105 książek, które warto przeczytać przed śmiercią

Czy lubisz czytać? Czy jesteś jedną z tych osób, które zaglądają do księgarniami? Jeśli tak, powinieneś spojrzeć na naszą listę książek, które musisz przeczytać przed śmiercią.
105 książek, które warto przeczytać przed śmiercią
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2022

Czytanie to inwestycja, która przynosi świetne rezultaty. Niezależnie od tego, czy robisz to w ramach hobby, czy jest to Twoja metoda nauki, czytanie zawsze będzie Twoim dobrym przyjacielem. Pomaga w generowaniu nowych pomysłów, myśli i sposobów interpretacji świata. W poniższym artykule znajdziesz listę 105 książek, które warto przeczytać przed śmiercią.

To nie jest lista najlepiej sprzedających się książek w historii. Nie jest to też lista klasyków literatury światowej. Chociaż oczywiście wzięliśmy pod uwagę tego typu dzieła, nasz zbiór zawiera książki, które są po prostu niezwykle interesujące. Weź kawałek papieru, długopis i zapisz sobie proponowane przez nas tytuły.

Lista 105 książek, które warto przeczytać przed śmiercią

Pewnie jesteś w stanie odgadnąć kilka tytułów z naszej listy. Niektóre z nich z pewnością Cię zaskoczą. Nie skupialiśmy się tylko na klasyce, ani nie trzymaliśmy się konkretnego gatunku. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba!

Osoba czytająca książkę

1. Don Kichot, Miguel de Cervantes

Don Kichot de la Mancha, popularnie zwany Don Kichotem, to druga najlepiej sprzedająca się książka na świecie. Pierwsza część została wydana w 1605 roku, a kolejna 10 lat później, na krótko przed śmiercią autora. Uważana jest za pierwszą nowoczesną powieść i najważniejsze dzieło literatury hiszpańskiej.

2. Kosmos, Carl Sagan

Zainspirowany popularnonaukową serią Kosmos: osobista podróż, Kosmos rozwija pewne tematy i odnosi się do nich z bardziej analitycznej perspektywy. Jest podzielony na 13 rozdziałów i od czasu premiery w 1980 roku jest bestsellerem. Jeśli jesteś fanem Carla Sagana, możesz wejść na jego oficjalną stronę i zagłębić się w jego własny, bardzo szczególny wszechświat.

3. Hrabia Monte Christo, Alexander Dumas

Od 1844 roku książka ta jest najważniejszym dziełem tego francuskiego pisarza. Jej bohater, Edmundo Dantes, jest jedną z najważniejszych ikon literatury francuskiej. Dumas napisał także Trzech muszkieterów, kolejną książkę, którą z pewnością znasz.

4. Frankenstein, Mary Shelley

Jej pełna nazwa to Frankenstein czyli współczesny Prometeusz i została opublikowana na początku 1818 roku. Jest uważana za jednego z największych propagatorów powieści gotyckiej i klasykę literatury fantasy, a nawet science fiction. Wiele osób uważa tę książkę za pierwszą z tego gatunku. B yła niezliczoną ilość razy adaptowana na dzieła kinowe i teatralne.

5. Opowieść o dwóch miastach, Charles Dickens

Klasyka literatury angielskiej, wydana w 1859 roku. Fabuła powieści oscyluje między Londynem a Paryżem i zawiera typowe dla tego okresu historycznego kontrasty (Rewolucja Francuska). Możesz również dodać do swojej listy kilka innych dzieł Dickensa – Olivera Twista i Davida Copperfielda.

6. Przeminęło z wiatrem, Margaret Mitchell

Jest to jedno z najbardziej znanych dzieł literatury amerykańskiej. Powieść była bestsellerem od pierwszego tygodnia na rynku i natychmiast przeniesiono ją na duży ekran.

Film powstał pod koniec 1939 roku i zdobył dziesięć Oscarów. Przeminęło z wiatrem, którego akcja toczy się podczas wojny secesyjnej, to obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów romantycznych dramatów.

7. Sto lat samotności, Gabriel García Márquez

To jedna z najczęściej tłumaczonych i czytanych powieści hiszpańskojęzycznych. Służy również jako wprowadzenie do konkretnego uniwersum zbudowanego przez tego kolumbijskiego pisarza. Książkę opublikowano w 1967 roku i od tego czasu jest jednym z referentów realizmu magicznego.

Márquez w 1982 roku zdobył Literacką Nagrodę Nobla za swoje powieści i opowiadania. Kilka z nich nawiązywało do Macondo, fikcyjnego miasta opisanego w Stu latach samotności.

8. Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania, Stephen Hawking

Opublikowana pod koniec 2018 roku to jedna z najważniejszych prac popularnonaukowych ostatnich lat. Znajdziesz w niej wprowadzenie do najważniejszych tajemnic wszechświata, takich jak pochodzenie życia oraz istnienie Boga i innych cywilizacji we wszechświecie. Książkę wydano pośmiertnie, ponieważ jej autor zmarł na krótko przed jej ukończeniem.

9. 1984, George Orwell

Pozostaje jedną z najlepszych książek dystopijnych, jakie kiedykolwiek napisano. Opublikowano ją w połowie 1949 roku, a wiele pomysłów zawartych w książce można zauważyć we współczesnym społeczeństwie.

Można powiedzieć, że koncepcje Wielkiego Brata i Policji Myśli nie są zbyt dalekie od rzeczywistości. Co więcej, terminem “orwellowski” posługujemy się na określenie wydarzeń podobnych do tych opowiadanych w powieści.

10. Przygody Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle

Dzięki filmowym adaptacjom z ostatniej dekady, słynny detektyw stał się na nowo popularny. Jeśli widziałeś któryś z filmów lub seriali na jego temat i przypadły Ci one do gustu, prawdopodobnie jeszcze bardziej polubisz te książki.

