Czy zwierzęta mają poczucie humoru? Nauka mówi, że tak

Nauka odkryła, że wiele zwierząt ma poczucie humoru i wyraża je poprzez śmiech i żarty. Czy zwierzęta mają poczucie humoru? Sam zobacz!
Czy zwierzęta mają poczucie humoru? Nauka mówi, że tak

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2021

Czy zwierzęta mają poczucie humoru? Rozśmieszanie ludzi wymaga wysokiego poziomu poznawczego. Dlatego prawdopodobnie można by się spodziewać, że pytanie o to, czy zwierzęta mają poczucie humoru, będzie traktowane z pewną dozą sceptycyzmu. Jednak śmiech, wraz ze zdolnością do wywoływania śmiechu u innych lub śmiechu kosztem innych, został udowodniony w kilku gatunkach.

Kilka badań potwierdza pogląd, że nie tylko my jesteśmy w stanie uruchomić pewne mechanizmy umysłowe. Te, w które mogliśmy błędnie wierzyć, dotyczyły wyłącznie ludzi. Śmiech jest jednym z takich mechanizmów. Co więcej, zrozumienie tego, jak robią to zwierzęta, ma pozytywną stronę. Pomaga nam zrozumieć, jak my, ludzie, to robimy.

Pierwszym krokiem w odkrywaniu procesów umysłowych u zwierząt jest podjęcie decyzji, jak każdy proces powinien zostać zdefiniowany. Dlatego zadajemy sobie to pytanie? Czym właściwie jest humor i śmiech? Odpowiemy na te zagadnienia i przyjrzymy się dotychczasowym odkryciom dotyczącym zwierząt i poczucia humoru.

Czy zwierzęta mają poczucie humoru?

Wiele zwierząt posiada zdolność „śmiania się” w reakcji na pewne pozytywne dla nich sytuacje społeczne. Innymi słowy, pokazują emocje. Na przykład dyszenie goryla lub machanie ogonem przez psa. Są one związane z zabawą lub interakcją społeczną.

Na czym jednak polega humor? Co sprawia, że scenariusz jest zabawny, a nie tylko przyjemny? Poniżej mówimy o dwóch najbardziej kompletnych podejściach do wyjaśnienia tego zjawiska i jego minimalnych wymaganiach.

Uśmiechnięty pies. Czy zwierzęta mają poczucie humoru?

Teoria niekongruencji

To najczęstsza teoria wyjaśniająca humor. Jego głównym założeniem jest to, że humor jest wynikiem identyfikacji niezgodności między oczekiwaniem i rzeczywistością. Pomyśl na przykład o dowcipie. To historia, która prowadzi do zakończenia, ale kończy się w inny i zaskakujący sposób. Dlatego jest komiczny.

Ta teoria sugeruje, że humor obejmuje umiejętność identyfikowania niespójności. Chociaż trudno to zademonstrować na niektórych gatunkach, zostało to udokumentowane u dużych naczelnych zdolnych do zrozumienia języka migowego.

Zobacz też: Poczucie humoru w każdym kraju – czy jest takie samo?

Teoria łagodnego gwałtu

Teoria ta wykracza poza ideę niespójności między oczekiwaniem a rezultatem. Twierdzi, że humor pojawia się w sytuacjach, w których dobrostan, tożsamość lub normatywny system przekonań jednostki są zagrożone.

Sytuacje te, choć wydaje się to paradoksalne, znajdują przyzwolenie danej osoby. Ta teoria dobrze wyjaśnia zjawisko łaskotania. W tym przypadku jedna osoba nie szanuje przestrzeni osobistej drugiej i nawiązuje kontakt fizyczny we wrażliwych obszarach. To podejście bez złych intencji, zaskakuje ofiarę i jest zabawne — nawet jeśli chce ona jak najszybciej od tego uciec.

