Jak napisać artykuł psychologiczny: przewodnik eksperta

Jak napisać artykuł psychologiczny: przewodnik eksperta

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2021

Jak napisać artykuł psychologiczny? Napisanie pracy naukowej na zajęcia z psychologii nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś lub masz problemy z pisaniem w ogóle. Czy spodziewasz się porażki, zanim jeszcze zaczniesz? Czy uważasz, że złożoność instrukcji lub ilość czytania jest przytłaczająca? Nie martw się. Wszyscy tam byliśmy. Na szczęście dokładnie wiemy, jak sprostać temu wyzwaniu. Jeśli wykonasz poniższe dziewięć kroków, aby mieć wszystko pod kontrolą, otrzymasz doskonałą pracę psychologiczną.

Jak napisać artykuł psychologiczny?

1. Wybierz temat, który naprawdę Cię interesuje

Psychologia to jedna z tych dyscyplin, w których przeciążenie opcjami jest nieuniknione, gdy wybierasz temat, o którym chcesz pisać. Wszystko wydaje się tak fascynujące, że przyszli autorzy często spędzają godziny na przeskakiwaniu od jednej opcji do drugiej. Jednak, aby tego uniknąć, spróbuj pomyśleć o czymś, co naprawdę Cię interesuje. Być może jesteś zagorzałym prokrastynatorem. A może osoba, którą kochasz, ostatnio zmagała się z problemem zdrowia psychicznego. Pamiętaj, pisanie pracy naukowej to nie spacer po parku. Co więcej, znacznie ułatwisz sobie pracę, jeśli wybierzesz temat, w który osobiście zainwestowałeś. Poza tym nie możesz ukryć swojego nastawienia przed czytelnikiem, a jest on znacznie bardziej skłonny do czytania Twojego artykułu, jeśli pisanie go sprawiało Ci przyjemność.

Dziewczyna studiuje

2. Przeczytaj jak najwięcej literatury na wybrany temat

Jak zapewne wiecie z innych zajęć, za wszystkimi dobrymi artykułami badawczymi i esejami kryją się szeroko zakrojone badania. Oczywiście masz już pewną podstawową wiedzę na swój wybrany temat, ale to nie wystarczy. Aby napisać kompetentny, istotny i przekonujący artykuł, musisz wiedzieć, co inni powiedzieli wcześniej na ten temat. Dlatego najważniejsza jest tutaj jakość Twoich źródeł. Aby mieć pewność, trzymaj się książek wydawanych przez wydawnictwa akademickie (NYU Press, Oxford University Press itp.) i recenzowanych artykułów z akademickich baz danych. Świetne bazy danych do wykorzystania w źródłach związanych z psychologią to te dostępne za pośrednictwem EBSCO. Na przykład PsycINFO i Academic Search Complete.

Ważna wskazówka: rób notatki podczas czytania. Podziękujesz sobie później.

3. Opracuj zarys, pytanie badawcze i hipotezę

Konspekt to mapa drogowa, punkt po punkcie, którą będziesz podążać, gdy zaczniesz pisać. Pomyśl, jak chciałbyś, aby wyglądała Twoja praca. Jakie argumenty zamierzasz omówić? W jakiej kolejności? Jakie zastrzeżenia musisz obalić? Możesz używać wypunktowań, ale nie bądź zbyt zwięzły.

Pytanie badawcze to w zasadzie Twój temat w formie pytania. Załóżmy na przykład, że chcesz zbadać wpływ regularnego wyznaczania celów na pewność siebie ludzi. W tym przypadku Twoje pytanie badawcze może brzmieć w stylu „Czy cotygodniowe wyznaczanie celów ma pozytywny wpływ na pewność siebie?”. Bądź konkretny.

Hipoteza to Twoje własne założenie dotyczące wyników Twoich badań. Na przykład może to być „Tygodniowe wyznaczanie celów zwiększy pewność siebie uczestników”. Pamiętaj jednak, że hipoteza ma być wstępna. To dlatego, że może się to okazać błędne, więc powinieneś być na to przygotowany.

4. Wymyśl projekt badawczy

Nie wszystkie prace studentów z zakresu psychologii wymagają części empirycznej, ale jeśli tak jest, musisz opracować projekt badawczy. Jest to plan kroków, które podejmiesz, aby sprawdzić swoją hipotezę. Każde badanie, czy to eksperymentalne, czy nie, wymaga próby (kim są uczestnicy i ilu z nich zostanie zatrudnionych), ustawień, narzędzi (na przykład kwestionariusza) i innych. Pomyśl o swoich badaniach i spróbuj wyobrazić sobie każdy szczegół. Co najważniejsze, zdecyduj o swoich zmiennych: czy są one zależne i niezależne, czy korelacyjne? Jeśli chcesz lepiej zrozumieć, na czym polega projektowanie badań, możesz poczytać niestandardowe prace psychologiczne i profesjonalne eseje z usługi pisania artykułów papierowych.