Kolekcja zawiera łącznie 12 historii, które służą jako wprowadzenie do świata Sherlocka Holmesa. Istnieje również wiele dzieł autorstwa innych pisarzy, które napisano w odniesieniu do tego genialnego detektywa.

11. Harry Potter, JK Rowling

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem filmów o tym młodym czarodzieju, saga o Harrym Potterze jest jedną z serii książek, które warto przeczytać przed śmiercią. Jest to jeden z najważniejszych współczesnych bestsellerów na świecie, a jego wpływ na kulturę popularną jest wręcz ogromny.

Możesz także zapoznać się z innymi publikacjami o magicznym świecie, takimi jak Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz The Tales of Beedle the Bard.

12. Władca Pierścieni, JR Tolkien

Jeśli widziałeś adaptacje filmowe, nie będziesz w stanie oderwać się od oryginału, jakim są książki. Choć dzieło to często można spotkać w trzech częściach, tak naprawdę nie jest to trylogia. Jeśli wciągniesz się w świat Tolkiena, możesz również przeczytać Hobbita i Silmarillion.

13. Churchill, Andrew Roberts

Książkę tę uznaje się za najlepiej napisaną do tej pory biografię Churchilla. Na ponad 1300 stronach znajdziesz wszelkiego rodzaju informacje o jego życiu publicznym i prywatnym. Niezastąpiona pozycja na naszej liście książek, które warto przeczytać przed śmiercią.

14. Przygody Toma Sawyera, Mark Twain

Kolejny klasyk literatury północnoamerykańskiej, którego po prostu nie mogliśmy pominąć. Niektóre z wydarzeń opowiedzianych na jej stronach stanowią integralną część amerykańskiej kultury. Możesz także przeczytać The Adventures of Huckleberry Finn, wydaną kilka lat później przez tego samego autora.

15. Przygody Alicji w Krainie Czarów, Lewis Carroll

Dzieło, którego naprawdę nie trzeba przedstawiać, zwłaszcza biorąc pod uwagę popularność, jaką cieszyło się w świecie Disneya. Alicja, Biały Królik, Królowa Kier i Kot z Cheshire to niektórzy bohaterowie tej historii. Polecamy również Po drugiej stronie lustra i Co znalazła Alicja.

16. Samolubny gen, Richard Dawkins

Jedna z najbardziej znanych książek Richarda Dawkinsa, znanego biologa ewolucyjnego. Praca ta, którą opublikowano w 1976 roku, napisana jest tonem informacyjnym, a teoria ewolucji jest wyjaśniona z punktu widzenia genów. Bez wątpienia jest to książka, którą koniecznie trzeba przeczytać.

17. Pieśń lodu i ognia, George RR Martin

Chociaż seria powieści amerykańskiego pisarza była znana przed jej filmową adaptacją, dopiero po sukcesie serialu Gra o Tron zdobyła uznanie milionów na całym świecie. Saga składa się w sumie z siedmiu książek.

18. Buszujący w zbożu, JD Salinger’a

Jego pierwsze wydanie ujrzało światło dzienne w połowie 1951 roku, pośród wielu kontrowersji ze względu na nieco prowokacyjną wówczas treść. Buszujący w zbożu to jedna z tych książek, w której znajdziesz wszystko, oprócz obojętności.

Albo pokochasz beztroski styl autora, albo go znienawidzisz. Tak czy inaczej, prawdopodobnie wyrobisz sobie swoją opinię pod koniec pierwszego rozdziału. Spróbuj, nie masz nic do stracenia.

19. Baśnie braci Grimm

Zbiór baśni ludowych napisanych przez braci Grimm był najbardziej szczegółowym tego typu dziełem w momencie jego publikacji w 1812 roku (data wydania pierwszego tomu).

Zawiera między innymi takie historie jak Roszpunka, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Tomcio Paluch i Królewna Śnieżka. Ich wersje są jednak nieco inne od tych znanych nam z kin.

20. Sapiens. Od zwierząt do bogów, Yuval Noah Harari

Pierwszą edycję opublikowano w języku hebrajskim w 2011 roku. Jednak dopiero w 2014 roku poznaliśmy wersję w języku angielskim, hiszpańskim i 30 innych. Książka zaczyna się od epoki kamienia i opisuje wydarzenia na świecie do XXI wieku, krytycznie analizując konsolidację człowieka jako gatunku. Tytuł stał się bestsellerem, a jego autor kontynuował swoją tezę w Homo Deus: krótka historia jutra.

21. To, Stephen King

Podobnie jak wiele książek na naszej liście, To kilkakrotnie zaadaptowano na dzieło filmowe. Adaptacje te przyniosły książce większą sławę, Wcześniej była popularna wśród fanów horrorów. Pierwotnie opublikowano ją w 1986 roku.

22. Wielki Gatsby, Scott Fitzgerald

Jedno z dzieł tego amerykańskiego pisarza, Wielki Gatsby, jest jedną z najlepszych powieści napisanych po angielsku w XX wieku. W momencie jej powstawania uznano ją za porażkę, choć po śmierci jej autora wróciło zainteresowanie czytelników i ocalono ją od zapomnienia. Książkę kilkakrotnie adaptowano do teatru i kina.

23. Mechaniczna pomarańcza, Anthony Burgess

Kolejny tytuł, który eksploruje dystopijny świat i jest teraz częścią kultury popularnej. Jego masowy odbiór nastąpił, gdy Kubrick zaadaptował go na duży ekran. Ta interpretacja różni się jednak pod wieloma względami od wersji oryginalnej. Powieść została pierwotnie opublikowana w 1962 roku i od tego czasu doczekała się wielu wydań.

24. Chronologia świata Asimova, Isaac Asimov

Na ponad 900 stronach znajdziesz podróż przez najważniejsze momenty w historii ludzkości, przynajmniej do końca II wojny światowej. Inne tytuły autora, które należy dodać do listy książek do przeczytania przed śmiercią, to Chronology of Science and Discovery oraz The Universe: From Flat Earth to Quasar.

