Jeśli jest ci ciężko, będę przy Tobie

Jeśli jest ci ciężko, będę przy Tobie

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2017

Jeśli jest Ci ciężko, będę przy Tobie, poświęcę Ci całą moją uwagę. Nie zniknę, kiedy już nie będziesz mnie potrzebować. To, że Cię słucham nie wynika z obowiązku, nie wyciągam do Ciebie ręki ponieważ spodziewam się czegoś podobnego w zamian.

Jeśli przeżywasz trudne chwile, nie powiem Ci tego, co chcesz usłyszeć, powiem prawdę.

Wszyscy mieliśmy przyjaciela lub członka rodziny, który potrzebował ramienia, na którym mógłby się wypłakać, gdy było mu ciężko. Ale to nie jest takie trudne, prawda?

Często myślimy, że o wiele łatwiej jest pocieszyć niż być pocieszanym. Ale może być tak, że nie zachowujemy się we właściwy sposób, nawet jeśli myślimy, że tak jest. Możemy popełniać wiele błędów, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy, nawet wtedy, gdy zaczynamy dostrzegać konsekwencje.

 Nigdy nie śpiesz się, gdy próbujesz pomóc komuś poczuć się lepiej. Może zdarzyć się tak, że tylko chcesz, aby ta osoba przestała narzekać.

Słuchając tylko tego, czego chcesz słuchać, oferując niepełne wsparcie, udzielając rad, których sam nie przestrzegasz… brzmi znajomo? Czasami, gdy myślisz, że pomagasz, naprawdę robisz coś całkiem przeciwnego. Nadszedł czas, aby przejrzeć na oczy…

Jeśli przeżywasz ciężki czas, wysłucham wszystkiego, co masz do powiedzenia

Chociaż chcesz wyciągnąć rękę do drugiej osoby, masz też własne problemy, które czasami uniemożliwiają prawdziwie uważne słuchanie.

Być może myślisz, że większość tego, co druga osoba mówi, jest absurdalne, więc nie zauważasz, jak przeżywa to, co się z nią dzieje i jak się z tym czuje. Jeśli tak postąpisz, popełnisz błąd, ponieważ nie wspierasz tej osoby w odpowiedni sposób.

W takiej sytuacji ważne jest, aby wykorzystać całą swoją empatię. Postaw się na miejscu osoby, której jest ciężko, a Ty pragniesz jej pomóc.

Czy nie chciałbyś, żeby naprawdę cię słuchała? Co chciałbyś, żeby Ci powiedziała? Co mogłoby być dla Ciebie przydatne w podobnej sytuacji? Odpowiedzi na te pytania dostarczą Ci potrzebnych informacji, w jaki sposób możesz w takich chwilach pomóc.

Dziewczyna z ptaszkiem na ramieniu

Kiedy słuchasz, unikaj banalnych odpowiedzi, słów, które pojawiają się, gdy naprawdę nie wiesz, co powiedzieć a cisza sprawia, że się dławisz.

“Nie martw się”, “to minie”, “będzie lepiej”. Są to formułki, których ludzie używają wtedy, gdy nie mają nic lepszego do powiedzenia. Ale wiesz co? Jeśli nie wiesz, co powiedzieć, to też jest w porządku. Możesz po prostu słuchać i zadawać pytania.

 Wyrzucanie z siebie pustych zwrotów i słów zachęty, nawet przy najlepszych intencjach, nie jest skuteczne.

Nie zawsze musisz ofiarować słowa wsparcia. Możesz pokazać swoje wsparcie, wiernie stać u boku osoby, która tego potrzebuje, nie pozostawiając jej samej w poczuciu bezradności, słuchając i starając się zrozumieć problem, ale nie rozwiązując go.

Czasami nie podejmować żadnych działań, oznacza zrobić bardzo wiele. Zwykły uścisk może być znacznie bardziej pocieszający niż puste frazesy. Czyny i słuchanie są warte tysiąc razy więcej.

Czujesz się przygnębiony, ale będę z Tobą szczery

  Kiedy próbujesz pomóc komuś, nie mów mu, jak powinien się zachować lub w jaki sposób coś zrobić. W większości przypadków lepiej opowiedzieć o swoich doświadczeniach, aby nie czuł się osamotniony w tym przez co przechodzi. Ale jeśli zdecydujesz się tak zrobić, bądź szczery.

Na przykład wyobraź sobie, że jesteś z przyjaciółką, która przeżywa ciężki okres w swoim związku. Miała trudne dzieciństwo, a wszystkie jej związki były toksyczne. Jest zbytnio przywiązana i uzależniona od osoby, którą uważa, że ​​kocha. Jak jej pomożesz?

Ciężko ze światłem w dłoni?

Może przechodziłaś przez coś podobnego, więc opowiesz jej o swoich doświadczeniach.

Udzielisz nawet zdrowych porad na temat zalet bycia singlem, spędzenia czasu z samą sobą nie będąc w romantycznej relacji, częstszego wychodzenia z przyjaciółmi, by oderwać się od codzienności, powiesz że może być szczęśliwa bez partnera… ale czy sama wprowadziłaś we własne życie te wszystkie porady?

Wiele osób potrafi udzielać dobrych rad, ale jeśli chodzi o nich, to robią coś całkowicie przeciwnego. A może doradzanie wiąże się z tym, że osoba, której chcemy w ten sposób pomóc nie jest w stanie sobie z tym poradzić w danej chwili.

Jeśli masz zamiar dawać jakieś rady, upewnij się, że nie spowoduje to jeszcze większej frustracji tej osoby.

Gdy jest Ci ciężko

Jeśli przechodzisz przez ciężkie chwile, przestanę słuchać własnych słów i będę słuchać tylko Twoich.

Nie jest także wskazane, by mówić jej, to, co chce usłyszeć. Przechodzi przez ciężki okres, ale nie poczuje się lepiej, jeśli nie możesz być z nią szczera i powiedzieć jej zarówno dobre, jak i złe rzeczy. To jedyny sposób, w jaki naprawdę możesz pomóc. Czasami konstruktywna krytyka jest o wiele bardziej pozytywna.

Niełatwo jest sprawić, aby inni czuli się lepiej, prawda?

Wymaga to silnego zaangażowania, dużo uwagi i bezwarunkowego długoterminowego wsparcia, w którym nie ma miejsca na kłamstwa.

Wszystko to może pomóc złagodzić ból lub zyskać nowe spojrzenie na sytuacje przyjaciela lub członka rodziny, który potrzebuje Cię teraz bardziej niż kiedykolwiek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.