Poczucie humoru u zwierząt

Na podstawie niektórych z tych teorii zwierzęta rzeczywiście mogą mieć poczucie humoru. Jednak w tej chwili zostało to zademonstrowane tylko u niektórych gatunków. Możesz sobie wyobrazić, że byłyby to wielkie małpy. Rzeczywiście, chociaż byli prekursorami, w ostatnich latach stwierdzono, że inne gatunki, dalekie od ludzi również mają poczucie humoru. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Goryl Koko

Koko (1971-2018) był gorylem trzymanym w niewoli do badań behawioralnych. Jej inteligencja otworzyła drzwi do zrozumienia umysłów nie-ludzi, zwłaszcza w zakresie akwizycji języka. Koko był w stanie wyartykułować i zrozumieć ponad 1000 pojęć w amerykańskim języku migowym. Ponadto potrafiła zrozumieć ponad 2000 słów w mówionym języku angielskim.

Goryle się śmieją, chociaż w rzeczywistości jest to raczej westchnienie. Niemniej jednak pozwala nam zrozumieć, kiedy zwierzę uzna coś zabawnego. Tak było w przypadku Koko. Bawiła się, zmieniając słowa, aby zmylić swoich badaczy. Potem wybuchała śmiechem.

Psy

W Spokane Animal Protection Service (Stany Zjednoczone) zauważyli, że psy podczas zabawy ze sobą wydawały inny rodzaj warczenia. Postanowili nagrać te warczenia i dalej je badać. Aby sprawdzić, czy ten dźwięk wywoła u psów znaczącą reakcję, odtworzono go przez głośniki. Wynik był zaskakujący. Psy uspokoiły się, machały ogonami i cieszyły się zabawą.

Szympans Washoe

Washoe (1965-2007) był kolejnym z naczelnych badanych w niewoli w celu zgłębienia podstaw ludzkiego zachowania. Podobnie jak Koko, jej opanowanie języka migowego było kluczem do uznania tych zwierząt za osoby niebędące ludźmi.

Jednak żarty Washoe były mniej niewinne niż żarty Koko. Jedna z anegdot, o których opowiadała jej opiekunka, mówi, że po oddaniu moczu na jej plecy szympans wykonał gest oznaczający rozbawienie, gdy zobaczyła, że ta odwróciła się, by ją zbesztać.

Przeczytaj również: Poczucie humoru a inteligencja: czy istnieje zależność?

Śmiejące się szczury

Szczury żyją obok ludzi od dawna. Jednak związane z nimi piętno sprawiło, że prawie nikt nie interesował się ich emocjonalnością i relacjami społecznymi. Dla tych, którzy kochają te gryzonie, trudność polega na tym, że większość wydawanych przez nie dźwięków nie jest słyszalna dla ludzi.

Jednak w 2016 roku w czasopiśmie Nature pojawiło się badanie, w którym sfilmowano szczury śmiejące się, gdy bawiły się ze sobą i z eksperymentatorami. Rzeczywiście, wydaje się, że te zwierzęta mają poczucie humoru, emitując dźwięki 50 kHz w sytuacjach towarzyskich zabaw. Jakby tego było mało, mają też łaskotki.

Szczur

Wiele pozostaje do nauczenia się od innych gatunków żyjących na naszej planecie. Na szczęście nauka stale się rozwija i pokazuje nam, że jako ludzie z pewnością nie jesteśmy wyjątkowi w naszych uczuciach i myśleniu. Właściwie, o ile wcześniej tylko ludzie byli zdolni do przetwarzania świata takim, jaki jest, teraz wiemy, że owady odczuwają ból, szczury się śmieją, a małpy mówią. Jakie inne ciekawostki pozostają jeszcze do odkrycia?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ishiyama, S., & Brecht, M. (2016). Neural correlates of ticklishness in the rat somatosensory cortex. Science354(6313), 757-760.
  • McGhee, P. (2018). Chimpanzee and gorilla humor: progressive emergence from origins in the wild to captivity to sign language learning. Humor31(2), 405-449.
  • Patterson, F., Tanner, J., & Mayer, N. (1988). Pragmatic analysis of gorilla utterances: Early communicative development in the gorilla Koko. Journal of Pragmatics12(1), 35-54.
  • Simonet, P., Versteeg, D., & Storie, D. (2005, July). Dog-laughter: Recorded playback reduces stress related behavior in shelter dogs. In Proceedings of the 7th International Conference on Environmental Enrichment (Vol. 2005).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.