25. Charlie i fabryka czekolady, Roald Dahl

Wydana w 1964 roku powieść zyskała sławę dzięki adaptacjom filmowym. Pierwsza z nich powstała w 1971 roku, a scenariusz do niej napisał sam Roald Dahl. Drugi film powstał w 2005 roku, w reżyserii Tima Burtona. Książka ma mniej znaną część drugą: Charlie i Wielka Szklana Winda.

26. O powstawaniu gatunków, Karol Darwin

Od czasu publikacji w 1850 roku, O powstawaniu gatunków wywołała rewolucję w dziedzinie nauki. Na jej stronach można znaleźć idee, które wszyscy dzisiaj znamy, takie jak selekcja naturalna. Jednak chociaż podobne pomysły były już wtedy dyskutowane, tytuł spotkał się z dużą krytyką niektórych grup społecznych. Nawet dzisiaj pomysły autora nadal pobudzają intensywną debatę.

27. Podróż do wnętrza Ziemi, Juliusz Verne

Chociaż moglibyśmy wymienić wiele innych prac Juliusza Verne’a, warto zacząć właśnie od tej książki. Podróż do wnętrza Ziemi to niewątpliwie jedna z pozycji, które zdecydowanie warto przeczytać przed śmiercią. Bada ideę pustej ziemi, inaczej znaną jako teorię wewnątrzziemską, która została spopularyzowana około 200 lat przed opublikowaniem książki.

28. Podróże Guliwera, Jonathan Swift

Od czasu publikacji w 1726 roku dzieło to przyciągnęło wszelkiego rodzaju czytelników, do tego stopnia, że obecnie jest uważane za klasykę w światowej literaturze. Do tego doszły dziesiątki nieoficjalnych sequeli, a także adaptacje na ekrany kinowe i telewizyjne. Wiele pomysłów Swifta jest teraz częścią kultury popularnej, jak słowo liliput, oznaczające coś niezwykle małego.

29. Moby Dick, Herman Melville

Być może już przeczytałeś ten klasyk, ale nie mogliśmy go pominąć. Polowanie na kaszalota białego (czasami nazywanego białym wielorybem) jest symbolem kultury popularnej i znajdujemy je w serialach, filmach, komiksach i teatrze. Chociaż Melville napisał kilkanaście powieści, ta przetrwała próbę czasu.

30. Kill Grill. Reastauracja od kuchni, Anthony Bourdain

Ten amerykański szef kuchni był jedną z najbardziej znanych postaci w gastronomii ostatnich dziesięcioleci, choć jako prezenter i pisarz zgłębiał także inne aspekty. To jedna z kilkunastu napisanych przez niego książek, w których opowiada o doświadczeniach profesjonalnego szefa kuchni.

31. Sztuka podróży, Alain de Botton

Czy uważasz się za odkrywcę czy fana podróży? Jeśli tak, pokochasz Sztukę podróży. Odkryjesz inne oblicze podróży – różniące się od tego z przewodników turystycznych. Sprawi to, że będziesz chciał od razu kupić następny bilet lotniczy.

32. Dracula, Bram Stoker

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem wampirów, Dracula Brama Stokera jest jedną z książek, które na pewno warto przeczytać przed śmiercią. Było to pierwsze tego typu dzieło – zapoczątkowało temat, który następnie został wykorzystany w wielu produkcjach.

Wkrótce po jego publikacji, w 1897 roku, rozpoczęto adaptacje w teatrze, a kilka lat później w kinie. Nosferatu Murnau było pierwszą wielkoekranową adaptacją w 1922 roku.

33. Znikająca łyżeczka, Sam Kean

To jedna z najlepszych książek popularnonaukowych, jakie kiedykolwiek powstały. Jest to seria opowieści o układzie okresowym pierwiastków i pierwiastkach, które go tworzą. Ton książki jest niezwykle dydaktyczny i pozwala zrozumieć chemię w inny sposób. Język książki sprawia, że zainteresuje ona nawet tych, którzy nienawidzą nauki. Opublikowano ją w 2010 roku i od tego czasu jest bestsellerem.

34. Zbrodnia i kara, Fiodor Dostojewski

To jedna z najważniejszych powieści w literaturze rosyjskiej. Jest to utwór, który wyróżnia się elementami psychologicznymi. Zbrodnię i karę wydano w 1866 roku i od tego czasu zyskała uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników. Napisano setki książek i nakręcono dziesiątki filmów, które w różny sposób, bezpośrednio lub pośrednio, oddają hołd tej powieści.

35. Stary człowiek i morze, Ernest Hemingway

To jedno z najbardziej znanych dzieł Hemingwaya, więc zdecydowanie polecamy ja przeczytać. Wydano je w 1952 roku, rok przed otrzymaniem przez amerykańskiego pisarza literackiej Nagrody Nobla i Nagrody Pulitzera.

36. Baśnie tysiąca i jednej nocy, autor nieznany

Baśnie tysiąca i jednej nocy uważa się za jedno z najważniejszych dzieł literatury bliskowschodniej. Książkę redagowano i przetłumaczono setki razy – to niekwestionowany klasyk wśród fanów literatury. Uwzględniono w niej na przykład historię Aladyna, kilkakrotnie adaptowaną przez Disneya.

37. Duma i uprzedzenie, Jane Austen

Najpopularniejsza powieść Jane Austen i jedna z ważniejszych w literaturze angielskiej. Co więcej, to najlepszy przykład komedii romantycznej. Opublikowano ją w 1813 roku. Jednak w XX wieku była niezliczoną ilość razy adaptowana na potrzeby filmu, teatru i telewizji. Film zrealizowany w 2005 roku ożywił zainteresowanie dotychczasowych fanów, a także przyciągnął wielu nowych.

38. Pedro Paramo, autorstwa Juana Rulfo

Jedna z najlepszych powieści literatury latynoamerykańskiej, Pedro Paramo jest drugim dziełem Juana Rulfo. Powieść zyskała uznanie krytyków zarówno za treść, jak i szczególną strukturę narracyjną. Przetłumaczono ją na ponad 30 języków i kilkakrotnie adaptowano na potrzeby kina.

