L-teanina: aminokwas o właściwościach zdrowotnych

L-teanina to aminokwas występujący głównie w liściach krzewu herbacianego. Ma wiele zalet dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
L-teanina: aminokwas o właściwościach zdrowotnych

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2021

L-teanina to aminokwas znajdujący się w liściach herbaty. Został odkryty w latach 40. XX wieku i ma wiele istotnych korzyści zdrowotnych. Ten składnik odżywczy można znaleźć w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak niektóre grzyby. Niektórzy eksperci przypisują mu właściwości na poziomie organoleptycznym. Sugerują, że zapewnia smak umami.

We wszelkiego rodzaju produktach spożywczych znajduje się wiele aminokwasów. Spożywanie ich przyczynia się do poprawy funkcjonowania organizmu. Co więcej, każdy z nich wpływa na określone części twojej fizjologii.

Jak działa L-teanina?

L-teanina ułatwia relaks i sen. Jest tak, ponieważ zwiększa poziom GABA w Twoim ciele, a także poziomy serotoniny i dopaminy. Te neuroprzekaźniki są niezbędne do zapewnienia sobie odpowiedniego odpoczynku. Potwierdzają to badania opublikowane w The International Journal of Biochemistry & Cell Biology.

Ponadto L-teanina może pomóc w regulowaniu nastroju, koncentracji i innych doznań, takich jak apetyt. Przyjmowanie jej regularnych dawek przyczynia się do optymalnej syntezy neuroprzekaźników na poziomie mózgu. Przekłada się to na sprawniejszą komunikację wewnętrzną.

Z drugiej strony inną właściwością przypisywaną L-teaninie jest to, że dba o produkcję niektórych fal mózgowych. Są to fale związane z Twoim stanem relaksu, kiedy nie śpisz. Uważa się, że wzmacniają je określone czynności, takie jak medytacja. Ponadto fale te są ściśle związane z kreatywnością, dlatego też dbanie o nie jest naprawdę istotne.

L-teanina

L-teanina i jej korzyści

Jedną z głównych zalet L-teaniny jest jej wpływ na jakość snu poprzez zwiększony relaks. Według badań opublikowanych w Pharmaceutical Biology, jej spożycie może wydłużyć czas trwania fazy REM snu. Wiąże się to z lepszym odpoczynkiem. Eksperci sugerują, że suplementacja L-teaniny jest przydatna w osiągnięciu optymalnego poziomu snu.

Naukowcy spekulowali również na temat możliwości podawania tego aminokwasu dzieciom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), aby pomóc im osiągnąć głębszy i spokojniejszy sen. Chociaż wyniki prób nie są jeszcze potwierdzone, są zdecydowanie zachęcające.

L-teanina może również mieć pozytywny wpływ na poziom ciśnienia krwi. Zmniejsza je, przez co równocześnie zmniejsza się częstość występowania problemów sercowo-naczyniowych.

Lekarze zidentyfikowali również pewne pozytywne skutki spożywania tego aminokwasu u osób ze schizofrenią. L-teanina zmniejsza niepokój oraz poprawia koncentrację i pamięć tych pacjentów.

Inne ważne aspekty żywieniowe

Odpowiednia podaż L-teaniny nie jest jedynym wymogiem dietetycznym, którego potrzebujesz do uzyskania optymalnego poziomu snu. Istnieją inne strategie związane z dietą, które eksperci uważają za ważne z punktu widzenia odpoczynku. Lekarze twierdzą, że ważny jest również aminokwas o nazwie tryptofan. Działa on jako prekursor serotoniny i melatoniny. Istnieje kilka produktów spożywczych zawierających tryptofan, na przykład orzechy.

Powinieneś także ograniczyć spożycie ultraprzetworzonych tłuszczów trans i cukrów prostych. Związki te nasilają stany zapalne w Twoim ciele. Oznacza to, że negatywnie wpływają na Twój odpoczynek i zakłócają równowagę emocjonalną. Wskazane jest również, aby wykonywać ćwiczenia fizyczne, aby spowolnić utlenianie.

odpowiednia dieta

L-teanina i jej związek z odpoczynkiem i zdrowiem psychicznym

L-teanina jest aminokwasem, który odgrywa kluczową rolę w odpoczynku. Występuje głównie w herbacie i niektórych grzybach, dlatego też nie każdy z nas spożywa ją w swojej diecie. Jednak włączenie tego aminokwasu z pewnością ma znaczące korzyści zdrowotne.

Aby poprawić swoje zdrowie, musisz połączyć dobre nawyki życiowe z odpowiednim odpoczynkiem. Uprawianie sportu również jest niezbędne. Utrzymuj również odpowiednią dietę i unikaj spożywania toksycznych substancji. Na koniec nie zapomnij o tym, jak ważna jest częsta ekspozycja na światło słoneczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jones, L. A., Sun, E. W., Martin, A. M., & Keating, D. J. (2020). The ever-changing roles of serotonin. The international journal of biochemistry & cell biology125, 105776. https://doi.org/10.1016/j.biocel.2020.105776
  • Kim, S., Jo, K., Hong, K. B., Han, S. H., & Suh, H. J. (2019). GABA and l-theanine mixture decreases sleep latency and improves NREM sleep. Pharmaceutical biology57(1), 65–73. https://doi.org/10.1080/13880209.2018.1557698
  • Ota, M., Wakabayashi, C., Sato, N., Hori, H., Hattori, K., Teraishi, T., Kunugi, H. (2015). Efecto de la l-teanina sobre la función glutamatérgica en pacientes con esquizofrenia. Acta Neuropsychiatrica, 27 (5), 291-296. doi: 10.1017 / neu.2015.22

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.