Ludzie, którzy ciągle kłamią - jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Ludzie, którzy ciągle kłamią, szkodzą. Ciągle zastanawiasz się, czy to, co mówią, jest prawdą. Dowiedz się, jak można sobie z nimi radzić.
Ludzie, którzy ciągle kłamią - jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia, 2022

Ludzie, którzy ciągle kłamią. Któregoś dnia przyjaciel opowiedział mi o kimś, kogo znał, z silnie zakorzenionym nawykiem kłamania. Dopiero co odkrył ten fakt, ale wygląda na to, że ta osoba długo kłamała i powodowała wiele cierpienia w swoim otoczeniu. Dlatego w dzisiejszym artykule omówimy kwestię ludzi, którzy ciągle kłamią.

W tym konkretnym przypadku osoba kłamała w ważnych sprawach, na przykład twierdząc, że ma stopień naukowy, podczas gdy go nie ma. Człowiek ten kłamał również w drobiazgach, na przykład mówiąc, że spotkał kogoś, kiedy tego nie zrobił, i że dostał prezent, kiedy sam go kupił.

W rzeczywistości ludzie, którzy nieustannie kłamią, często są samotni. Dzieje się tak, ponieważ prędzej czy później osoby wokół nich zwykle odkrywają ich zachowanie i odchodzą z mieszanką emocji, w których dominuje smutek i gniew. Mogli nawet próbować zmienić te osoby, ale im się nie udało

Ludzie, którzy ciągle kłamią.

Dlaczego niektórzy ciągle kłamią?

Każdy wybór ma motywację, która przekłada się na tak zwaną orientację motywacyjną. Odnosi się to również do procesu kłamstwa, niezależnie od tego, czy kłamstwo jest duże, czy małe. Na przykład w przypadku małego kłamstwa motywacja może wydawać się nieistotna. Niemniej jednak kłamca nadal rozumie, że zyskuje. Nagrodą może być uniknięcie nagany, poprawienie swojego wizerunku lub nieujawnienie niespodzianki. Zawsze jednak jest jakiś zysk.

Gdyby jednak zainteresowanie zniknęło, nałóg prawdopodobnie również by wygasł. Mówię prawdopodobnie, dlatego że dla niektórych ludzi nawyk kłamania jest tak naturalny, że staje się niemal automatyczny. W rzeczywistości ich decyzja o kłamstwie prawdopodobnie nie przechodzi już przez obwody świadomości w mózgu. Dla nich każda wymyślona opcja może być rzeczywistością. W rzeczywistości jest tak, jakby fakt i fikcja były jednym i tym samym.

Czy wierzy się w ich kłamstwa?

Notoryczni kłamcy nie wierzą w swoje wymysły. Wiedzą, że to, co twierdzą, że się wydarzyło, tak naprawdę się nie wydarzyło. Jednak często będą zachowywać się tak, jakby to, co twierdzą, było prawdą, nawet w sytuacjach, w których nie ma takiej potrzeby.

Wyobraźmy sobie przez chwilę człowieka o imieniu Piotr. Czuje się dzisiaj trochę wrażliwy i aby zwrócić na siebie uwagę partnera, postanawia powiedzieć, że źle się czuje i że boli go głowa. W rzeczywistości spędza całe śniadanie na odgrywaniu swojego małego scenariusza. Następnie jego partner wyjeżdża do pracy. Jednak kontynuuje swoją grę aktorską, chociaż nie ma takiej potrzeby. Na przykład mierzy mu temperaturę i prawie nie je.

Notoryczny kłamca wcześnie uczy się, że jeśli chce zmniejszyć zużycie poznawcze wywołane kłamstwem, najlepiej jest zawsze zachowywać się tak, jakby to była prawda. Dlatego w niektórych przypadkach mogłoby się wydawać, że faktycznie wierzą we własne kłamstwa.

Kobieta wspierająca swojego partnera

Jak pomóc ludziom, którzy ciągle kłamią

Oto kilka ważnych punktów:

  • Nie konfrontuj ich z prawdą w gniewie lub na odległość. Ponieważ najprawdopodobniej zaprzeczą lub unikną rozmowy. Mogą nawet oskarżyć cię o paranoję.
  • Spróbuj odwiedzić specjalistę. Niezwykle skomplikowane jest „odinstalowanie” wzorca zachowania, który ktoś stosował od lat. W konsekwencji nie możesz zrobić tego sam, tak jak nie operujesz osoby z zapaleniem wyrostka robaczkowego.
  • Nie męcz się podczas misji jednoosobowej, ponieważ prawdopodobnie popełnisz błąd lub nawet spowodujesz większe szkody. Pamiętaj, jeśli chcesz pomóc, głównym celem jest udanie się do specjalisty.
  • Wszyscy kłamiemy. Jednak często trudno jest rozpoznać osobę, która robi to nieustannie. To dlatego, że oprócz uczenia się zachowania kłamstwa, prawdopodobnie opanowali również zachowanie unikania. Na przykład, gdy zostaną przyłapani na kłamstwie, mogą powiedzieć „Nie powiedziałem ci, żebyś się nie martwił” lub „Powiedziałem ci, że już to zrobiłem, abyś przestała mnie męczyć”. W końcu kto tego nie zrobił w takim czy innym momencie? W tym sensie uważaj, aby nie uznać tego, co normalne, za nienormalne.
  • Notoryczny kłamca również cierpi. W rzeczywistości możesz mu to powiedzieć, aby spróbować go nakłonić do pójścia na terapię. Wyjaśnij, że chodzi o to, by ostatecznie osoba ta poczuła się lepiej.

Życie z osobą, która ciągle kłamie, może być kosztowne. W rzeczywistości czasami nie masz innego wyboru, jak tylko zaufać innym, którzy pomogą. Kwestie bezpieczeństwa i zaufania są tutaj najważniejsze. Mamy nadzieję, że jeśli będziesz ich potrzebować, pomysły i strategie zawarte w tym artykule okażą się pomocne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casas Rivera, R., & Zamarro Arranz, M. L. (1990). La mitomanía en la clínica actual. A propósito de un caso clínico. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría.10(34), 345-344.
  • Armas-Vargas, E., & Viera-Delgado, B. Actitudes egoístas y altruistas: relación con motivos y predisposición a mentir. Psicología jurídica y forense, 310.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.