39. Steve Jobs, Walter Isaacson

Druga biografia na naszej liście. W tym przypadku jest to dość szczególne dzieło, ponieważ zostało napisane na prośbę samego Jobsa. Książkę wydano kilka dni po jego śmierci, pod koniec października 2011. To najlepsza biografia do przeczytania, jeśli chcesz poznać historię życia, pracy i osiągnięć założyciela firmy Apple.

40. Dziennik Anny Frank, autorstwa Anny Frank

Jedna z najbardziej znanych relacji pierwszoosobowych o okropnościach II wojny światowej i żydowskim Holokauście. To także jedna z najlepiej sprzedających się książek w historii, która umożliwia dostęp do umysłu małej Anny Frank. Oryginalne wydanie ukazało się w 1947 roku i od tego czasu zostało przetłumaczone na wiele języków.

41. Seria niefortunnych zdarzeń, Lemony Snicket

Ta seria książek zyskała zainteresowanie opinii publicznej po premierze swojej filmowej adaptacji w 2004 roku, a także po premierze serialu na platformie Netflix pod koniec 2017 roku.

Saga składa się w sumie z 13 książek, z których pierwszą wydano w 1999 roku. Lektura jest przyjemna, a tajemnicze wydarzenia motywują do czytania do końca.

42. Romeo i Julia, William Shakespeare

To najbardziej znana tragedia Szekspira, z pewnością jeśli spojrzymy na nią pod kątem jej wpływu na kulturę popularną. Została opublikowana w 1597 roku, kiedy autor miał trzydzieści kilka lat.

Inspiruje m.in. opery, balety, spektakle teatralne, obrazy, piosenki i filmy. Imion Romea i Julii często używa się w potocznym odniesieniu do kochanków.

43. Zabić drozda, Harper Lee

Jej publikacja w 1960 roku zaowocowała Pulitzerem dla autora książki. Poza nagrodą, zrealizowana dwa lata później filmowa adaptacja utrwaliła tę historię jako jeden z klasyków XX wieku. Przy niezliczonych okazjach utwór adaptowano na sztukę teatralną.

44. Wichrowe Wzgórza, Emily Brontë

Jest to najbardziej znana powieść tej angielskiej pisarki, jednak została ostro skrytykowana po jej pierwszej publikacji. Jej oryginalne wydanie pochodzi z 1847 roku i od tego czasu zyskało miano jednej z najlepszych książek w literaturze angielskiej. Na dużym ekranie pojawiała się już ponad dziesięć razy. W każdym z tych przypadków sprzedaż powieści rosła.

45. Folwark zwierzęcy, George Orwell

Kolejny tytuł Orwella należący do najlepszych powieści dystopijnych w historii literatury. Opublikowano ją w 1945 roku, jako parodię ówczesnych reżimów politycznych.

Jednak autor miał trudności z uzyskaniem zgody wydawcy na komercjalizację tytułu i dopiero kilka lat później zyskał on uznanie.

46. Wyspa skarbów, RL Stevenson

Jeden z najważniejszych klasyków powieści przygodowej, był najsłynniejszym dziełem tego szkockiego pisarza. Główni bohaterowie książki byli parodiowani lub wspominani w wielu produkcjach artystycznych, w tym w grach wideo, filmach i komiksach. Część fabuły opiera się na prawdziwych wydarzeniach.

47. Igrzyska śmierci, Suzanne Collins

Ta trylogia science-fiction zyskała sławę dzięki adaptacjom filmowym. Pierwszy tytuł ukazał się w 2008 roku, a ostatni w 2010 roku.

Jej autorka napisała także prequel do serii zatytułowanej The Ballad of Songbirds and Snakes, dystrybuowanej w połowie 2020 roku. Igrzyska śmierci pojawiają się na listach najlepszych bestsellerów ostatnich dwóch dekad.

48. Władca much, William Golding

Najbardziej znana powieść nagrodzonego Nagrodą Nobla pisarza Williama Goldinga. Władca much był jednym z jego pierwszych dzieł, a jego pierwsze wydanie pochodzi z 1954 roku. Został dwukrotnie zaadaptowany do kin i wywarł wpływ na gry wideo, piosenki i powieści. Dziś jest postrzegany jako klasyk w angielskich szkołach.

49. Laboratorium żywności: lepsze domowe gotowanie dzięki nauce, J. Kenji Lopez Alt

To pierwsza książka o żywieniu na naszej liście, ale nie ostatnia. Została napisana w 2015 roku przez amerykańskiego szefa kuchni J. Kenji Lopeza Alta i zawiera około 300 przepisów z kuchni amerykańskiej.

Mimo to autor nie uważa jej za książkę kucharską, gdyż eksploruje pewne osobliwości kuchni, które nie znalazłyby się w książkach kucharskich. Książka zdobyła wiele nagród i jest zaliczana do najlepiej sprzedających się książek w Ameryce.

50. Krótka historia prawie wszystkiego, Bill Bryson

Kolejny klasyk popularnonaukowy, który musieliśmy wymienić na naszej liście. Został opublikowany w 2003 roku i od tego czasu sprzedał się w setkach tysięcy egzemplarzy na całym świecie.

Sama książka opowiada o procesach tworzenia Ziemi i Wszechświata i jest napisana w tonie dydaktyczno-pouczającym. Istnieje również wersja ilustrowana dla dzieci.

51. Czarnoksiężnik z Krainy Oz, L.Frank Baum

Czarnoksiężnik z Krainy Oz to jedna z tych książek, których bohaterowie są rozpoznawani przez wszystkich, mimo że młodsze pokolenie nawet jej nie przeczytało. Z tego powodu jest to pozycja obowiązkowa na liście.

Została opublikowana w 1900 roku i choć była już wcześniej popularna, jej filmowa adaptacja z 1939 roku jeszcze bardziej umocniła pozycję książki. Film stał się znacznie ważniejszy niż sama powieść.

