Sztuka czekania i pięć przysłów z nią związanych

Sztuka czekania to cnota, która pozwala stawić czoła złym czasom z dobrym nastawieniem. Przedstawiamy najlepsze frazy, które pomogą Ci bardziej docenić tę umiejętność.
Sztuka czekania i pięć przysłów z nią związanych
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2022

Sztuka czekania to prawdziwie cenna umiejętność. Osoba z tym talentem udowodniła, że osiągnęła znaczny stopień osobistej ewolucji. Obejmuje to samokontrolę, tolerancję na frustrację, powściągliwość i zdolność widzenia rzeczywistości z innej perspektywy.

Kiedy przyszedłeś na świat, byłeś całkowitym przeciwieństwem tego typu emocji. Dzieci nigdy nie odkładają zaspokojenia swoich potrzeb na później. Chcą tego, czego chcą i to natychmiast. Jeśli tego nie dostaną, rozpaczają i zalewają się łzami.

Dlatego sztuka czekania jest umiejętnością, którą można osiągnąć tylko dzięki praktyce, doświadczeniu i cierpliwości. Jest to wielka cnota, która chroni i wzmacnia nas przed przeciwnościami losu. Pozwala radzić sobie w gorszych czasach z doskonałym nastawieniem. Wiedzą o tym wielcy myśliciele i dlatego też pozostawili na ten temat kilka wspaniałych przemyśleń. Oto pięć z nich.

„Ten, kto nie chce, nie denerwuje się. A kto nie jest sfrustrowany, nie jest poniżany. Tak więc prawdziwy mędrzec czeka w ciszy, podczas gdy wszystko dzieje się wokół niego, a pragnienia mu nie rozkazują. W ten sposób panuje pokój i harmonia, a świat podąża swoim naturalnym torem”.

-Lao Tse-

1. Przyjemność czekania

Jeśli ktoś kultywuje sztukę czekania, to są to myśliwi i rybacy. Dlatego jedno ze zdań Josepha Antoine’a René Jouberta głosi: „Przyjemność polowania to przyjemność czekania”. W tym przypadku nie mówi o czekaniu jako o ofierze, ale o czymś, co daje satysfakcję.

Czekanie myśliwego jest aktywne. To część wyzwania, jakim jest schwytanie zdobyczy. Jedynym na to sposobem jest danie jej czasu na wyjście z ukrycia i znalezienie się w pozycji, w której myśliwy może działać.

To samo dotyczy rybaków. Jest to tak naprawdę metafora życia. Żadna chwila nie jest tą właściwą chwilą. Trzeba na nią poczekać i wiedzieć, jak się zachować, gdy się pojawi.

sztuka czekania

2. Nie oczekuj problemów

Część sztuki czekania polega na tym, aby nie umieszczać się w mentalnym scenariuszu w przyszłości, zwłaszcza gdy wiąże się to z możliwymi problemami. Wiele razy męczysz się, próbując rozwiązać problemy, które jeszcze się nie pojawiły.

Przypomina nam o tym Julia Navarro, która mówi: „Kiedy dotrzemy do rzeki, porozmawiamy o moście”. Ta metafora sugeruje, że nigdy nie wiesz, czy kiedykolwiek dotrzesz do danej rzeki. Prawdę mówiąc, możesz nigdy tego nie osiągnąć, ale spędzasz dużo czasu i dużo energii budując ten most w swojej wyobraźni.

most symbolizujący sztukę umiejętności czekania

3. Lepiej nie wybiegaj w przyszłość

Częścią sztuki umiejętności bycia cierpliwym jest staranie się, by nie rozpamiętywać przyszłych problemów. Wielokrotnie staramy się rozwiązywać problemy, które jeszcze się nie pojawiły.

Julia Navarro przypomniała nam coś podobnego, mówiąc: „Dopiero kiedy dotrzemy do tej rzeki, porozmawiamy o tym moście”. Oznacza to, że nie wiemy, czy w ogóle dotrzemy do rzeki. Może nie, ale i tak spędzamy dużo czasu budując mosty w naszych umysłach.

4. Poczekaj z nadzieją

Samuel Johnson powiedział: „Trzeba mieć nadzieję, chociaż nadzieja powinna być zawsze oszukiwana, ponieważ sama nadzieja jest szczęściem, a jej frustracje, jakkolwiek częste, są jednak mniej straszne niż jej zniknięcie”.

Jak mówi Johnson, nadzieja sama w sobie jest błogością. Oznacza to patrzenie w przyszłość z optymizmem i pozytywnymi oczekiwaniami. Nawet jeśli to, czego się spodziewałeś, nie nadejdzie, samo Twoje pozytywne nastawienie jest plusem. Przeciwnie, rozpacz jest śmiercią wszelkiej nadziei. Wraz z rozpaczą nasze życie zaczyna tracić na wartości.

Kobieta z motylem na ramieniu

5. Wszystko przychodzi do tych, którzy czekają

To jedno z najprostszych powiedzeń, ale też najmocniejsze, na temat sztuki czekania. Mówi: „Wszystko przychodzi do tego, kto tylko czeka”. Autorem tych słów był Henry W. Longfellow. W jednym zdaniu podsumował wszystko, co można powiedzieć o sztuce czekania.

Wiele razy nie dostajesz tego, czego chcesz, ponieważ nie wytrzymujesz wystarczająco długo. Czasami czekanie zajmuje tylko trochę czasu, ale często może to być dłuższy czas. To długie oczekiwanie może prowadzić do pośpiechu w działaniu lub wcześniejszego porzucenia celu. Zapominasz, że im dłużej wytrwasz, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągniesz to, czego chcesz.

Umiejętność czekania wiąże się z dojrzałością, równowagą i charakterem. To jedna z najtrudniejszych rzeczy w życiu, ale także jedna z najsłodszych i najbardziej wzbogacających. Ci, którzy wiedzą, jak czekać, wiedzą również, jak żyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.