Możesz myśleć o swoich długoterminowych aspiracjach jako o końcu długiej, prostej drogi. Jednak w rzeczywistości nie może to być dalsze od prawdy. To, co stoi przed Tobą, przypomina bardziej łańcuch górski z wieloma zboczami i zjazdami, jeden po drugim. Co więcej, bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę myślenia, że po wykonaniu żmudnego zadania wspinania się na choć jedno wzgórze, nie odczujesz żadnej satysfakcji. Zazwyczaj po prostu mówisz sobie: „Kiedy osiągnę swój cel, będę naprawdę szczęśliwa…”. Jest to jednak szkodliwy cykl myślowy.
Dzięki tej strategii Twój umysł próbuje złagodzić ciężkie i naglące uczucia, które pochodzą z wysiłku, który włożyłaś w przezwyciężanie trudności. W efekcie przypominasz sobie, że na końcu drogi czeka Cię wygrana w postaci przerwy lub nagrody.
Dlatego właśnie znosisz dyskomfort i kontynuujesz walkę. Co się jednak dzieje, gdy ten szkodliwy cykl myślowy nigdy się nie kończy? Często zdarza się, że Twój ostateczny cel jest jeszcze daleko, ale Ty nie jesteś w stanie zatrzymać się i odpocząć lub cieszyć się małymi osiągnięciami.
Szkodliwy cykl myślowy
Jeśli postawiłaś sobie jakieś długoterminowe cele, możesz doświadczyć tego rodzaju szkodliwego cyklu myślowego. Oznacza to, że odczuwasz ulgę i triumf tylko wtedy, gdy wyobrażasz sobie, że osiągasz swój ostateczny cel. Co jednak dzieje się po drodze?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, podążając do tego momentu, po drodze odniesiesz kilka małych zwycięstw. Jeśli jednak nie przestaniesz skupiać całej swojej uwagi na swoim ostatecznym rezultacie, nie zauważysz tych małych osiągnięć. Dlatego nie znajdziesz w nich satysfakcji.
Ten proces prowadzi do frustracji i chronicznego stresu. Co więcej, nie udaje Ci się skutecznie priorytetyzować zasobów, które przydzielasz do każdego z Twoich celów. Na przykład możesz sobie powiedzieć, że poczujesz się lepiej tylko wtedy, gdy…
- Znajdziesz partnera.
- Urodzisz dziecko.
- Zdasz egzaminy.
- Pojedziesz na wakacje.
Co się jednak stanie, gdy ta przyszłość nigdy nie nadejdzie? Co w sytuacji, jeśli nadejdzie, ale Ty już będziesz w drodze do nowego celu? Stres będzie nadal obecny i możesz odnieść wrażenie, że Twoje życie nie wydaje się ani poprawiać, ani rozwijać. Dlatego oto kilka pomysłów, które mogą pomóc Ci wyjść z tej spirali.
Jak przerwać szkodliwy cykl myślowy
Jeśli nie znajdziesz ulgi we własnych osiągnięciach, możesz zacząć porzucać swoje cele. Ponadto możesz cierpieć na stres, a nawet zaburzenia lękowe lub depresję. Niemniej jednak jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby powstrzymać się przed osiągnięciem tych skrajności.
Ciesz się swoimi małymi osiągnięciami
Jeśli chodzi o duże aspiracje, opłaca się cieszyć z tego, co osiągasz po drodze. W ten sposób będziesz mogła robić sobie małe przerwy psychiczne. Oznacza to, że cieszysz się poczuciem ukończenia określonego zadania bez odwracania swojej uwagi od ostatecznego celu.
Te małe triumfy nie tylko pomogą Ci potwierdzić Twoją zdolność do realizacji planów, ale także sprawią, że będziesz się bardziej starać. Proces ten zwalcza również syndrom wypalenia i problemy z samooceną wynikające ze zmęczenia.