52. 30-minutowe posiłki Jamiego, autorstwa Jamiego Olivera

Jedna z najlepiej sprzedających się książek brytyjskiego szefa kuchni Jamiego Olivera. Znajdziesz w niej ponad sto prostych, szybkich i niskokalorycznych przepisów. Jeśli chcesz, możesz przejrzeć przepisy na oficjalnej stronie internetowej, gdzie możesz także zobaczyć dołączone do książki materiały audiowizualne.

53. Kod Leonarda da Vinci, Dan Brown

Kod Leonarda da Vinci to jedna z najlepiej sprzedających się książek w historii, dlatego musieliśmy umieścić ją na naszej liście książek do przeczytania przed śmiercią. Powszechne uznanie zyskała dzięki filmowej adaptacji w 2006 roku, trzy lata po publikacji.

kobieta czytająca książkę

54. Życie Pi, Yann Martel

Kolejna z powieści, która zdołała zaistnieć dzięki filmowej adaptacji. Pierwotne wydanie dzieła pochodzi z 2001 roku. Kilka wydawnictw na początku ją odrzuciło.

Od tego czasu książka otrzymała kilka nagród. Ukazała się również w kilku wydaniach, niektórych z ilustrowanymi stronami. Filmowa adaptacja miała swoją premierę w 2012 roku, zdobywając cztery Oscary.

55. Tam, gdzie żyją dzikie stwory, Maurice Sendak

Wydaną w 1963 roku książkę uważa się za klasykę literatury dziecięcej ze względu na jej wpływ na film i telewizję. W 2009 roku Spike Jonze przeniósł ją na ekran kinowy, co przyciągnęło nowe pokolenie fanów. Jednak kiedy została pierwotnie opublikowana, uznano ją za zbyt groteskową i przerażającą dla dzieci.

56. Wyznania gejszy, Arthur Golden

Ta powieść wydano w 1997 roku, a do kin trafiła w 2003 roku. Biorąc pod uwagę odbiór filmu (zdobył kilka Oskarów i Złotych Globów), książka stała się bestsellerem. Jej publikacji towarzyszyło wiele kontrowersji związanych z rolą gejsz w fabule.

57. Jesteś tym, co jesz, autorstwa Gillian McKeith

Książka ta, będąca bestsellerem w 2006 roku, sprzedała się w ponad dwóch milionach egzemplarzy i doprowadziła również do powstania programu telewizyjnego. Opowiada się za zdrową dietą i zmianą nawyków w oparciu o wybór produktów spożywczych, które uwzględniasz w swoim życiu. Niektóre pomysły są kontrowersyjne, jednak z pewnością jest to jedna z książek, które powinieneś przeczytać przed śmiercią.

58. Opowieść Podręcznej, Margaret Atwood

Opowieść Podręcznej opublikowano w 1985 roku i szybko zyskała uznanie krytyków. Historia później przeniesiono do różnych spektakli, filmów i seriali telewizyjnych. Niedawna produkcja serialu dla Hulu wzbudziła dalsze zainteresowanie powieścią. Amerykańska pisarka opublikowała sequel pod tytułem Testamenty.

59. Madame Bovary, Gustave Flaubert

Jedna z najlepszych książek literatury francuskiej i jeden z podstawowych klasyków literatury światowej. Ukazała się ona w 1857 roku, a jej autor był uwikłany w różne kłopoty prawne z powodu pozornie niemoralnej fabuły powieści. Kilkanaście razy adaptowano ją na ekrany kin.

60. Opowieści z Narnii, CS Lewis

Ta saga składa się w sumie z siedmiu książek, opublikowanych w latach 1950-1956 (po jednej na każdy rok).

Najważniejszymi wersjami filmowymi są te wyprodukowane przez Walta Disneya, Walden Media i 20th Century Fox.

61. Mały Książę, przez Antoine de Saint-Exupéry

Wydany w 1943 roku, w środku II wojny światowej, Mały Książę jest jednym z najpoczytniejszych dzieł ostatnich dziesięcioleci. Jest to również jedna z najczęściej tłumaczonych (napisanych oryginalnie po francusku) i adaptowanych książek. Na podstawie tej historii powstały sztuki teatralne, seriale, filmy i musicale.

62. 21 lekcji na XXI wiek, Yuval Noah Harari

Książkę opublikowano pod koniec 2018 roku. Izraelski historyk bada 21 problemów obecnego stulecia i ich możliwe rozwiązania. Religia, imigracja, terroryzm i edukacja to tylko niektóre z tematów, które znajdziesz na jej stronach. To książka, której nie można przegapić.

63. Księżyc, Hannah Pang i Thomas Hegbrook

Wydana w połowie 2018 roku Księżyc to książka, która przybliży Ci mity, historie, fikcje, fakty i związek księżyca z człowiekiem.

Ile wiesz o naturalnym satelicie naszej planety? Prawdopodobnie bardzo mało lub nic. Przeczytanie tej książki pozwoli Ci dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

64. Raport Hite, autorstwa Shere Hite

Raport Hite jest jedną z pierwszych prac, które otwarcie odnoszą się do kobiecej seksualności. Opublikowana w 1976 roku reprezentowała seksualną rewolucję w kwestiach, które do tej pory uważano za tabu, takich jak kobiecy orgazm. Jest uważana za klasyk wśród książek o seksuologii. Doprowadziło to również do wydania dzieła na temat męskiej seksualności.

65. Imię róży, Umberto Eco

Jeden z najgłośniejszych sukcesów włoskiego pisarza, który zyskał na popularności po adaptacji filmowej. Eco wydał swoją książkę w 1980 roku i od razu stała się ona bestsellerem.

Film pojawił się sześć lat później, z podobnym przyjęciem wśród publiczności. Pisarz opublikował później Postscript to The Name of the Rose, w którym omawia kwestie związane z tworzeniem oryginalnego dzieła.

