Życzliwość to najlepsza odpowiedź na okrucieństwo

Życzliwość to najlepsza odpowiedź na okrucieństwo

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2017

Z różnych powodów niektórzy ludzie tkwią w przekonaniu, że cierpienie innych osób przynosi im korzyść i uszczęśliwia. Niektórzy potrafią nawet zadawać cierpienie innym, aby poczuć satysfakcję. Najlepiej radzić sobie z takimi ludźmi, okazując im życzliwość. Jest to odpowiednia metoda działania i zachowania szacunku.

Pojęcie dobra i zła było w dziejach ludzkości już nie raz omawiane, szczególnie dlatego, że ludzka dusza może obrócić się w jedną z tych stron. Co więcej, pojęcie dobra i zła jest różnie interpretowane w zależności od kultury, społeczeństwa i innych czynników.

Zamiast technicznego lub naukowego wykładu w ten temat, w tym artykule dążymy do indywidualnej refleksji nad tym, czym jest życzliwość. Zaczniemy od abstrakcyjnej sytuacji, w której pewna osoba działa na szkodę innych osób.

Jak należy zareagować w takiej sytuacji?

Dlaczego życzliwość jest lekcją

Jest wiele powodów, dla których życzliwość można uznać za wspaniałą lekcję, chociaż nigdy nie zrozumiemy, co zachęca innych ludzi do wyrządzania krzywdy.

Cała sztuczka polega na tym, że reagując życzliwie, nie uwalniamy sprawcy od jego negatywnego uczynku, ale uwalniamy siebie od negatywnych emocji, jakie wywołała.

Kwiat w dłoniach

To zrozumiałe, że często mamy trudności w wybaczeniu drugiej osobie. Trzeba jednak pamiętać, że można wybaczyć, nie zapominając o szkodzie ani nie ufając ponownie tej osobie. Przebaczenie nie oznacza bycia naiwnym lub bardziej narażonym. Po prostu uwalnia od ciężaru, który nie pozwalał na zagojenie się ran.

„Musimy sprostać narzuconym ograniczeniom, każdemu nowemu aktowi okrucieństwa, dając od siebie coraz więcej miłości i dobroci”.
-Etty Hillesum-

Dobroć jest czymś na kształt lekcji, ponieważ daje satysfakcję, promuje solidarność, zwiększa poczucie własnej wartości i umożliwia wyciąganie wniosków z poniesionych ran.

Życzliwość dba o dobro innych ludzi, tak samo jak o dobro własne. Dla porównania okrucieństwo patrzy tylko na siebie, zabiega tylko o własne sprawy.

Życzliwość pochodzi z głębi serca

Jedna z najczęstszych opinii jest taka, że nie rodzimy się dobrzy ani źli, ale wraz z rozwojem emocjonalnym rozwijamy u siebie życzliwość i okrucieństwo. W związku z tym można uznać, że życzliwość pochodzi z serca i jest karmiona miłością.

Jeśli przez całe życie starasz się rozwijać, nie szkodząc innym, skąd miałaby pojawić się u Ciebie chęć zemsty na kimś, kto jedynie próbuje krzywdzić innych?

Drewniane serca

Zniżanie się do jego poziomu niczego nie zmieni. Nie naprawi szkody, a jedynie zapewni tymczasową ulgę. Niechęć jest destrukcyjna. Zmienia Cię i nie przynosi żadnych pozytywnych efektów. Ta druga osoba nadal będzie patrzyła, jak upadasz do jej poziomu. Nie tylko stracisz wszystko, ale niczego nie zyskasz.

„Posiadł przy tym jeszcze większą, nie wyuczoną umiejętność: była nią sztuka dobroci.”

-Ursula K. Le Guin-

Jak mawiał Gandhi, z korzyścią byłoby, gdybyśmy byli zmianą, którą chcemy ujrzeć w świecie, bez względu na to, jak wielka, skomplikowana, trudna lub mała jest sytuacja.

Możemy też odnieść się do etyki Kanta, który twierdził, że cnotę można odnaleźć w przekształcaniu naszej pracy w pracę uniwersalną.

Nie toleruj okrucieństwa wokół siebie

Otacza nas nienawiść, przemoc i strach, dlatego musimy kształcić w sobie wartości, które przyczynią się do społecznego i indywidualnego dobrego samopoczucia, wartości, które utrudniają rozwój otaczających nas obrzydliwych zachowań.

W rzeczywistości ludzie, którzy doświadczyli krzywdzących zachowań odkryli, że zasada „oko za oko” nie przynosi żadnych korzyści, ponieważ sprawia, że ludzie stają się głusi i ślepi.

Życzliwość u chłopców bawiących się na drzewie

Nie możemy tolerować okrucieństwa wokół nas i nie możemy też karać innych. Życzliwość jest jak drogowskaz i nie ustępuje toksycznym emocjom. Segreguje odczucia w określony sposób: zachowuje wspomnienia w pamięci, ale usuwa negatywne uczucia.

Kiedy napotykasz nienawistne zachowania, zareaguj na nie dobrem. Jeśli poczujesz, że skrzywdzono Cię tak bardzo, że nie potrafisz iść właściwą drogą, daj sobie czas. Nie po to, aby zapomnieć, ale by kierować swoimi działaniami racjonalnie, a nie gniewem czy złością.

W ostateczności, jeśli nie ma lekarstwa, jeśli nie możesz nauczyć innych życzliwości, oddal się ostrożnie, nie zadając ran. Przecież okrucieństwo nie jest w Twoim stylu.

„Świat jest miejscem niebezpiecznym nie tylko z powodu tych, którzy czynią zło, ale również tych, którzy na to patrzą i nic nie robią.”

-Albert Einstein-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.