W 2009 roku publikacja Liber Novus Junga ( Czerwona Księga ) była bardzo oczekiwanym wydarzeniem kulturalnym o nadzwyczajnym znaczeniu. Jednak kolejne Czarne Księgi Junga Zeszyty transformacji były czymś w rodzaju nieoczekiwanej niespodzianki. To notatniki pisane przez słynnego szwajcarskiego psychiatrę w latach 1913-1932.
Być może zastanawiasz się, o czym są te książki. Aby zrozumieć ich wpływ, musisz zrozumieć, że były to wcześniej niepublikowane prace. Pierwotnie był to zbiór odręcznie pisanych pamiętników, w których Jung odzwierciedlał ćwiczenie samodzielnej eksploracji. Wiązało się to z konfrontacją ze swoją nieświadomością.
Książki są analizą jego fantazji i wizji na jawie. Są pamiętnikami, ale także wrażliwą, wyczerpującą i drobiazgową pracą badawczą dotyczącą różnych stanów psychicznych Junga i ich możliwego związku z określoną przez niego kosmologią.
„Noce przez sny opowiadają mity zapomniane w ciągu dnia”.
-Carl Jung-
Co zawierają Czarne Księgi Junga?
Publikacja Czarnych ksiąg Junga nie miałaby sensu, gdyby jego Czerwona Księga czy Liber Novus nie zostały wcześniej opublikowane. Ta ostatnia jest prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną pracą szwajcarskiego psychiatry. Do tego stopnia, że po jego śmierci rodzina zamknęła ten rękopis w domu w Küsnacht na przedmieściach Zurychu.
Nie chcieli, aby ktokolwiek przeczytał, co jest w tej dziwnej, złożonej i intymnej książce. Mówi się jednak, że Czerwona Księga była niczym więcej niż wspaniałym alchemicznym ćwiczeniem uprzywilejowanego umysłu, który starał się podróżować do podziemi, aby ocalić swoją duszę.
Koniec I wojny światowej i nieporozumienia Junga z Zygmuntem Freudem pozostawiły go w stanie głębokiego rozczarowania. To skłoniło go do podjęcia próby poruszania się po duchowym, proroczym, a nawet mistycznym obszarze. Wydaje się, że pragnął znaleźć odpowiedzi i sens w świecie, który niedawno ujawnił swoją najbardziej brutalną i irracjonalną stronę.
Warto więc wiedzieć, że pisząc swój Liber Novus, spędzał również część czasu ze swoimi czarnymi zeszytami. Materiał pierwszego dzieła pomógł mu rozwinąć drugie.
Medytując i dając się ponieść technikom psychoanalitycznym, aby nawiązać kontakt ze swoimi snami i opisać je w Czerwonej Księdze, przeprowadzał też najbardziej metodyczne i wyczerpujące analizy w Czarnych Księgach.
Specjalna publikacja
Fundacja Philemona wydała Czarne księgi Junga. Składają się na nią eleganckie, siedmiotomowe wydanie, starannie wykonane i przygotowane przez Sonu Shamadasaniego, któremu w tym czasie zlecono także redagowanie Liber Novus.
Minęło 20 lat, zanim ukazały się Czarne Księgi Junga.
Pierwszy tom jest wstępem, który służy jako przewodnik dla kolejnych sześciu. W ostatnim pojawia się szereg pism, którym towarzyszą wyraziste rysunki. Wygląda na to, że Jung próbował zgłębić swoją nieświadomość poprzez wizjonerską wyobraźnię, pisanie i malarstwo.
Są też refleksje na temat jego własnego rozwoju psychologicznego i ewolucji jego teorii psychologii analitycznej. Ponadto na kartach tych książek czytelnik może dowiedzieć się o trójkątnej relacji między Jungiem, jego żoną, Emmą i Toni Wolff.
Antonia Anna Wolff była najpierw jego pacjentką, a później kochanką i analityczką jungowską. Ponadto była dla niego nieodzownym filarem w jego codziennej pracy. Co więcej, ta młoda kobieta opublikowała ciekawe eseje na temat kobiecej psychiki, zawierające archetypy Amazonki, matki, kurtyzany i medium.
Czarne księgi Junga, podróż do wnętrza
Czarne księgi Junga ujawniają wizjonerskie spotkania szwajcarskiego psychiatry z mitologicznymi istotami. Byli wśród nich bóg gwiazd Phanes, czarownik Ha (postać decydująca dla niego) i Filemon, mądry czarodziej, który stał się jego wewnętrznym guru.
Te żywe, pełne wyobraźni i podobne do snu doświadczenia nasiliły się podczas I wojny światowej.
Carl Jung próbował znaleźć sens we wszystkim, czego doświadczał. Aby to zrobić, celowo wywoływał określoną fantazję w stanie przebudzenia, a następnie w nią wchodził. To było jak ktoś wchodzący w abstrakcyjny obraz i próbujący zrozumieć jego surrealistyczną symbolikę.
Przesłanie dla ludzkości
Możemy się zastanawiać, jaką wiadomość zostawił nam Carl Jung w tych książkach.
Jest jeden niezaprzeczalny fakt, który rozumiemy o Jungu, ojcu psychologii analitycznej i jego teorii nieświadomości. To fakt, że nie tylko nasza pamięć czy zbiorowe dziedzictwo żyje w naszej nieświadomości i jednoczy nas wszystkich jako ludzi. Nasza nieświadomość zawiera kreatywne i przekształcające nasiona.
Co to znaczy? Oznacza to, że w swojej wewnętrznej, transformacyjnej podróży Jung chciał znaleźć odpowiedzi, aby ewoluować, znaleźć oświecenie, a tym samym wolność. W swoim niespokojnym otoczeniu tęsknił za mądrością, znaczeniem i transcendencją.
Publikacja tych książek w tym konkretnym momencie jest bardzo istotna. Przesłanie Junga jest proste i jasne. Musimy osiągnąć wyższy poziom świadomości. Jako ludzie musimy budować lepszy świat.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Jung, Carl (2020) The Black Books: Facsimile Edition. WW Norton & Co; Slipcased Edition. Slipcased
- Jung, Carl Gustav (2010, 2019). «Liber Novus: el Libro rojo de C. G. Jung: Sonu Shamdasani». El Libro rojo
- Jung, Carl Gustav (1961). Aniela Jaffe, ed. Memories, Dreams, Reflections. pp. 170–198.
- Lance S. Owens, “The Hermeneutics of Vision: C. G. Jung and Liber Novus“, The Gnostic: A Journal of Gnosticism, Western Esotericism and Spirituality Issue 3, July 2010. ISBN 978-1906834043 Online edition, pg. 2