66. Heidi, Johanna Spyri

Jeden z klasyków literatury szwajcarskiej, którego popularność wyszła daleko poza granice Alp. Pierwsze wydanie ukazało się w 1880 roku i od tego czasu było kilkakrotnie adaptowane na potrzeby filmu i telewizji.

Japońska wersja z 1974 roku jest tą, która do tej pory miała największe znaczenie. Co więcej, fani serii i książki często odwiedzają Heidiland w Szwajcarii, miejscowości turystycznej, o której mówi się, że była miejscem akcji wydarzeń z książki.

67. Jak hartowała się stal, Nikołaj Ostrowski

Akcja tej realistycznej powieści rozgrywa się w czasie pierwszych momentów Rewolucji Październikowej i jest w niej zawarty autobiograficzny wydźwięk autora. To jedna z najlepiej sprzedających się rosyjskich powieści wszechczasów i klasyka wśród marksistowskich książek beletrystycznych. Pełna wersja książki została opublikowana w 1936 roku i wkrótce została zaadaptowana na duży ekran.

68. Wielka Planeta Ziemia, Hal Lindsey

W 1970 roku była to najlepiej sprzedająca się książka non-fiction. To dzieło o proroctwach chrześcijańskich, które zostało zaadaptowane do kina przez Orsona Wellesa. Niezależnie od tego, czy wierzysz w tego rodzaju teorie, czy nie, z pewnością nie możesz zignorować wpływu tej książki na kulturę. Z tego powodu umieściliśmy ją na naszej liście książek, które warto przeczytać przed śmiercią.

69 . Norwegian Wood autorstwa Haruki Murakami

Było to i nadal jest jedno z najbardziej znanych dzieł tego japońskiego pisarza, kilkukrotnie nominowanego do Nagrody Nobla. Utwór był kilka razy adaptowany na duży ekran, choć wersja z 2010 roku jest jak dotąd najlepiej odbierana przez publiczność. Jeśli podoba Ci się styl tego pisarza, powinieneś zapoznać się również z innymi jego pracami.

70. Ojciec chrzestny, Mario Puzo

Oryginalnie opublikowana w 1969 roku książka została zaadaptowana na duży ekran trzy lata później w filmie, który wszyscy dobrze znamy. Sam Puzo był obecny podczas kręcenia filmu, a także jego sequeli. Jeśli jesteś fanem kina, a zwłaszcza tego filmu, koniecznie przeczytaj książkę.

71. Nowy wspaniały świat, Aldous Huxley

Kolejna z prac uznanych za jedną z najlepszych książek literatury dystopijnej. Pierwsze wydanie ukazało się w 1932 roku i od tego czasu stało się jednym z najpopularniejszych dzieł w kulturze popularnej.

Rożne filmy, seriale i artyści oddali hołd tej książce. Co więcej, fakt, że nadal jest publikowana, pokazuje, że jej fabuła jest tak samo aktualna jak zawsze. Dwie dekady później brytyjski pisarz opublikował Brave New World Revisited, w którym przeanalizował pewne aspekty swojej wcześniejszej książki.

72. Grona gniewu, John Steinbeck

Opublikowana w 1939 roku powieść zdobyła nagrodę Pulitzera w następnym roku. Osadzona w okresie Wielkiego Kryzysu była przełomowa dla ówczesnych czytelników.

W 1940 roku na jej podstawie został nakręcony film Johna Forda. Pomogło to zwiększyć zarówno popularność książki, jak i jej autora. Steinbeck otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1962 roku.

73. Egzorcysta, William Peter Blatty

Częściowo inspirowana prawdziwymi wydarzeniami książka została wydana w połowie 1971 roku. Była bestsellerem, do tego stopnia, że w 1973 roku została zaadaptowana do filmu. Scenariusz napisał sam Blatty. Film jest nadal uważany za jeden z najlepszych z gatunku horrorów i jeszcze bardziej ugruntował popularność książki. Jeśli jesteś fanem horrorów, pokochasz tę książkę.

74. Anna Karenina, Lew Tołstoj

Pierwsze pełne wydanie dzieła ukazało się w 1877 roku. Uważane jest za jedno z najbardziej reprezentatywnych realistycznych dzieł pisarza i zaliczane do klasyków literatury rosyjskiej. Co więcej, było niezliczoną ilość razy adaptowane do kina, różnych sztuk teatralnych i baletowych. Jest to jedna z najlepszych powieści w dziedzinie literatury uniwersalnej.

75. Błękitna kropka, Carl Sagan

Kolejna książka popularnonaukowa Carla Sagana. Łączy filozofię i naukę, ale łatwym do zrozumienia języku.

Jest to swego rodzaju kontynuacja książki Kosmos, o której wspominaliśmy wcześniej. Autor mówi w niej o roli, jaką gatunek ludzki odgrywa w stosunku do wszechświata. Tytuł bazuje na popularnym zdjęciu Voyagera 1 wykonanym z odległości 6 miliardów kilometrów.

76. O myśleniu szybkim i wolnym, Daniel Kahneman

Książka ta, napisana przez laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, porusza tematykę poznania i psychologii. Wydano ją pod koniec 2011 roku, a różni krytycy uznali ją za najlepszą książkę roku (m.in. Narodowa Akademia Nauk). Jej styl pozwala na łatwe poruszanie się po kolejnych stronach bez konieczności wcześniejszej wiedzy w tej dziedzinie.

77. Paragraf 22, Joseph Heller

Książkę tę często wymienia się wśród najlepszych powieści amerykańskich drugiej połowy XX wieku. Jest pełna satyry i czarnego humoru, a przez pierwsze lata istnienia na rynku znajdowała się na szczycie kilku list bestsellerów. Rok po ukazaniu się trafiła na ekrany kin, a na podstawie jej fabuły powstał także miniserial.

