Twój partner Cię nie słucha: co możesz zrobić?

Niewiele rzeczy jest tak frustrujących, jak posiadanie partnera, który Cię nie słucha. Nieefektywna komunikacja jest jedną z głównych przyczyn rozstania. Z tego powodu należy wziąć pod uwagę pewne aspekty. Przyjrzyjmy się im.

Kobieta myśli, że mój partner mnie nie słucha

„Mój partner mnie nie słucha, to jak rozmowa z ceglaną ścianą. Myśli tylko o sobie i nie słyszą moich argumentów”. Może to zdanie brzmi znajomo. To mógł być nawet powód Twojego ostatniego zerwania. W 80 procentach przypadków konfliktu i dystansu w związku przyczyną są problemy z komunikacją.Co możesz zrobić, gdy Twój partner Cię nie słucha?

Czy istnieje skuteczna strategia rozwiązywania tego rodzaju problemów? Istnieją różne podejścia, ale są one złożone i wymagające. Musisz także pamiętać, że czasami skupiasz całą swoją uwagę na swoim partnerze i obwiniasz go za to, że Cię nie słucha. Niemniej jednak nieefektywna komunikacja to problem dwukierunkowy. Dlatego Ty też możesz być odpowiedzialna w tej sytuacji.

Istnieją różne czynniki, które mogą pośredniczyć w tej trudnej dynamice. Niektóre można obejść i przezwyciężyć, stosując razem nowe strategie. Są to umiejętności, które można rozwijać między Wami, aby poprawić Wasze relacje. Czasami jednak wyzwania komunikacyjne mogą być nie do pokonania.

Każdy szczęśliwy i stabilny związek jest określony przez pielęgnującą i pełną szacunku komunikację.

mój partner mnie nie słucha

Co możesz zrobić, jeśli Twój partner Cię nie słucha?

Brak ustepliwości. Robienie rzeczy po swojemu. Ignorowanie Cię. Mówiąc tylko tego, co im odpowiada. Moglibyśmy podać tysiąc przykładów nieudanej komunikacji. Płeć nie ma znaczenia. Braki w komunikacji, w aktywnym słuchaniu, brak całościowego dialogu – problemy te mogą pojawić się u każdego.

Czasami problemem nie jest brak słuchania, ale raczej to, co odpowiada Twój partner, kiedy do niego mówisz. Być może chcesz wyładować swoje myśli na swojego partnera, a on zamiast naprawdę Cię słuchać i rozumieć, daje Ci odpowiedź, której tak naprawdę nie chcesz, a nawet nie rozumiesz.

W tym przypadku do Twoich uczuć, że Twój partner Cię nie słucha, dochodzi fakt, że również Cię nie rozumie. W rzeczywistości po prostu oboje macie różne spojrzenie na rzeczy, a także różne wyobrażenia na temat tego, czym właściwie jest komunikacja. To wielowymiarowa rzeczywistość z wieloma niuansami.

Zobaczmy, co możesz zrobić w takich okolicznościach.

Słuchanie to także umiejętność rozumienia. Czasami może to być prawdziwym źródłem problemu. Fakt, że przestaliście się rozumieć.

Musisz zrozumieć, dlaczego Cię nie słucha

Kiedy Twój partner Cię nie słucha, może to wynikać z dwóch czynników: z ich własnego sposobu bycia i osobowości. Z drugiej strony problemem może być komunikacja między Wami. Jeśli w Waszym przypadku jest to ten drugi powód, równie dobrze Ty możesz być odpowiedzialna za problem.

