Nie można zaprzeczyć, że nawyk czytania przynosi ogromne korzyści tym, którzy go praktykują. Od dzieciństwa, zarówno w domu, jak i w szkole dorośli starają się zaszczepić w nas miłość do książek. Jako dorośli słyszysz przyjaciół i znajomych, którzy twierdzą, że czytanie jest jednym z ich ulubionych hobby, czymś, co ich pasjonuje. Z tego powodu możesz się zastanawiać, dlaczego nie lubisz czytać?
Jeśli nie lubisz czytać, całkowicie normalne jest zastanawianie się, dlaczego tak jest. Możesz rozmyślać, czym różnisz się od innych, że nie potrafisz cieszyć się tak wysoce zalecaną i pozornie niezbędną czynnością?
Co więcej, prawdopodobnie słyszałeś więcej niż jeden raz, że ludzie, którzy nie czytają, nie są obeznani w kulturze ani obdarzeni wyobraźnią, że nie mają dużego słownictwa i że są pustogłowi lub prości. Jak możesz nie czuć się winnym lub nieadekwatnym w obliczu takich stwierdzeń? Jednak czy kiedykolwiek kwestionowałeś przyczyny swojego braku zainteresowania czytaniem?
Dlaczego nie lubisz czytać?
Niewłaściwa koncepcja
Czasami sposób, w jaki inni próbują zaszczepić w Tobie miłość do czytania, jest niewłaściwy. Jest Ci to wręcz narzucane. Czytanie musi być przyjemnością, przestrzenią, w której można popuścić wodze fantazji. Niemniej od najmłodszych lat jesteś zmuszony do czytania, skupiając się na tym, ile stron dziennie pożerasz, czyniąc czytanie ćwiczeniem z ograniczania wolności – podczas gdy w rzeczywistości powinno być zupełnie odwrotnie.
Nic więc dziwnego, że wiele osób dorasta z odrazą do czynności, która przez tyle lat była męką, źródłem kłótni i zewnętrznym narzucaniem. Być może czytanie powinno być przekazywane dzieciom jako alternatywa dla wypoczynku i przyjemności. Może powinniśmy spróbować sprawić, by lubili czytać, a nie tylko musieli czytać. Być może wtedy, jako dorośli, inaczej odnosiliby się do słowa pisanego.
Szeroki wybór opcji
Innym ważnym aspektem jest to, że nie zawsze jesteś świadomy ogromu alternatyw, które masz. W końcu czytanie to nie tylko wielkie klasyczne powieści czy nowe książki na rynku. Czytanie nie ogranicza się nawet do książek.
Musimy pamiętać, że każdy człowiek jest inny. Wszyscy mamy swoje osobliwości, gusta i preferencje. Na przykład wiele osób uwielbia historie trzymające w napięciu. A może wszyscy wokół Ciebie mówią o najnowszej powieści science fiction? Niemniej jednak nie powinno to ograniczać Cię do ich gustów.
Zastanów się: co lubisz, co Cię interesuje? Co sprawia, że jesteś rozmarzony? Może bardziej przemawiają do Ciebie romantyczne powieści lub biografie znanych osób ?
A może wolisz czytać ciekawe artykuły o gotowaniu, sporcie, rozwoju osobistym lub fitnessie. To też jest czytanie. Wszystko to odżywia Twój umysł tak samo, jak najlepiej sprzedająca się obecnie książka. Ponadto wpisuje się w Twoje własne potrzeby i pragnienia.
Kiedy planujesz czytać, wybierz coś, co naprawdę Cię fascynuje, ekscytuje i interesuje. Coś, o czym naprawdę chcesz dowiedzieć się więcej. Zapomnij o opinii innych. Czytaj dla siebie.
Systemy reprezentacji
Nie wszyscy z nas mają ten sam styl komunikacji. Niektórzy ludzie skupiają się bardziej na wzroku, inni inni na słuchu, a jeszcze inni są bardziej kinestetyczni. Niektórzy wolą otrzymywać informacje wizualnie, inni wolą ich słuchać, a jeszcze inni wolą ich doświadczać bezpośrednio. Dlatego próba zgrupowania nas wszystkich nie jest realistyczna.
Jeśli nie lubisz czytać, być może audiobooki są dla Ciebie dobrą opcją. Być może przyjemniej jest odbierać wiadomość głosowo, a obecnie masz dostęp do wielu tytułów w tym formacie. A może pisanie jest dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące, jeśli lubisz aktywnie pracować, a nie biernie otrzymywać treści?
W porządku, nie lubię czytać
Jeśli po uwzględnieniu wszystkich powyższych perspektyw nadal nie lubisz czytać, nie ma to znaczenia. Nie oznacza to, że jesteś mniej inteligentny, obeznany z kulturą lub interesujący. Każda osoba ma swoje własne cechy osobowości i swój własny sposób życia.
Może lubisz uprawiać sport, medytować, oglądać wideokonferencje, malować akwarelami. Nie każdemu powinno się podobać to samo i to jest w porządku. Każdy z nas ma prawo wybrać sposób na własny rozwój osobisty.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- García-Rodríguez, A., & Gómez-Díaz, R. ¿ Leer con los oidos?: audiolibros y literatura infantil y juvenil.
- Aliste, M. E. R., Real, D. L., & Bravo, I. L. (2006). ¿ Eres visual, auditivo o kinestésico? Estilos de aprendizaje desde el modelo de la Programación Neurolingüística (PNL). Revista Iberoamericana de Educación, 38(2), 1-10.