5. Znajdź próbę

Często jest to najtrudniejsza część, nawet dla profesjonalnego badacza. Jeśli Twój artykuł wymaga części empirycznej i zakłada badanie, będziesz potrzebować uczestników. Istnieje wiele technik próbkowania (proste losowe, warstwowe, systematyczne, żeby wymienić tylko kilka) i dobrym pomysłem jest zapoznanie się z nimi. Jednak najważniejsze, przynajmniej dla pracy studenckiej, jest to, jak zamierzasz znaleźć uczestników i przekonać ich do wzięcia udziału w Twoich badaniach. Być może skontaktujesz się z nimi online, w mediach społecznościowych. Ewentualnie możesz zapytać swoich kolegów z klasy. Rozważ dostępne opcje i znajdź tę najbardziej realistyczną, ale odpowiednią.

6. Przeprowadź badania

Gdy masz już pytanie badawcze, przemyślany projekt badawczy i gotową próbę, czas na badanie. Jest to druga część procesu pisania artykułu, etap zbierania danych empirycznych. Pierwsza część była czysto teoretyczna, kiedy badałeś swój temat i przygotowywałeś przegląd literatury. Aby upewnić się, że wszystko działa sprawnie, postępuj zgodnie ze swoim projektem badawczym. Pomocne może okazać się zapisanie procesu w formie niestandardowych wskazówek krok po kroku, które będziesz mieć pod ręką.

7. Przeanalizuj wyniki

Na tym etapie bierzesz zebrane dane i próbujesz je zrozumieć. Sekcje artykułów naukowych o nazwie „Wyniki” często wyglądają przerażająco, ale rzadko zdarza się to w przypadku prac studenckich. Wszystko, co musisz zrobić, to usystematyzować dane i zidentyfikować wzorce, które są istotne dla Twojego pytania badawczego. Na przykład, jeśli badasz związek między wyznaczaniem celów a pewnością siebie, będziesz musiał porównać poziomy pewności siebie uczestników (które zmierzyłeś za pomocą kwestionariusza) przed interwencją i po niej.

Człowiek czytający.

8. Rozważ konsekwencje i ograniczenia swoich badań

Są to rzeczy naprawdę ważne dla większości czytelników. Jeśli chodzi o implikacje Twoich badań, musisz odpowiedzieć na pytania takie jak „I co z tego?”, „Dlaczego ludzie powinni się tym przejmować?” i „W jaki sposób moje odkrycia mogą być przydatne?” Gdy to zrobisz, w zasadzie będziesz mieć gotową sekcję „Implikacje”. Nie bądź tutaj zbyt pokorny. To Twoja szansa na „sprzedanie” swoich badań czytelnikowi.

Jeśli chodzi o ograniczenia, to są to rzeczy, które oznaczają, że Twoje badania nie są tak bezbłędne, jak byś chciał. Ponieważ studenci nie mają takich samych zasobów jak zawodowi badacze, artykuły studenckie mają wiele ograniczeń. Niektóre z najczęstszych to między innymi wielkość próby, zastosowana technika doboru próby i poleganie wyłącznie na instrumentach samoopisowych.

9. Zacznij pisać

Jak napisać artykuł psychologiczny? Musisz wziąć wszystko, co zrobiłeś do tej pory, i przekształcić to w złożony, dobrze skonstruowany, spójny dokument. Profesorowie zazwyczaj instruują studentów o wymaganych sekcjach, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, trzymaj się podstaw, takich jak: wprowadzenie, przegląd literatury, projekt badań (uczestnicy, instrumenty, metoda), wyniki, dyskusja (w tym implikacje i ograniczenia) i wnioski. Ponieważ robiłeś notatki podczas całego procesu badawczego, prawdopodobnie nie napotkasz żadnych trudności na tym etapie. Jeśli jednak to zrobisz, sprytnym posunięciem może być skorzystanie z pomocy CustomWritings.

Kolejna ważna wskazówka: nie zapomnij edytować, poprawiać i sprawdzać (co najmniej trzy razy) swojej pracy.

Trochę motywacji

Możesz teraz czuć się raczej przytłoczony. Nie martw się, wszystko jest w porządku. W końcu praca z psychologii ma być dla studenta wyzwaniem do pisania. Tylko nie pozwól, aby niepokój o puste strony stanął na drodze Twojego akademickiego sukcesu. Przepychaj się do przodu, a jeśli czujesz, że musisz, nie wahaj się zapoznać z zasobami zawierającymi zalecenia dotyczące przezwyciężania strachu przed pisaniem. Możesz to zrobić!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.