Prawo odbicia lustrzanego: to, co widzisz w innych, jest Twoim odbiciem

Kobieta z lustrem, przedstawiająca prawo odbicia lustrzanego.

Czy znasz prawo odbicia lustrzanego? Kiedy pracujesz nad swoim rozwojem osobistym, masz tendencję do nadmiernego skupiania się tylko na sobie. Jednak wiele rzeczy, których możesz się nauczyć, znajduje się poza Tobą lub w Twoim zaufanym środowisku. Od czasów starożytnych istniały niezliczone legendy, które mówią, że to, co widzimy u innych, ujawnia informacje o tym, kim sami jesteśmy.

Przeprowadzono wiele badań psychologicznych, które potwierdzają, że Twoja zewnętrza strona działa jak lustro dla Twojego umysłu. Lustro, w którym widzisz odzwierciedlone różne cechy i osobiste aspekty Twojej własnego ja i Twojej najbardziej prymitywnej istoty.

W swoim codziennym życiu, kiedy u innych widzisz coś, czego nie lubisz, masz tendencję do odrzucania tego, a nawet odczuwania obrzydzenia. Prawo lustrzanego odbicia głosi, że w pewien sposób również w Tobie istnieje również aspekt, którego nie tolerujesz u innej osoby. Dlaczego jednak tak się dzieje? W poniższym artykule wyjaśnimy to zjawisko.

„Ludzie wracają do nas sposobem, w jaki do nich mówimy”.

-Laurent Gounelle-

Czy wada, którą widzisz, jest na zewnątrz, czy jest w Tobie?

Prawo odbicia lustrzanego stanowi, że Twoja nieświadomość, wspomagana przez psychologiczną projekcję, którą w tym czasie przeprowadzasz, sprawia, że według Ciebie wada, którą postrzegasz u innych, istnieje tylko „u kogoś”, a nie w Tobie. Ta projekcja psychologiczna jest mechanizmem obronnym, dzięki któremu przypisujesz innym nieakceptowalne uczucia, myśli, przekonania, a nawet własne działania.

Kobieta mówiąca do cudzego ucha

Psychologiczna projekcja pojawia się podczas doświadczeń, które angażują Cię w konflikt emocjonalny lub gdy czujesz się zagrożony, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Kiedy Twój umysł rozumie, że istnieje zagrożenie dla Twojej fizycznej i emocjonalnej integralności, ma tendencję do przypisywania tego zagrożenia obiektowi lub podmiotowi spoza Ciebie. Dlatego też później niejako je oglądasz.

Projekcje zdarzają się zarówno z negatywnymi, jak i pozytywnymi doświadczeniami. Przenosisz swoją własną rzeczywistość bez żadnych filtrów do świata zewnętrznego, budując zewnętrzną prawdę opartą na swoich osobistych cechach. Jedno z takich doświadczeń projekcji psychologicznej ma miejsce, gdy zakochujesz się i przypisujesz ukochanej osobie pewne cechy, które istnieją tylko w Tobie.

Projektujesz własną rzeczywistość na swoje otoczenie

Prawo tworzenia odbicia lustrzanego jest oczywiste, gdy twierdzisz, że bardzo dobrze „znasz” innych ludzi. Jednak w rzeczywistości to, co robisz, to rzutowanie na nich własnej rzeczywistości. Kiedy pojawia się taka sytuacja, nakładasz swoją projekcyjną wizję siebie na fizyczny obraz tej osoby uchwycony przez Twoje zmysły.

Kobieta patrząca na siebie w lustrze

Świadomość tego, co rzutujesz na innych, pozwala odkryć, jaki naprawdę jesteś. Pozwolenie sobie na bycie świadomym tego mentalnego mechanizmu ułatwia Ci odzyskanie kontroli nad tym, co dzieje się w Tobie. W konsekwencji, jesteś w stanie przejąć kontrolę i pracować nad tymi aspektami siebie, których nie chcesz zachować lub które chcesz przekształcić w pozytywny sposób.

