Sześć wskazówek, jak żyć bez żalu

Życie bez żalu i bycie uczciwym i miłym dla siebie jest całkowicie możliwe, jeśli zastosujesz się do tych wskazówek.

Kobieta żałuje.

Żal pojawia się zwykle, gdy istnieje rozbieżność między Twoimi decyzjami a konsekwencjami, których spodziewałeś się po nich. Innymi słowy, żałujesz, gdy coś nie idzie zgodnie z planem, gdy popełnisz błąd, a przede wszystkim, gdy przegapisz pewne okazje. Damy Ci kilka wskazówek, jak żyć bez żalu.

Możesz czuć żal, gdy przypomnisz sobie, że mogłeś opierać swoje decyzje na bardziej rygorystycznych kryteriach moralnych. Albo kiedy czujesz, że powinieneś był wykonać określone czynności, aby wypełnić jakiś społeczny obowiązek. Możesz również doświadczyć tego myśląc o tym, że nie odważyłeś się podjąć określonego ryzyka.

Dlatego wydaje się nieuniknione, że w pewnym momencie swojego życia doświadczysz tego uczucia. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę wskazówki zawarte w tym artykule, przekonasz się, że możesz żyć z mniejszym żalem i poczuciem winy.

Sześć wskazówek, jak żyć z mniejszym żalem

1. Ćwicz miłość do siebie i samoakceptację

Po pierwsze, pozwolenie na rozwinięcie się żalu może oznaczać, że oceniasz siebie zbyt surowo. W końcu wszyscy popełniają błędy, to czyni nas ludźmi. Dlatego staraj się być jak miły dla siebie, jak jesteś dla innych. Co więcej, nie rozmyślaj w kółko o tym, czego nie możesz zmienić.

Pamiętaj, że decyzje, które podjąłeś, opierały się na informacjach, które posiadałeś w tamtym czasie. Może dzisiaj masz więcej doświadczenia i potrafisz jaśniej myśleć, a to sprawia, że uważasz, że powinieneś był postąpić inaczej.

Pamiętaj jednak, że osoba, którą jesteś dzisiaj, została ukształtowana dzięki tym właśnie decyzjom, których teraz żałujesz. Akceptowanie siebie oznacza akceptację również wersji Twojego przeszłego „ja”.

Ręka oferująca serce

2. Bądź obecny

Poczucie winy wywodzące się z żalu jest ograniczające i zwykle utrzymuje się wraz z upływem czasu. W dodatku zwykle wiąże się to ze szkodliwym połączeniem z przeszłością. Masz tendencję do myślenia o przyszłości, którą mógłbyś mieć, gdybyś tylko podjął inne decyzje. W ten sposób żal oznacza, że wykluczasz teraźniejszość ze swojego umysłu.

Odnalezienie siebie na nowo, wraz z przyjemnością życia w teraźniejszości i cieszenia się prostymi chwilami codziennego życia, może być użytecznym działaniem w celu zerwania szkodliwego związku z przeszłością. Jeśli tego nie zrobisz, w przyszłości będziesz żałować, że przegapiłeś te wyjątkowe chwile w swoim codziennym życiu.

3. Wyraź swoje emocje

Nauczenie się wyrażania emocji pozwoli Ci podzielić się z innymi tym, jak wpłynęły na Ciebie uczucia żalu. Co więcej, może to oznaczać, że otrzymasz niezbędne wsparcie, aby przezwyciężyć negatywne postrzeganie związane z poczuciem porażki i winy.

Ponadto możliwość wyrażania swoich emocji i pragnień oszczędzi Ci przyszłych momentów żalu. Mówienie przyjaciołom, rodzinie lub partnerowi, jak bardzo ich kochasz i jak są dla Ciebie ważni, pomoże Ci utrzymać zdrowsze i dłuższe relacje. Dodatkowo wyrażanie wdzięczności sprawi, że będziesz bardziej świadomy tego, co Cię otacza i będziesz żyć w pokoju ze sobą i swoim otoczeniem.

Ważne jest również, aby móc wyrażać swój gniew lub zniesmaczenie, ale zawsze w sposób asertywny i pełen szacunku. Często Twoje uczucia żalu pochodzą z sytuacji, w których działałeś w oparciu o to, czego oczekiwali od Ciebie inni, a nie w oparciu o to, czego chciałeś. Nauka mówienia „nie” jest podstawową częścią tego procesu.

4. Naucz się podejmować ryzyko

Jak już wspomnieliśmy, powodem powracającego poczucia winy, jakie generuje żal, są okazje stracone w obawie przed podjęciem ryzyka. Strach przed porażką często oznacza, że nic nie robisz. Prowadzi to tylko do konformizmu, bierności i apatii.

Unikanie ryzyka i podążanie zawsze najbezpieczniejszymi ścieżkami jest zupełnie normalne. Jednak są chwile, kiedy opłaca się zagłębić w sytuację i zaryzykować. Niektóre z nich mogą nawet przynieść Ci nowe możliwości.

Ważne jest również, aby przyjmować wsparcie i rady od swoich bliskich. Dadzą Ci inną perspektywę i pomogą podjąć właściwe decyzje. Ponadto powinieneś spróbować wypełnić swoje życie wzbogacającymi doświadczeniami, takimi jak smaczne posiłki, filmy i nowe zajęcia.

5. Doceń swoje osiągnięcia

Doceń swoje osiągnięcia, zarówno te niezwykłe, jak i codzienne. Spróbuj skoncentrować się na tym, co zrobiłeś dobrze.

Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli porównasz to, czego żałujesz, z tym, z czego jesteś dumny, zdasz sobie sprawę, że w pewnych momentach swojego życia podjąłeś niezwykle mądre decyzje. Oczywiście popełniłeś błędy, jak wszyscy inni, ale nawet te błędy pozwoliły Ci stać się tym, kim jesteś dzisiaj.

Szczęśliwa kobieta

6. Nie zapomnij o swoim poczuciu humoru…

Na koniec pamiętaj, że wiele rzeczy, które się nie udają, ostatecznie zamieniają się w zabawne historie, a na pewno czegoś Cię nauczą. Śmianie się ze swoich błędów sprawi, że będziesz ich bardziej świadomy. Pomaga również je przezwyciężyć.

W rzeczywistości pozytywne wykorzystanie humoru wiąże się z towarzyskością, czułością i otwartością na nowe doświadczenia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Aidan Feeney, Eoin Travers, Eimear O’Connor, Sarah R. Beck & Teresa McCormack (2018) Knowing when to hold ‘em: regret and the relation between missed opportunities and risk taking in children, adolescents and adults, Cognition and Emotion, 32:3, 608-615, DOI: 10.1080/02699931.2017.1326373
  • Katherine Gasdaglis (2021) Moral regret and moral feeling(s), Inquiry, 64:4, 424-452, DOI: 10.1080/0020174X.2019.1592701
Scroll to Top