Ćwicz introspekcję
Często, gdy jesteś zdeterminowana, aby osiągnąć określony cel, tracisz perspektywę. Rozwijasz w ten sposób widzenie tunelowe. Oznacza to, że skupiasz się tylko na swoim celu. Ponadto masz tendencję do porównywania się z innymi. Prowadzi to tylko do frustracji i poczucia porażki.
Musisz się na chwilę zatrzymać i pomyśleć. Zadaj sobie pytanie, jakie historie o sobie i innych tworzy Twój umysł? Czy pomagają Ci one iść naprzód, czy ostatecznie są przeszkodą? Czy to jedyna droga, którą możesz obrać? Nie możesz stracić z oczu tego, gdzie jesteś i dokąd zmierzasz.
Ciesz się podróżą
Osiągnięcie celu zazwyczaj przynosi satysfakcję. Jednak powinnaś również pomyśleć o tym, co osiągnęłaś po drodze. Załóżmy na przykład, że uczyłaś się gry na gitarze. Możesz nie być najlepszą gitarzystką na świecie, ale poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, jak bardzo się poprawiłaś. Zobacz, jak szybko Twoje palce poruszają się teraz po progach i strunach, i zastanów się, jak poprawiła się Twoja zręczność, odkąd zaczęłaś się uczyć.
Obserwowanie siebie, gdy pokonujesz trudności, poprawiasz się i uczysz, może być tak pozytywne, jak samo osiągnięcie celu. Ponadto działa jako czynnik ochronny na wypadek, gdy nie możesz dostać się tam, gdzie chcesz.
Nie popadaj w obsesję
Prześciganie samej siebie jest zwykle pomocne. Jednak musisz być ostrożna, ponieważ możesz znaleźć się w stanie ciągłego napięcia napędzanego aspiracją, by nigdy nie przestać się rozwijać, doskonalić i uczyć.
Z drugiej strony stwierdzenie, że w pewnym obszarze jest miejsce na poprawę, nie oznacza, że musisz zacząć od razu. Znacznie lepiej jest zintegrować go z ogólnym zestawem priorytetów.
Pomyśl na przykład o kimś, kto pokonuje nałóg. Czy powiedziałabyś takiej osobie, że to jej wina, że nawróciła się dopiero, gdy umarła jej ukochana osoba? Czy to pomoże jej wrócić na odwyk? Prawdopodobnie nie. Dlatego, jeśli w pewnym momencie utkniesz, pamiętaj, że ważne jest, aby próbować dalej i że nie jesteś przez to gorszą osobą.
Skoncentruj swoje wysiłki na tym, co najważniejsze
Od czasu do czasu dobrze jest zatrzymać się i pomyśleć o wszystkich aspektach podróży do celu. Zadaj sobie pytanie, co Cię powstrzymuje? Ile czasu spędzasz z bliskimi lub wykonując swoje ulubione zajęcia? Skąd bierze się Twoja frustracja? Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania i spojrzeniu na wszystko z odpowiedniej perspektywy, możesz przydzielić swoje mentalne i fizyczne zasoby do najbardziej odpowiednich obszarów.
Na koniec pamiętaj, że każdy jest podatny na wpadnięcie w te cykle myślowe. Żyjemy w społeczeństwie, w którym ludzi mierzy się ich osiągnięciami i wydajnością. Dlatego często czujemy się bardzo niespokojni, gdy uważamy, że nie wykorzystujemy każdego możliwego momentu do produkcji czegoś i osiągania celów. Oznacza to, że nadmiernie koncentrujemy się na naszych długoterminowych celach, zamiast cieszyć się krótkoterminowymi, do których dochodzimy po drodze.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Rovella, A., & Sans, M. (2005). Predictores de éxito académico en estudiantes universitarios. Revista Electrónica de Psicología Política, 3(11).
- Saborío Morales, L., & Hidalgo Murillo, L. F. (2015). Síndrome de burnout. Medicina Legal de Costa Rica, 32(1), 119-124.
- Padrón López, G. A., & Sánchez de Gallardo, M. (2010). Efecto de la motivación al logro y la inteligencia emocional en el Crecimiento Psicológico. Revista Venezolana de Gerencia, 15(49), 141-158.