Należy pamiętać, że wszystko, co przychodzi do Ciebie za pomocą zmysłów, uważasz za prawdziwe. Jednak często nie dostrzegasz roli, jaką w tym procesie odgrywa Twoja własna interpretacja lub podmiotowość. Żyjesz zgodnie z tym sposobem postrzegania rzeczywistości, tworząc negatywne zniekształcenia, które generują dyskomfort podczas interakcji z ludźmi wokół Ciebie, nawet z samym sobą.

Jeśli chcesz wykorzystać ten naturalny zasób projekcji w pozytywny sposób, aby uzyskać zdrowy rozwój wewnętrzny, może Ci w tym pomóc medytacja. Pozwoli Ci się nauczyć widzieć rzeczy takimi, jakimi są naprawdę. Zawsze pamiętaj, że „obserwacja mówi więcej o obserwatorze niż o tym, kto lub co jest obserwowane”.

„To, co widzisz w innych ludziach, jest Twoim odbiciem samego siebie. Osoba dobra widzi w innych dobro, a osoba zła widzi zło w innych”.

-Omar Sulejman-

Jak wykorzystać prawo odbicia lustrzanego na swoją korzyść?

Czy chcesz skorzystać z prawa odbicia lustrzanego, aby poprawić swój rozwój osobisty, samopoznanie i poprawić swoje osobiste relacje? Jeśli tak, przeczytaj poniższe ćwiczenie, które możesz wykonać.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to przypomnieć sobie czas, kiedy czułeś się źle z powodu czegoś, co wydarzyło się w związku z inną osobą. Na przykład po kłótni. Następnie zadaj sobie pytanie, co ta sytuacja w Tobie odbija. Istnieją cztery możliwe alternatywy :

1. Przeciwieństwo

Często kontakt z osobą, która jest całkowitym przeciwieństwem Ciebie,  może być dość niepokojący. Na przykład, jeśli jesteś naprawdę zorganizowany i irytują Cię ludzie, którzy są niechlujni, możliwe, że to, co Cię naprawdę denerwuje, to że wymagasz od siebie zbyt wiele w zakresie organizacji.

W tym sensie musisz się zastanowić. Zadaj sobie pytanie, czy mógłbyś być bardziej elastyczny. Czy naprawdę trzeba być tak sztywno zorganizowanym? Gdybyś przestał taki być, czy stałoby się coś strasznego?

2. Podobieństwo

Innym możliwym scenariuszem jest to, że widzisz w drugiej osobie element siebie, którego nie chcesz widzieć. Innymi słowy, to część Ciebie, której nie chcesz zaakceptować. Jeśli tak jest, musisz zastanowić się, co dokładnie sprawia Ci ból w drugiej osobie. Następnie zastanów się, czy zachowujesz się tak samo w innych sytuacjach.

Kiedy zobaczysz to wyraźnie, ta część Ciebie przestanie walczyć z własnym cieniem. Pomoże Ci zmienić to, czego nie lubisz. Pamiętaj, że bez akceptacji przemiana nie jest możliwa.

3. Egoistyczne oczekiwania

Kiedy masz wysokie oczekiwania co do sytuacji lub osoby i zaczynasz zauważać, że nie pasują one do rzeczywistości, zaczynasz się denerwować. W takich przypadkach musisz zacząć akceptować, że zawsze będą sytuacje, na które nie masz wpływu i że rzeczywistość nigdy nie będzie taka, jak chcesz. Pogodzenie się z tym zdejmie ciężar z Twoich barków.

4. Rozważ swoje działania

Kiedy czujesz, że jesteś ofiarą osoby, która Cię krzywdzi, nie zdajesz sobie sprawy, że robisz dokładnie to samo komuś innemu. W takich okolicznościach powinieneś zastanowić się nad rzeczami, które sprawiają, że czujesz się źle z powodu tego, jak jesteś traktowany. Zaobserwuj, czy zachowujesz się w podobny sposób z kimś innym. To z pewnością zmieni Twoje relacje z innymi na lepsze.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Gentile, A. (2022). Conceptos freudianos que interrogan una definición de la psicología. PSICOANÁLISIS EN LA UNIVERSIDAD, (6), 189-208.
  • Vels, A. (1990). Los mecanismos de defensa bajo el punto de vista psicoanalítico. Agrupación de Grafoanalistas Consultivos de España. Bol6, 1-11.
Scroll to Top