Jeśli żyjesz w przeszłości, nie tylko obracasz się w mglistej teraźniejszości, ale także tracisz możliwości, które mogą się pojawić w Twoim życiu. Jest tak, ponieważ wiele Twoich przeszłych urazów emocjonalnych trzyma Cię w więzieniu niekończącego się uśpionego bólu. Co więcej, walczysz o pozostanie tu i teraz, podczas gdy Twój umysł ucieka z powrotem do Twojej przeszłości.
Straty, rozczarowania, niespełnione marzenia, niezapomniane miłości, a nawet dzieciństwo przerwane traumą mogą oznaczać, że dosłownie żyjesz w swojej przeszłości. To sytuacja, która ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne. Filozofia buddyjska już tysiące lat temu twierdziła, że dobrobyt można znaleźć jedynie poprzez życie chwilą obecną.
Co ciekawe, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteś przywiązany do swojej przeszłości.
Czasami każda decyzja, którą podejmujesz, każdy lęk, który Cię ogarnia, i każde uczucie, którego doświadczasz, jest wynikiem pewnej konkretnej rzeczywistości. Uświadomienie sobie tego faktu to pierwszy krok do generowania zmian, by uwolnić się od starych więzów, które zabierają Ci Twój potencjał i dobre samopoczucie.
„Nie zatrzymuj się w przeszłości, nie śnij o przyszłości, skoncentruj umysł na teraźniejszości”.
-Budda-
Skąd możesz wiedzieć, czy żyjesz w przeszłości?
Życie w przeszłości nie zawsze oznacza, że nieustannie otacza Cię nostalgia. Uniwersytet Kalifornijski przeprowadził badanie, w którym twierdzi, że nostalgia jest z reguły pozytywną emocją.
Psychologia zgadza się, że nostalgia pozwala Ci zrozumieć, kim jesteś, a to z kolei z biegiem czasu buduje Twoją tożsamość. Dlatego odczuwanie nostalgii to nie to samo, co życie w przeszłości. Życie w przeszłości to stan, który sprawia, że cierpisz.
Oznacza to, że dobrowolnie stawiasz się w sytuacjach, które już minęły. Przyjmujesz do wiadomości ich zakończenie, ale wciąż szarpiesz otwarte rany i zanurzasz się w tym, co nie ma już sensu. Nie zawsze jednak jesteś tego świadomy. Możesz żyć, pracować i mieć kontakt ze znajomymi, nie rozumiejąc, że nadal płacisz wysoką cenę za coś, co wydarzyło się dawno temu. To czyni Cię nieszczęśliwym.
Oto siedem kluczy, które informują Cię, czy żyjesz w przeszłości.
1. Obwiniasz się prawie za wszystko
Poczucie winy to trwałe uczucie niezadowolenia, które Cię zżera i unieruchamia. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie pokonałeś swojej przeszłości, nosisz w sobie ciągły ciężar poczucia winy i negatywnego postrzegania samego siebie. To uczucie jest jak pochłaniająca wszystko czarna dziura.
Nic, co robisz, nie jest przez Ciebie odbierane w pozytywny sposób. Co więcej, Twój negatywny dialog wewnętrzny nigdy się nie kończy.
2. Porównujesz teraźniejszość ze swoją przeszłością (filtr retrospektywny)
Kiedy spotykasz kogoś nowego, mówisz sobie, że żałujesz, że nie znałeś tej osoby w przeszłości. Jeśli miałeś w ciągu dnia szczególnie miły moment, natychmiast wracasz myślami do przeszłości. Twój umysł przechodzi z przeszłości na teraźniejszość jak wahadło, nieustannie je porównując. Wszystko to naraża Cię na stan ogromnego psychicznego wyczerpania.
