Najpotężniejsze cytaty Goethego

W tym artykule zagłębimy się w niektóre z najpiękniejszych, inspirujących i ogólnie uderzających cytatów Goethego.
Najpotężniejsze cytaty Goethego

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2021

Georges Eliot określiła Johanna Wolfganga von Goethego jako największego literata w historii Niemiec. Dlatego cytaty Goethego są tylko wierzchołkiem góry lodowej twórczości tego niezwykłego pisarza i myśliciela.

Wiele osób uważa go za jednego z najważniejszych intelektualistów XVIII wieku i jednego z najlepszych pisarzy wszechczasów. Cytaty Goethego są wyrazem jego geniuszu. Jednak tylko zanurzając się w jego pracy, będziesz w stanie naprawdę uchwycić jego mistrzowskie słowa.

Goethe wywarł niezwykły wpływ na wszystkich późniejszych pisarzy i filozofów niemieckich. Spójrzmy na niektóre z najpotężniejszych cytatów Goethego.

Jego dziedzictwo

To jeden z jego najlepszych cytatów. Można śmiało powiedzieć, że nadal zaskakuje ludzi:

„Są dwie rzeczy, które dzieci powinny otrzymać od rodziców: korzenie i skrzydła”.

“Korzeniem” Goethe opisał dzieciństwo i wszystko, co się z nim wiąże; sposób, w jaki kształtuje ono życie człowieka. Wierzcie lub nie, ale na tym etapie duża część ludzkiego przeznaczenia jest zapieczętowana. Kiedy mówi „skrzydła”, nawiązuje do zdolności jednostki do projekcji siebie w przyszłość. W końcu obie te wartości są wspaniałymi spuściznami.

Wartość różnych hipotez

„Hipotezy to tylko fragmenty rusztowania, które są wznoszone wokół budynku w trakcie budowy i które są usuwane, gdy tylko gmach jest gotowy”.

Goethe nie jest znany ze swojej naukowej strony. Niemniej jednak badał tę dziedzinę. Chociaż ten cytat dotyczy nauki, odnosi się również do życia. Próbował powiedzieć, że w zasadzie domysły nie są faktami. Dlatego ważne jest, aby mieć pewność co do swoich decyzji przed ich podjęciem.

Cytaty Goethego o zmianach

„Życie należy do żywych, a ten, kto żyje, musi być przygotowany na zmianę”.

Piękno tego stwierdzenia tkwi w prostocie, z jaką wyraża jedną z wielkich prawd uniwersalnych.

W ten czy inny sposób sprawia, że koncepcje etatyzmu i śmierci wydają się równoważne. To, co się nie zmienia, nie jest żywe. Każda żywa istota jest w permanentnej mutacji, a najmądrzejszą rzeczą jest być przygotowanym na ciągłą przemianę.

chłopiec udający, że potrafi latać.

Bądź odważny

To kolejny z istotnych cytatów Goethego, który jest naprawdę wzruszający.

„Cokolwiek możesz zrobić lub marzysz o robieniu, zacznij to robić. Śmiałość ma w sobie geniusz, moc i magię”.

Innymi słowy, chciał zainspirować ludzi do odwagi i dążenia do wszystkiego, co chcieli robić. Według niego bycie odważnym i przebiegłym tkwi w szczególnej sile, ponieważ może to być jedyny sposób na osiągnięcie swoich celów. Praca nad swoimi marzeniami to coś, czego nie należy odkładać.

Małe marzenia

„Nie marz małymi marzeniami, bo nie mają one mocy poruszania ludzkich serc”.

W tym cytacie Goethe mówił o marzeniach.

To bardzo ciekawe, że kojarzył pragnienie z motywacją. Tym cytatem chciał wyrazić, że tylko wielkie marzenia są w stanie naprawdę zachęcić ludzi do działania. Małe cele, które nie są wystarczająco przerażające, mogą nie być wystarczająco silne, aby w pełni uchwycić czyjąś wolę działania.

zmotywowana kobieta

Słuchanie jest niezbędne

„Korekta daje dużo, ale zachęta daje więcej. Zachęta po potępieniu jest jak słońce po prysznicu”.

Ta refleksja wymaga, aby ludzie mogli być sobą i swobodnie wyrażać swoje myśli. Czasami ludzie zbytnio skupiają się na poprawianiu innych, myśląc, że wszystko, co robią ludzie, jest złe. Każda osoba ma prawo myśleć tak, jak chce myśleć. Ważne jest, aby zachować spokój, gdy słyszysz różne opinie. Wreszcie, ważne jest, aby nauczyć się słuchać krytyki umysłem, a nie sercem.

Talent i charakter

Wymieniając cytaty Goethego, nie mogliśmy pominąć tego poniżej, ponieważ odzwierciedla on ludzką rzeczywistość:

„Talenty najlepiej pielęgnuje się w samotności, ale charakter najlepiej kształtuje się w burzliwych falach świata”.

To, co czyni ten cytat tak cennym, to fakt, że określa on okoliczności sprzyjające rozwojowi talentu i postaci. Polerowanie i doskonalenie umiejętności i zdolności wymaga spokoju ducha. Rozwijanie charakteru wymaga wysiłku.

Hiszpański filozof George Santayana określił Goethego jako „najbardziej oświeconego człowieka ludzkości”. Być może powodem, dla którego tak wielu ludzi podziwiało tego niemieckiego pisarza, jest to, że potrafił wyrazić swój geniusz i swoje myśli w bardzo oryginalny sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz Novás, J., & Gallego Machado, B. (2004). Aforismos, proverbios, lemas y consejos (V). Revista Cubana de Medicina General Integral, 20(4), 0-0.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.