy pod uwagę szukając bratniej duszy.

Kiedy dorastamy zmienia się cały nasz świat, zmieniają się również wyznawane przez nas wartości. Zmiany te sprawiają, że również na przyjaźń nie patrzymy już tak, jak dawniej. Mamy inne zainteresowania, ale również inne wymagania względem innych.

Prawdziwa przyjaźń wymaga obopólnego wysiłku. Poznawanie nowych ludzi może być niełatwym zadaniem, zwłaszcza dla osób starszych. Podkreślić należy, że mówiąc o przyjaźni nie mamy na myśli znajomych, ani nawet dobrych znajomych. Więzi te nie mają ze sobą nic wspólnego.

Przeczytaj również podobny artykuł: Przyjaciele: będą z Tobą przez całe życie

Choć wiele osób posiada całe mnóstwo znajomych, to kiedy mowa o przyjaźni, sprawa się komplikuje. Dlaczego osobom dorosłym i dojrzałym o wiele trudniej jest zyskać przyjaciół, niż na przykład nastolatkom?

Przyjaźnie zdobyte w okresie nastoletnim z czasem się rozpadają. Dopiero wtedy można dostrzec, na jak kruchym fundamencie konstruowane były wspomniane więzi. Z czasem rozumiemy, że wiele z nich nie miało zbyt wiele wspólnego z tym, co stanowi prawdziwa głęboka przyjaźń. 

Prawdziwa przyjaźń – co ją utrudnia?

Osoby, które czują, że nie posiadają zbyt wielu przyjaciół, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele czynników mogących mieć wpływ na taki stan rzeczy.

Przeczytaj również podobny artykuł: Złe towarzystwo – 5 typów ludzi, którzy nie nadają się na przyjaciela

Przede wszystkim powinniśmy być świadomi, że reguły gry zmieniają się wraz z upływem czasu. Osoby nie pozostają przez całe życie tymi samymi, ale stale ewoluują. Ich życie stale dopasowuje się do nowych sytuacji, do rodziny, do nowych przeżyć. I każda z tych zmian wpływa na relacje z innymi.

Przyjaźń - trzy osoby

Ponadto, kiedy jesteśmy jeszcze dziećmi, a później nastolatkami, w wielu kwestiach nie mamy jeszcze wyrobionego zdania. Kiedy znajdujemy się w nowej sytuacji często działamy na oślep lub naśladujemy innych.

Przeczytaj również podobny artykuł: Interesujący ludzie są dla Ciebie najbardziej wartościowi

Jednak z biegiem czasu, sytuacja się zmienia. Rozumiemy o wiele więcej i działamy w inny sposób. W takim kontekście istnieje wiele czynników, które znacznie utrudniają nawiązywanie nowych przyjaźni i utrzymywanie tych starych w dobrej kondycji.

Jednym z nich jest zmieniający się charakter każdej ze stron. Aby ustalić, jak jest w Twoim przypadku zadaj sobie kilka konstruktywnych pytań.

Czy jesteś skłonny do narzekania?

Jak to z Tobą jest? Czy jesteś znany ze skłonności do narzekania? Ciągle mówisz o problemach w pracy, o braku pieniędzy, opowiadasz innym jak to życie niesprawiedliwie się z Tobą obeszło, itd.? Ludzie nie lubią marnować czasu na skrajnych pesymistów. 

Przeczytaj również podobny artykuł: Pozytywne nastawienie: przyciągasz to, co oddajesz

Staraj się rozwinąć w sobie pozytywne nastawienie i szukaj pozytywnych tematów do rozmowy z innymi. Czyniąc tak staniesz się dla innych miłym towarzystwem.

Jesteś egoistą?

Przyjaźń polega nie tylko na korzystaniu, ale również na dawaniu czegoś w zamian. Jak w każdej więzi zdarzają się przy tym chwile, w których daje się o wiele więcej, niż otrzymuje.

Tak, czy inaczej oznacza to, że powinieneś być skłonny do słuchania innych z uwagą, ustępliwy i gotów się dzielić, nie tylko pod względem materialnym, ale również emocjonalnym, duchowym.

Przeczytaj również podobny artykuł: Toksyczna przyjaciółka – prawdziwy horror na własne życzenie

Jeżeli jednak zauważasz, że jesteś nastawiony głównie na odbiór, oznacza to, że brakuje Ci równowagi. Jeżeli szybko czegoś nie zmienisz to bardzo trudno będzie Ci zdobyć przyjaciół, a tych, którzy Ci towarzyszą z łatwością możesz stracić.

Interesujesz się innymi?

Jeżeli nie interesuje Cię co się dzieje w życiu otaczających Cię osób, prawdopodobnie nie będziesz w stanie utworzyć z innymi nawet najprostszych strukturalnie więzi, nie mówiąc już o przyjaźni. Przyjaźń wymaga szczerego i obopólnego zainteresowania drugimi. 

Przeczytaj również podobny artykuł: W jaki sposób odnosimy się do przedstawicieli innych kultur?

Nie bądź problematyczny

Zdarza Ci się dramatyzować? Robisz z igły widły? Bardzo szybko przekonasz się, że prowokuje to efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast przyciągnąć do Ciebie rzeszę ludzi zainteresowanych tym jak Ci pomóc wyolbrzymiony problem, sprawi, że po prostu zaczną Cię unikać szerokim łukiem.

Jeśli też lubisz dokuczać innym, nie potrafisz dochować tajemnicy, krytykujesz i starasz się zrzucać winę na innych, trudno się spodziewać, że inni okażą Ci szczere zainteresowanie. 

Skrzętnie prowadzisz listę wyrządzonych Ci krzywd?

Jak każda inna więź, przyjaźń wymaga tego, aby wzajemnie sobie przebaczać. Jeśli jednak należysz do tych, którzy stale rozpamiętują nawet najdrobniejsze niedociągnięcia innych, to dajesz im do zrozumienia, że chcesz być pępkiem świata, i że wszystko ma się kręcić w okół Ciebie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Życzliwość to najlepsza odpowiedź na okrucieństwo

Jeżeli nie zmienisz swojego podejścia do innych w tej delikatnej kwestii, to raczej nie będziesz miał w okół siebie przyjacielskiego grona. Przyjaźń zawsze jest relacją ludzi, którzy są gotowi wzajemnie sobie przebaczać.

Naga kobieta

Uwielbiasz plotkować

Mówienie o innych zawsze w negatywnym kontekście nie jest u Ciebie sporadyczne, ale wręcz stanowi istotę spędzania wolnego czasu? Niedobrze.

Kiedy inni zdadzą sobie sprawę, że obmawiasz dosłownie wszystkich, szybko zdadzą sobie sprawę, że plotkujesz również na ich temat z innymi. 

Przeczytaj również podobny artykuł: Bądź lepszą wersją siebie – zawsze stawiaj na rozwój

Lubisz rozkazywać?

Roszczeniowa postawa uzurpująca prawo do rozkazywania innym nie pomaga w podtrzymywaniu przyjaźni. Jedno to wychodzić z dobrą inicjatywą, a co innego stawać się wyrocznią, która na wszystko ma coś do powiedzenia i oczywiście zawsze decydujący głos.

Jeśli cenisz sobie przyjaźń, pamiętaj, by słuchać innych z uwagą, nie przekraczać pewnych granic, szanować prywatność innych. Takie zachowania zawsze są w dobrym tonie. Bądź rozsądny i buduj trwałe, wartościowe przyjaźnie!

Scroll to Top