3. Boisz się zmian
Nieuniknionym znakiem, że żyjesz w przeszłości, jest strach przed zmianą. Twoje psycho-emocjonalne przywiązanie do przeszłości jest tak silne, że odczuwasz każdą zmianę swojej rzeczywistości jako zagrożenie. To nieuniknione, że pewne sprawy zmieniają się z dnia na dzień. Niemniej jednak postrzegasz to jako stratę, naruszenie Twojego bezpieczeństwa.
Zmiana zmusza nas do poruszania się po nieznanym terenie. Jeśli jednak doświadczyłeś traumatycznych wydarzeń w przeszłości, możesz nie czuć się na to przygotowany. Być może brakuje Ci narzędzi, aby sobie z tym poradzić i czujesz strach i niepewność.
4. Masz niską samoocenę
Jeśli trzymasz się swojej przeszłości, najwidoczniej stało się tam coś, czego jeszcze nie pokonałeś. Ta rana, ten uśpiony problem, rozbija się o Twoją niską samoocenę i bojkotuje Twój wizerunek samego siebie. Źle się ze sobą czujesz, czujesz się delikatny i omylny. Czasami nawet odczuwasz wstyd.
Są to niezwykle złożone rzeczywistości psychologiczne, które całkowicie zmniejszają Twoją zdolność do bycia szczęśliwym w teraźniejszości.
5. Dominują w Tobie negatywne emocje, takie jak smutek, złość i samotność
Żyjesz w przeszłości, jeśli codziennie czujesz się smutny z powodu przeszłych sytuacji, których nie możesz wyrzucić z głowy. Co więcej, często wpadasz w złość i doświadczasz wybuchów gniewu.
Ponadto czujesz, że nikt Cię nie rozumie, ani nie wie, przez co przechodzisz. Generuje to jednocześnie poczucie samotności.
6. Walczysz o budowanie satysfakcjonujących i znaczących relacji
Jeśli żyjesz w przeszłości, wkładasz w to całą swoją energię: ignorujesz to, co jest tu i teraz, to co jest naprawdę ważne.
Nie możesz być dobrym partnerem lub dobrym przyjacielem, jeśli tkwisz w pułapce dnia wczorajszego, która uniemożliwia Ci kochanie ludzi wokół Ciebie. Prowadzi to do związków, które szybko się kończą, ciągłych wyrzutów i nieuniknionej samotności.
7. Nie jesteś szczęśliwy
Zgorzknienie, uraza, poczucie porażki… Życie przeszłością to życie w otwartej ranie, w psychologicznym regionie, w którym znajdziesz tylko opór, przeciwstawne emocje i samotność.
Szczęście nie zawita u osób, które patrzą za siebie. Nic nowego nie powstaje w nieelastycznym umyśle, który nie zwraca uwagi na to, co dzieje się tu i teraz lub nie spogląda z nadzieją w przyszłość.
Pamiętaj, że na ziemi należącej do przeszłości nic nie rośnie. Wczorajszy dzień już nie istnieje. Odszedł na zawsze. Dlatego przestań zwracać uwagę na rzeczy, które nie mają już żadnego znaczenia ani nie są obecne w Twoim życiu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Newman, David & Sachs, Matthew & Stone, Arthur & Schwarz, Norbert. (2020). Nostalgia and Well-Being in Daily Life: An Ecological Validity Perspective. Journal of Personality and Social Psychology. 118. 325–347. 10.1037/pspp0000236.
- Park G, Schwartz HA, Sap M, Kern ML, Weingarten E, Eichstaedt JC, Berger J, Stillwell DJ, Kosinski M, Ungar LH, Seligman ME. Living in the Past, Present, and Future: Measuring Temporal Orientation With Language. J Pers. 2017 Apr;85(2):270-280. doi: 10.1111/jopy.12239. Epub 2016 Feb 29. PMID: 26710321.
- Wildschut, Tim & Sedikides, Constantine & Arndt, Jamie & Routledge, Clay. (2006). Nostalgia: Content, Triggers, Functions.. Journal of Personality and Social Psychology. 91. 975-93. 10.1037/0022-3514.91.5.975.