Niezależność emocjonalna jest jedną z najcenniejszych lekcji, jakie możesz przekazać swoim dzieciom. Innymi słowy, muszą być własnym centrum emocjonalnym i nie rozwijać szkodliwych zależności lub przywiązań. Jednak ludzie są istotami społecznymi i potrzebują innych. Dlatego jeśli Twoje dziecko nie ma przyjaciół, ważne jest, abyś zidentyfikował przyczyny i pomógł odwrócić sytuację.
Przyjaciele są ważnymi czynnikami socjalizacji w dzieciństwie, a zwłaszcza w okresie dojrzewania. Rzeczywiście, bycie częścią grupy, poczucie integracji i rozwijanie poczucia przynależności są niezbędne do prawidłowego rozwoju psychicznego.
Z tego samego powodu dziecko żyjące w izolacji, które doświadcza odrzucenia lub obojętności ze strony rówieśników, odniesie poważne rany emocjonalne. Aby temu zapobiec, musisz dać swoim dzieciom osobiste narzędzia, które pozwolą im odpowiednio odnosić się do innych. W tym artykule pokazujemy, jak to osiągnąć.
Dlaczego dziecko nie ma przyjaciół
Istnieją różne powody, dla których dziecko lub nastolatek może znaleźć się bez przyjaciół. Oczywiście przyczyna musi zostać rozwiązana. Niemniej jednak należy pamiętać, że taka sytuacja nie musi być trwała.
Nazywanie się samotnym dzieckiem może być niezwykle bolesne, zwłaszcza jeśli jest to sytuacja, której nie chcą. Jednak co dokładnie może się wydarzyć, aby ta sekwencja wydarzeń miała miejsce?
Nieśmiałość
Nieśmiałość jest jednym z głównych powodów, dla których dzieci nie nawiązują przyjaźni. Niektóre niemowlęta rodzą się z bardziej zahamowanym temperamentem. To uniemożliwia im przejęcie inicjatywy. Ponadto powoduje, że są wycofane i powściągliwe w kontaktach z nieznajomymi.
Z tego powodu, jeśli dziecko nie czuje się pewnie w grupie, może mieć tendencję do milczenia i nie wchodzić w interakcje z innymi. Oczywiście ogranicza to ich potencjał dotarcia do innych.
Brak umiejętności społecznych
Odnoszenie się do innych ludzi to sztuka. Jest to umiejętność, którą nabywasz we wczesnych latach i kontynuujesz doskonalenie jej przez całe życie. Jeśli dziecku brakuje umiejętności społecznych w porównaniu z grupą rówieśniczą, może zostać odrzucone. To dodatkowo opóźnia ich rozwój w tym obszarze. Najlepszym polem do doskonalenia umiejętności społecznych jest samo środowisko społeczne.
Inicjowanie rozmów, szanowanie ich kolejki do mówienia, modulowanie tonu głosu, słuchanie innych lub wyrażanie własnych opinii to wyzwania, z którymi dzieci muszą stopniowo sobie radzić. Jak powiedzieliśmy, deficyt umiejętności społecznych może skrócić ich rozwój. To ustępuje kręgowi izolacji i „społecznej niezręczności”, który sam się karmi.
Złe doświadczenia z przeszłości
Dotychczasowe doświadczenia mają duży wpływ na postawę, jaką dzieci przyjmują w obliczu nowych interakcji społecznych. Dlatego jeśli doświadczyli sytuacji odrzucenia lub izolacji, nawiązanie relacji z innymi staje się trudniejsze.
Rola, jaką pełnią w rodzinie, traktowanie, jakie otrzymują od najbliższych, a także wynik wcześniejszych prób uspołecznienia, w pewnym stopniu wpływają na ich późniejsze interakcje.
Niska samoocena
Niepełnoletni, którym nie udało się rozwinąć dobrej samooceny, mogą czuć się niepewnie i bezbronne, jeśli chodzi o nawiązywanie więzi. W rzeczywistości poczucie, że są nieodpowiednie, wadliwe lub niezasługujące na coś, uniemożliwia im pokazanie się takimi, jakimi są naprawdę. Co więcej, nie czują się komfortowo w ustawieniach społecznościowych, więc ich wydajność nigdy nie jest optymalna.
Niewłaściwe postawy
Wreszcie nie możemy ignorować faktu, że istnieją pewne postawy, które mogą zrazić innych ludzi. Czasami, gdy dziecko nie ma przyjaciół, dzieje się tak dlatego, że nie zwraca się do innych z szacunkiem, empatią lub życzliwością. Rzeczywiście, zazdrosne, dominujące lub agresywne dziecko prędzej czy później zostanie odrzucone przez otoczenie.
Co możesz zrobić, jeśli Twoje dziecko nie ma przyjaciół?
Klucze do pomocy dziecku, które nie ma przyjaciół, wywodzą się bezpośrednio z przyczyn, które spowodowały sytuację. Tak więc, w zależności od przypadku, możesz użyć niektórych z następujących środków:
- Zbuduj poczucie własnej wartości i pewność siebie swojego dziecka. Niezwykle ważne jest, aby zmierzyli się ze światem z myślą, że Twoja miłość jest bezwarunkowa. Zawsze muszą czuć, że bez względu na to, ile popełnią błędów, zawsze tam jesteś. Po prostu analizujesz ich błędy i pomagasz im spróbować ponownie.
- Praca nad umiejętnościami społecznymi. Powoli puść ich rękę również w tym obszarze. Zachęca ich do interakcji w różnych kontekstach, nie tylko tych, w których czują się całkowicie bezpiecznie. Kiedy pojawia się konflikt, spróbuj nakłonić ich do rozmowy o tym, do ujęcia tego w słowa. Fakt budowania opowieści o tym, co się wydarzyło, pomoże im poprawić inteligencję na poziomie społecznym. Da ci również możliwość dokładniejszej interwencji. Jeśli nie ma prawdziwego konfliktu, możesz postawić hipotetyczne sytuacje i przedyskutować różne opcje, które można wybrać.
- W razie potrzeby zasięgnij profesjonalnej pomocy. Jeśli trudności Twojego dziecka w nawiązywaniu przyjaźni są bardzo wyraźne, może ono cierpieć z powodu fobii społecznej. W takim przypadku niezbędna jest współpraca z psychologiem. Terapia może również pomóc im poprawić umiejętności społeczne i radzić sobie z bólem i bólem z powodu przeszłych negatywnych doświadczeń.
Ostatecznie brak relacji społecznych jest bolesną, ale odwracalną sytuacją. Dlatego pomóż dziecku zdobyć narzędzia, których potrzebuje, aby poprawić jego wyniki społeczne i zaufanie do siebie. Przede wszystkim jednak oferuj zrozumienie, wsparcie i zachętę podczas całego procesu. To pozwoli im się wzmocnić i wprowadzić niezbędne zmiany.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Ordóñez-Ortega, A., Espinosa-Fernández, L., García-López, L. J., & Muela-Martínez, J. A. (2013). Inhibición conductual y su relación con los trastornos de ansiedad infantil. terapia psicolÓgica, 31(3), 355-362.
- Fuentes Rebollo, M. J., & Melero Zabal, M. (1992). Las amistades infantiles: desarrollo, funciones y pautas de intervención en la escuela. Revista Investigación en la Escuela, 16, 55-67.