Przyczynami mogą być:

  • Partner nie słucha Cię z powodu wyraźnego błędu potwierdzenia i dysonansu poznawczego. Innymi słowy, słucha tylko wtedy, gdy mówisz coś, co pasuje do jego przekonań i perspektywy. Jeśli wiadomość nie pasuje do tego, w co wierzy, zamyka się.
  • Jest narcyzem. To kolejna zmienna, którą musisz wziąć pod uwagę. Narcystyczna osobowość wierzy, że wie więcej niż ktokolwiek inny. Dlatego to, co powiesz, nie będzie miało znaczenia.
  • Jest zły. Ta postawa ujawnia wyraźną niedojrzałość emocjonalną i osobistą. Zamiast zajmować się problemem, unika go, budując mury lub stosując prawo milczenia.
  • Nie słucha Cię z powodu tonu, którego używasz. Sposób, w jaki się do niego zwracasz, sprawi, że będzie mniej lub bardziej otwarty. Podnoszenie głosu lub używanie agresywnego tonu utrudnia ten proces.
  • Partner ignoruje Cię w celu obejścia problemów. Niektórzy ludzie mają tendencję do pozostawania głuchym, gdy coś ich nie interesuje. Na przykład często dzieje się tak, gdy występują jakieś problemy w związku. Uważają, że lepiej jest unikać sytuacji, niż stawić jej czoła.
  • Brakuje mu zaufania i jest emocjonalnie zdystansowany. Możliwe, że związek pogorszył się do punktu, w którym Twój partner czuje się urażony i oddalony od Ciebie. W takiej sytuacji może Ci powiedzieć: „Nie słucham Cię, bo Ty też mnie nie słuchasz”.

Słuchajcie i mówcie, aby się zrozumieć (asertywność w miłości)

Dobra komunikacja w związku to wspólne ćwiczenie: potrzeba dwojga. Robienie tego we właściwy sposób, jak wykazały badania z University of Georgia, przewiduje satysfakcję z więzi afektywnej. Dlatego, gdy Twój partner nie słucha, wskazane jest, aby poprawnie przekazać to, co czujesz i czego potrzebujesz.

Musisz zrozumieć, co się dzieje i dać się usłyszeć. Pomocne mogą być następujące strategie.

  • Znajdź odpowiedni czas, aby porozmawiać ze swoim partnerem o problemie z komunikacją.
  • Mów stanowczo i bezpośrednio, bez wyrzutów, bez wypowiadania kazań i szukania winy. Powinnaś zaproponować ulepszenie Waszych rozmów. Wspomnij o potrzebie porozmawiania ze sobą i poczucia bycia wysłuchanym. Przypomnij mu, że rozmowa jest ćwiczeniem wzajemnego wsparcia i wzbogacania, a nie grą o władzę.
  • Unikaj wyrażeń takich jak „Ty zawsze” lub „nigdy”.
  • Używaj czułego, bliskiego i pełnego zrozumienia tonu. Daj mu przestrzeń do wyrażenia siebie.
  • Wyjaśnij, co oboje możecie poprawić, aby osiągnąć skuteczną komunikację i aktywne słuchanie.

Szukając rozwiązania deficytów komunikacyjnych, nie możesz skupiać się tylko na negatywnych rzeczach, które robi Twój partner. To tylko potęguje urazę lub dystans między Wami. Staraj się proponować rozwiązania zamiast skupiać się tylko na problemach.

Mój partner mnie nie słucha

Jeśli Twój partner Cię nie słucha i nadal cię „blokuje”

Czasami Twój partner może kontynuować blokadę słuchania i nie będzie chciał angażować się w żadne zmiany. Nieefektywna, zimna i nieuczciwa komunikacja tworzy głębokie i bolesne luki. Dlatego jeśli stwierdzisz, że nie ma postępów, możesz skorzystać z terapii par.

Jeśli jednak Twój partner się nie zgadza i nie ma między Wami żadnego zrozumienia, powinnaś zacząć poważnie rozważać swoje opcje. W końcu uznanie, akceptacja i docenienie w związku są podsycane przez proces komunikacji. Bez tego nic nie ma sensu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Lavner, J. A., Karney, B. R., & Bradbury, T. N. (2016). Does Couples’ Communication Predict Marital Satisfaction, or Does Marital Satisfaction Predict Communication?. Journal of marriage and the family78(3), 680–694. https://doi.org/10.1111/jomf.12301
  • Johnson MD, Lavner JA, Mund M, et al. Within-Couple Associations Between Communication and Relationship Satisfaction Over Time. Personality and Social Psychology Bulletin. May 2021. doi:10.1177/01461672211016920
Scroll to Top