Sztuka niemyślenia wydaje się czymś tak wspaniałym. Ile razy chciałeś po prostu przestać myśleć? Zatrzymać umysł, naciskając przycisk pauzy i cieszyć się kilkoma minutami spokoju? Wiele osób o tym marzy, zwłaszcza te, które mają skłonność do lęku. Jest tak, ponieważ mogą czuć się ofiarami intensywnych i ciągłych myśli, które ich psychicznie wyczerpują.
Nadmierne myślenie może być dużym obciążeniem i znacznym ograniczeniem w wielu dziedzinach życia. Nie tylko pogrąża Cię w ciągłych wątpliwościach i niezdecydowaniu, ale także podnosi poziom stresu i utrudnia relacje społeczne. Przyjmując taki sposób myślenia, nie jesteś w stanie nawet połączyć się z osobą, która jest tuż obok. Na szczęście istnieje kilka wskazówek i sztuczek, które mogą pomóc w odwróceniu tego trendu.
Sztuka niemyślenia – czy można przestać myśleć?
Nie jest istotne, jak męcząca może być mentalna paplanina. Niemyślenie o niczym jest praktycznie niemożliwe. Możesz jednak skupić swoją uwagę na czymś konkretnym. W ten sposób możesz zmodyfikować aktywność swojej kory mózgowej i odpocząć.
Tego właśnie szukamy w przypadku praktyk takich jak uważność czy medytacja. Kiedy chcesz oczyścić umysł, tak naprawdę regulujesz przepływ swoich myśli, skupiasz się i pozwalasz, by wszelkie natrętne pomysły po prostu Cię ominęły.
Nie jest to jednak łatwy proces. Żyjemy w szybko zmieniającym się społeczeństwie, w środowisku pełnym bodźców i przyzwyczailiśmy się do tego, że nasze umysły są gorączkowe i chaotyczne. Możesz jednak użyć kilku prostych ćwiczeń, aby spowolnić tę czynność i znaleźć długo oczekiwany wewnętrzny spokój.
Ćwiczenia, które pomogą Ci przestać myśleć
Uważne oddychanie
Jest to jedna z najbardziej przydatnych praktyk, jeśli nie masz doświadczenia w sztuce myślenia, ponieważ jest stosunkowo łatwa do wdrożenia. Celem jest wdech i wydech w określonym rytmie, tak aby całą uwagę skupić na przepływie powietrza do i z ciała.
Aby ćwiczyć świadome oddychanie, znajdź ciche miejsce, w którym możesz być sam i wiesz, że nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Jeśli możesz, ubierz się w wygodne i luźne ubranie, które pozwala na naturalne ruchy ciała podczas oddychania. Zamknij oczy. Możesz siedzieć z wyprostowanymi plecami lub leżeć, w zależności od tego, co jest dla Ciebie wygodniejsze.
Połóż lewą rękę na klatce piersiowej, a prawą na brzuchu. Podczas wdechu sprowadź powietrze w dół do płuc, powodując uniesienie brzucha. Podczas wydechu powoli wypuszczaj powietrze, przesuwając brzuch do tyłu, tak jakbyś chciał połączyć go plecami. Trzymaj się określonego rytmu, tak aby każda z faz (wdech, zatrzymanie powietrza, wydech, zatrzymanie) trwała cztery sekundy.
Skanowanie ciała
To kolejne proste ćwiczenie, które możesz chcieć zastosować przed snem. Polega na leżeniu na plecach, zamknięciu oczu i rozpoczęciu skupiania uwagi na każdej indywidualnej części ciała. Możesz zacząć od stóp i poruszać się w górę lub wykonać proces w odwrotnym kierunku, zaczynając od czubka głowy.
W każdym obszarze swojego ciała postaraj się określić, czy jest jakieś napięcie, ból lub jakie doznania odczuwasz. Możesz nawet napiąć mięśnie w danym obszarze na kilka sekund, a następnie je rozluźnić. Pod koniec ćwiczenia zauważysz, że jesteś zrelaksowany zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Wizualizacje
Skoro nie można wymazać swoich myśli, dlaczego nie wybrać celowo takich, które są przyjemne i pozytywne, przekazują spokój i dobre samopoczucie? Nazywa się to wizualizacją. W realistyczny i trwały sposób wyobrażasz sobie piękną i przyjemną scenę.
Na przykład, możesz wizualizować pole, plażę, kilka delfinów skaczących w oceanie… kluczem jest zaangażowanie wszystkich pięciu zmysłów. Jakie kolory dominują w krajobrazie? Jak to pachnie? Czy czujesz powiew wiatru? To ćwiczenie jest niezwykle przydatne do skupienia uwagi.
Medytacja i uważność
Wreszcie, jeśli chcesz uniknąć myślenia, możesz praktykować medytację i uważność. Jeśli jesteś początkujący, możesz pomóc sobie medytacjami z przewodnikiem. Możesz je znaleźć w Internecie lub możesz chodzić na zajęcia grupowe, gdzie ktoś Cię poprowadzi.
Z drugiej strony możesz włączyć uważność do swojej codziennej rutyny. Po prostu skup się na jakiejkolwiek czynności, którą wykonujesz, czy to gotowaniu, kąpaniu się, czy rozmowie z przyjacielem… Skoncentruj się na teraźniejszości, na tym, co postrzegasz, na tym, co czujesz. Kiedy Twój umysł wędruje w przeszłość lub przyszłość, delikatnie sprowadź go z powrotem do tu i teraz.
Sztuka niemyślenia
Chociaż powyższe sugestie są stosunkowo łatwe do wdrożenia, niemyślenie jest tak naprawdę sztuką. Wymaga cierpliwości, wysiłku i wytrwałości. Jednak wraz z praktyką wejście w ten stan spokoju i wyciszenia stanie się coraz bardziej naturalne, a natrętne myśli znacznie się zmniejszą. Wystarczy kilka minut dziennie, aby coś zmienić. Zmniejszysz stres i poprawisz swoje samopoczucie psychiczne. Zacznij już teraz.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Aftanas, L. I., & Golosheikin, S. A. (2003). Changes in cortical activity in altered states of consciousness: the study of meditation by high-resolution EEG. Human Physiology, 29(2), 143-151.
- Rodríguez, T., García, C. M., & Cruz, R. (2005). Técnicas de relajación y autocontrol emocional. MediSur, 3(3), 55-70.