Bleachoreksja: niebezpieczna obsesja na punkcie białych zębów

Za bardzo martwisz się kolorem swoich zębów? W tym artykule mówimy o bleachoreksji lub obsesji na punkcie białych zębów i konsekwencjach, jakie może to mieć dla twojego zdrowia.
Bleachoreksja: niebezpieczna obsesja na punkcie białych zębów
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach pragnienie spełnienia określonych standardów piękna może prowadzić do tego, że niektórzy ludzie narażają przy tym swoje zdrowie. Tak jest w przypadku osób cierpiących na bleachoreksję, stan związany ze zdrowiem i wyglądem zębów. Ci, którzy na nią cierpią, często poddają się zabiegom kosmetycznym, aby uzyskać bielszy uśmiech.

Pragnienie zdrowszego i bardziej estetycznego uśmiechu nie musi być problemem, ale istnieją granice. Chociaż może się to wydawać nieszkodliwym zachowaniem, obsesja na punkcie białych zębów może być niebezpieczna. Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym stanie i jakie środki można podjąć, aby temu zapobiec.

Bleachoreksja

Termin bleachoreksja to neologizm wywodzący się z następujących terminów – angielskiego “bleach” (wybielanie) i „rexia” (skłonność do pragnienia). W tym sensie odnosi się do pragnienia posiadania białych zębów. Oznacza to obsesyjne zachowanie związane z kolorem zębów, a ci, którzy na to cierpią, nadmiernie martwią się o kolor swojego uzębienia.

Osoby te często starają się zaspokoić pragnienie wyjątkowo białych zębów. Na przykład często odwiedzają swojego dentystę w celu wykonania zabiegów wybielania. W ciężkich przypadkach obsesji mogą nawet próbować samodzielnie wybielić zęby.

Powinniśmy wspomnieć, że tego typu środki są zwykle dość szkodliwe dla szkliwa zębów. Dlatego też, jeśli zabiegi są stosowane intensywnie i bez nadzoru medycznego, jest bardzo prawdopodobne, że na dłuższą metę dana osoba doświadczy problemów. Niektóre z najczęstszych to:

  • Zapalenie dziąseł,
  • Zmiany w szkliwie zębów,
  • Problemy z normalnym postrzeganiem smaków,
  • Utrata zęba,
  • Nadwrażliwość zębów.
bleachoreksja

Co powoduje bleachoreksję

Bleachoreksja nie jest klasyfikowana jako zaburzenie psychiczne w żadnych podręcznikach psychiatrii lub psychologii. W związku z tym nie została specjalnie przeanalizowana przez badaczy w tych dziedzinach. Uważa się jednak, że stan ten może być związany z dysmorfią ciała, taką jak anoreksja lub wigoreksja.

Dysmorfia ciała (BDD) to zmiana, która wpływa na postrzeganie własnego ciała przez jednostkę. Na przykład u pacjentów z anoreksją dysmorfia powoduje, że widzą u siebie nadwagę, nawet jeśli ich wskaźnik masy ciała jest w rzeczywistości niższy niż zalecany.

Według jednego konkretnego badania stan ten występuje między 0,7% a 2,4% ogólnej populacji. W tym samym badaniu wspomniano, że liczby te są wyższe wśród osób korzystają z zabiegów estetycznych (Vashi, 2016).

Kolejna praca Rodrígueza i in. (2019) oceniła występowanie dysmorfii ciała w dziedzinie stomatologii. W swoich wynikach wyjaśnili, że pacjenci, którzy odwiedzają dentystę w celu wszczepienia implantów, protetyki i innych powodów kosmetycznych, uzyskują wyższe wyniki BDD. Ponadto wyniki są wyższe u kobiet niż mężczyzn.

Powyższe wydaje się wskazywać, że dysmorfia ciała może być częstym zaburzeniem wśród osób z bleachoreksją. Pacjenci ci mogą mieć zniekształconą percepcję swoich zębów. Często powoduje to poczucie niezadowolenia i niską samoocenę. Z tego powodu mogą poszukiwać ryzykownych procedur wybielania, aby spełnić swoje nierealne oczekiwania.

Czynniki przyczyniające się

Dysmorfia ciała może być wzmocniona przez szereg czynników zewnętrznych. Na przykład w mediach pojawia się wiele celebrytów, którzy pokazują swoje olśniewające uśmiechy. O wiele lepiej byłoby jednak, gdyby wokół idei tego, czym są piękne zęby, powstały mniej nierealne ideały.

Ponadto istnieje duża ilość reklam domowych produktów wybielających. Co więcej, w ramach swoich strategii marketingowych firmy te często wykorzystują metody promujące potrzeby klientów. Dlatego reklamy mogą przyczynić się do tego, nie promując idei, że białe zęby są koniecznością.

Kobieta z żółtymi zębami i białymi zębami

Zapobieganie

Nie ma nic złego w chęci posiadania zdrowszego i bardziej estetycznego uśmiechu. Musisz jednak uważać na skrajności. W tym celu należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, aby zapobiec bleachoreksji i jej skutkom.

Po pierwsze, musisz zrozumieć, że zęby nie są naturalnie białe. W rzeczywistości jednym ze związków tworzących zęby jest zębina, która ma żółty kolor. Odcień zębów może się także różnić ze względu na czynniki genetyczne i nawyki żywieniowe. Na przykład częste spożywanie kawy, czerwonego wina i podobnych substancji może powodować przebarwienia.

Należy pamiętać, że zabiegi wybielania powinny być wykonywane tylko pod fachowym nadzorem. Jeśli nie, możesz spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia jamy ustnej i wyglądu zębów. Nie zaleca się stosowania kuracji domowych, tym bardziej z substancjami, które nie zostały stworzone do tego celu.

Pamiętaj, że białe zęby niekoniecznie są synonimem zdrowych ust. Co więcej, zdjęcia celebrytów, które widzimy, są często retuszowane, aby uzyskać czystą biel. W rzeczywistości zęby tych ludzi wyglądają zdecydowanie inaczej.

Kończąc, jeśli martwisz się kolorem swoich zębów i czujesz się z nimi zbyt nieswojo, być może powinieneś rozważyć pomoc psychologiczną. Obsesyjne myśli dotyczące zębów mogą być początkiem pewnego rodzaju dysmorfii ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodríguez, C. P., Judge, R. B., Castle, D., & Phillipou, A. (2019). Body dysmorphia in dentistry and prosthodontics: A practice based study. Journal of dentistry, 81, 33-38.
  • Vashi, N. A. (2016). Obsession with perfection: Body dysmorphia. Clinics in dermatology, 34(6), 788-791.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.