78. Fahrenheit 451, Ray Bradbury

Pierwsza edycja pochodzi z 1953 roku i od tego czasu stała się jedną z najlepiej sprzedających się powieści dystopijnych w historii. Bradbury otrzymał wiele nagród, a pierwszą adaptację jego książki na duży ekran wykonał François Truffaut. Niedawna adaptacja, którą można obejrzeć na HBO, ponownie spopularyzowała książkę.

79. Człowiek, który pomylił żonę z kapeluszem, Oliver Sacks

Na stronach tej książki znajdziesz prawdziwe przypadki kliniczne pacjentów, których leczył neurolog Oliver Sacks. Fabuła nie tylko kręci się wokół tych przypadków, ale także ich przyczyn i związanych z nimi zaburzeń pracy mózgu.

Od czasu wydania w 1985 roku książka odniosła sukces, a kilkakrotnie była też adaptowana na potrzeby teatru i opery. Co więcej, Sacks napisał również inne bestsellery, na które warto rzucić okiem.

80. Gra w klasy, Julio Cortázar

Jest to najbardziej znana praca Julio Cortázara, którą wydano w 1963 roku. Ty, jako czytelnik, możesz właściwie wybrać kolejność, w jakiej czytasz rozdziały tej powieści. Mimo pewnych komplikacji, a zwłaszcza słynnego „Rozdziału 68”, książka została on przetłumaczona na kilka języków, a autor zyskał jeszcze wiekszą popularność.

81. Freakonomics: zbuntowany ekonomista bada ukrytą stronę wszystkiego, Steven D. Levitt

Poprzez niekonwencjonalne pytania, takie jak “co jest bardziej niebezpieczne, broń czy basen?ekonomista Steven D. Levitt bada ironiczną stronę społeczeństwa. Książka odniosła natychmiastowy sukces i doczekała się kilku wydań w kilkudziesięciu językach. Bez wątpienia to pozycja obowiązkowa na liście książek, które warto przeczytać przed śmiercią.

82. Strzelby, zarazki, maszyny, Jared Diamond

Tę książkę pierwotnie opublikowano w 1997 roku i od tego czasu ukazało się kilka wydań. Rok po publikacji autor zdobył nagrodę Pulitzera. Książka nie ma kontynuacji, ale Diamond rozwinął niektóre z jej wątków w książce Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed, opublikowanej w 2005 roku.

Pierwsza książka analizuje, dlaczego cywilizacje euroazjatyckie były najpotężniejsze w ciągu ludzkości.

83. Złodziejka książek, Markus Zusak

Wydana w 2005 roku powieść ta została uhonorowana dziesiątkami nagród na całym świecie. Została również zaadaptowana na film przez Briana Percivala.

Australijski pisarz zyskał sławę już kilka lat wcześniej wraz z publikacją Crossed Letters, więc ma na swoim koncie przynajmniej kilka bestsellerów.

84. Pajęczyna Charlotty, autorstwa EB White

Pajęczyna Charlotty jest najbardziej znanym dziełem White’a i uważa się ją za jedną z najlepszych książek w literaturze dziecięcej. Została opublikowana w 1954 roku i od tego czasu powstało kilka adaptacji filmowych i telewizyjnych. Najważniejszym był film animowany z 1973 roku wyprodukowany przez Hanna-Barbera Productions i Paramount Pictures.

85. Lolita, autorstwa Vladimira Nabokov

Książka ta, pierwotnie opublikowana w 1955 roku, jest kroniką kazirodczego związku między dorosłym mężczyzną a jego 12-letnią pasierbicą. W momencie publikacji dzieło zostało sklasyfikowane jako pornograficzne i zostało zakazane w kilku krajach. Autor jest kontrowersyjny, odważny, prowokacyjny i szczery wobec czytelnika. Kubrick dokonał adaptacji książki w 1962 roku.

86. Niewidzialny człowiek, HG Wells

Wydany w 1897 roku, jest to jeden z horrorów science fiction, który wywarł największy wpływ na literaturę i kulturę popularną. Co więcej, był setki razy adaptowany do filmu i telewizji, a także parodiowany w różnych kontekstach.

Jedną z pierwszych adaptacji, a zarazem najlepszą, był film nakręcony w 1933 roku na duży ekran przez Jamesa Whale’a.

87. Fikcje, Jorge Luis Borges

To jedna z najbardziej cenionych książek Jorge Luisa Borgesa i dla niektórych krytyków jedna z najważniejszych w literaturze światowej. Historie zawarte w Fikcjach wpłynęły na kilka pokoleń pisarzy po publikacji książki w 1944 roku.

88. Opowieści kanterberyjskie, Geoffrey Chaucer

Jedno z najważniejszych dzieł literatury angielskiej w historii. Zawiera w sumie 24 opowiadania, opublikowane pod koniec XIV wieku. Były wielokrotnie parodiowane i reinterpretowane. W 1972 roku włoski reżyser Pier Paolo Pasolini przeniósł dzieło na duży ekran. Film zdobył Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

89. Dekameron, autorstwa Giovanniego Boccaccio

Dekameron to kolejna z książek, które polecamy przeczytać przed śmiercią. Prawdopodobnie posłużyła jako inspiracja dla naszego poprzedniego wyboru, numeru 88. Zawiera w sumie 100 historii, które obracają się wokół różnych tematów, takich jak szczęście, miłość i dowcip. Pierwotnie została opublikowana w połowie 1349 roku.

90. Ukochana, Toni Morrison

Wydana w 1987 roku książka zdobyła nagrodę Pulitzera i wiele innych. Krytycy chwalą głównie jej fabułę. W 1998 roku historia trafiła do kin. Reżyserem był Jonathan Demme, a główną bohaterkę zagrała Oprah Winfrey. Autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1993 roku.

91. Doktor Żywago, Borís Pasternak

Książka ta została pierwotnie opublikowana w 1957 roku, na rok przed przyznaniem jej autorowi Literackiej Nagrody Nobla (którą odrzucił). Praca została ocenzurowana w Związku Radzieckim, a Pasternak został wyobcowany przez część swojego kręgu społecznego. Dzięki temu praca stała się jeszcze ciekawsza. Kilka razy był adaptowana do filmu i telewizji.

