Siedem wskazówek, jak podnieść się na duchu, gdy Twoje plany zawodzą

Siedem wskazówek, jak podnieść się na duchu, gdy Twoje plany zawodzą

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2021

„Nie pozwól, aby dobre dni uderzyły nam do głowy, a złe dni zawładnęły naszymi sercami”. To jedno z najsłynniejszych powiedzeń Jeremy’ego Blooma, odnoszącego sukcesy biznesmena i elitarnego sportowca. Kto lepiej udzieli rady, jak podnieść się na duchu niż on?

Przez całe życie realizujesz różne plany. Mogą to być związki, założenie firmy lub biznesu, przyjaźnie czy wyjazdy za granicę. Właściwie wszystko, co Cię otacza, wiąże się z pewną przedsiębiorczością i ciągłym podejmowaniem decyzji.

„Nawet najciemniejsza noc się skończy i wzejdzie słońce”.

-Wiktor Hugo-

Jednak nie wszystkie Twoje plany się powiodą. Czasami robisz wszystko dobrze i cieszysz się swoim sukcesem. Innym razem zawodzisz i próbujesz uczyć się na swoich błędach. Na pewno nie musisz w nich tkwić. Powinieneś jednak upewnić się, że wydostaniesz się z tych wybojów. Jeremy Bloom sugeruje kilka wskazówek, jak to osiągnąć, w zależności od typu osobowości.

Kobieta chodząca boso

Jeremy Bloom

Zanim zaczniemy od pomysłów Blooma, powinniśmy dowiedzieć się trochę więcej o tym filantropie i przedsiębiorcy. Jako były sportowiec ma bardzo dużą wiedzę o rywalizacji, porażkach i o tym, jak patrzeć w przyszłość, aby podnieść się po porażce.

Jeremy Bloom jest jedynym sportowcem z Ameryki Północnej, który zdobył umiejętność uprawiania dwóch sportów, w obu osiągając elitarny poziom. Był dwukrotnym mistrzem olimpijskim w narciarstwie i zawodowym graczem futbolu amerykańskiego dla Pittsburgh Steelers i Philadelphia Eagles.

Ponadto, Bloom studiował biznes i przedsiębiorczość w prestiżowej Wharton School na University of Pennsylvania oraz University of Colorado. Dziś Bloom jest uznanym i odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą i dyrektorem generalnym firmy Integrate. Współpracuje ze znanymi markami, takimi jak Dell, i jest filantropem zaangażowanym w organizację charytatywną Wish of a Lifetime. Organizacja ta spełnia życzenia osób powyżej 80 roku życia.

Jak podnieść się na duchu po nieudanych planach

Jeremy Bloom w swojej wspaniałej książce Fueled by Failure: Using Detours and Defeats to Power Progress, podaje różne wskazówki, jak podnieść na duchu, gdy Twoje plany zawodzą, abyś nie popadł w depresję, a Twój stan nie pogorszył się:

  • Ogranicz czas żałoby. Kiedy coś Ci się nie udało, masz prawo czuć się przygnębiony. Jednak po pewnym czasie musisz zakończyć okres żałoby i złości oraz zacząć patrzeć w przyszłość z optymizmem i nadzieją.
  • Zidentyfikuj swoje błędy. Kiedy coś pójdzie nie tak, może to być po części z Twojej winy. Dlatego powinieneś identyfikować błędy, które popełniłeś i uczyć się na nich, aby się więcej nie powtórzyły. To ćwiczenie wymaga od Ciebie uczciwości wobec siebie samego.
  • Nie bierz tego do siebie. Lepiej się nie denerwować, ponieważ w życiu zawsze są zarówno dobre, jak i złe chwile. Dlatego niepowodzenie projektu z pewnością nie powinno być powodem do utraty nadziei.
  • Bądź realistą. Twoje plany zawiodły. Teraz nadszedł czas, aby wstać po upadku i być realistą. Musisz zdefiniować wykonalną i wyważoną strategię, aby uniknąć frustracji i dalszych niepowodzeń.
Papierowa łódź w wodzie

Kolejne kroki

  • Konkurencja. Obsesja na punkcie tego, co robią inni, jest poważnym błędem. Bloom zaleca obserwowanie innych – ale nie pozwól, aby ten proces przejął kontrolę. Musisz skupić się na sobie i swoich umiejętnościach.
  • Kwestia nastawienia. Jeremy Bloom daje jasno do zrozumienia, że każda osoba powinna być taka, jaka jest i nigdy nie powinna podążać za aktualnymi trendami. Twoja postawa jest kluczowa, jeśli chodzi o podnoszenie się na duchu, gdy plany zawodzą.
  • Iskra. Jeśli coś poszło nie tak, to dobry moment, aby wrócić do początku i znaleźć tę iskrę, która rozpaliła Twoje plany. Ponowne połączenie się z motywacją i marzeniami, które kiedyś były dla Ciebie impulsem, jest świetnym pomysłem na to, jak podnieść się na duchu.

„Kiedy wstajesz rano, pomyśl, jakim cennym przywilejem jest żyć – oddychać, myśleć, cieszyć się, kochać”.

-Marek Aureliusz-

To koniec listy siedmiu wskazówek, które podpowiadają, jak podnieść się na duchu, gdy Twoje plany zawiodą. Jak już wiesz, Jeremy Bloom odniósł wielki sukces osobisty i zawodowy, więc idealną osobą, aby udzielać tego typu rad. Czy myślisz, że będziesz w stanie zastosować te wskazówki w praktyce?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.