92. Boska komedia, Dante Alighieri

Jedno z najważniejszych dzieł literatury uniwersalnej, Boska Komedia. Nie powinno jej zabraknąć na żadnej liście książek do przeczytania przed śmiercią. Filozoficzne koncepcje dzieła czynią z niego jedną z najlepszych książek wszechczasów. Służyła jako inspiracja dla pisarzy, poetów i filozofów. Jej wpływy przekroczyły kręgi artystyczne i dziś kilka tematów poruszanych w niej można odnaleźć w kulturze popularnej.

93. La Celestina, Fernando de Rojas

Prawdziwa nazwa dzieła to The Tragicomedia of Calisto i Melibea, choć popularność zyskała na całym świecie pod nazwą La Celestina. Zostało opublikowane w pierwszych latach XVI wieku i od tego czasu jest jednym z ważniejszych utworów literatury hiszpańskiej. Zostało również przystosowane do teatru, filmu, opery, tańca i wielu innych.

94. Sztuka kochania, Erich Fromm

Jest to wydany w 1956 jeden z podręczników niemieckiego psychologa. W książce d o problemu miłości podchodzi się z teoretycznego punktu widzenia. Praca była ważna w dziedzinie psychologii, ale także w innych obszarach, a nawet wśród ogółu społeczeństwa. Zdecydowanie musiała być na naszej liście.

95. Decydujące momenty w historii, Stefana Zweiga

Kolejna z najlepszych książek o historii. Pierwotnie została opublikowana w 1927 roku z pięcioma relacjami historycznymi, choć z czasem ich liczba wzrosła do 14. Znajdziesz tutaj kilka interesujących historii i poznasz mało znane ciekawostki. To wspaniała książka autorstwa tego świetnego pisarza. W zasadzie polecamy wszystkie jego prace.

96. Zwrotnik Raka, Henry Miller

Książkę opublikowano pierwotnie we Francji w 1934 roku i została zakazana w różnych kręgach z powodu wyraźnych scen seksualnych. W Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych była dostępna tylko na czarnym rynku. W 1970 roku zrealizowano jej adaptację filmową.

97. Siła nawyku, Charles Duhigg

Książkę wydano w 2012 roku i szybko stała się jedną z najlepiej sprzedających się w Ameryce. Bada, co kryje się za naszymi nawykami, jakie jest ich znaczenie i jak jesteśmy w stanie żyć w ich otoczeniu.

98. Historia brzydoty, Umberto Eco

W tym eseju włoskiego pisarza Umberto Eco odbędziesz podróż przez pojęcie brzydoty, od jego idei w klasycznym świecie do współczesności. Książka jest odbiciem eseju wydanego kilka lat wcześniej pod tytułem O pięknie.

99. Opowieść wigilijna, Charles Dickens

Wszyscy widzieliśmy adaptacje Opowieści wigilijnej, ale prawdopodobnie niewielu z nas czytało oryginalną historię, opublikowaną w grudniu 1843 roku. Możemy tylko powiedzieć, że jest to absolutny klasyk. Jednego z bohaterów, Ebenezer Scrooge, potrzega się dziś jako uosobienie chciwości.

Kobieta czytająca książkę

100. Historia sztuki, Ernst Gombrich

Opublikowane w 1950 roku to jedno z najlepszych dzieł, jeśli nie najlepsze, do rozpoczęcia poznawania historii sztuki. Autor zabiera Cię na spacer od czasów prehistorycznych do dwudziestego wieku. Robi to w stylu dydaktycznym, nastawionym na naukę.

Książkę możemy polecić wszystkim, nie tylko specjalistom od sztuki.

101. Kupologia: prawdy i kłamstwa o tym, dlaczego kupujemy i nowa nauka pożądania, Lindstrøm

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że chcesz nadal kupować rzeczy? Chociaż odpowiedź na to pytanie znajdziesz w wielu książkach, w tej autorstwa Martina Lindstrøma znajdziesz najbardziej spójne wypowiedzi na ten temat. Książka stała się bestsellerem. Magazyn Times wymienił autora jako jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w tamtym czasie.

102. Konfederacja Dunces, John Kennedy Toole

Laureat Nagrody Pulitzera z 1981 roku. Ten pośmiertny utwór uważa się za jeden z najlepszych opublikowanych w drugiej połowie XX wieku w Ameryce Północnej. Jego autor popełnił samobójstwo, zanim książka trafiła do druku, ponieważ wcześniej wielu wydawców ją odrzuciło. Wielu artystów wymienia Toole’a jako niepodważalny punkt odniesienia podczas procesu szkoleniowego.

103. Książę, Niccoló Machiavelli

Najważniejszy, a przynajmniej najbardziej wpływowy traktat polityczny we współczesnej historii. Od czasu publikacji w XVI wieku uważa się go za jeden z filarów filozofii politycznej. Termin “makiawelizm” ma swój początek w tej książce.

104. Kto walczy z potworami, Robert Ressler

Agenta FBI, Robert Ressler, napisał jedną z najważniejszych książek o profilu psychologicznym brutalnych przestępców, jakie kiedykolwiek powstały. Sam Ressler był pionierem jeśli chodzi o użycie terminu “seryjny morderca”, a także sklasyfikował kilka osób, o których pisał.

105. Jądro ciemności, Joseph Conrad

To chyba najbardziej znane dzieło polsko-brytyjskiego pisarza Josepha Conrada. Pierwotnie opublikowano je w 1899 roku jako krytyka kolonializmu. To krótka powieść, kilkakrotnie adaptowana na duży ekran. Wpłynęła również na napisanie scenariusza filmu Czas apokalipsy.

To ostatnia pozycja z naszej listy książek, które warto przeczytać przed śmiercią. Oczywiście na tej dość ograniczonej liście jest wiele utworów, ale mamy nadzieję, że spodobają się Wam te, które wybraliśmy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.