Ucz się od dzieci jak realizować swoje pragnienia!

Ucz się od dzieci jak realizować swoje pragnienia!

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2021

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że dzieci są bardzo dobre w osiąganiu tego, czego chcą? Dzieci nieustannie negocjują z dorosłymi i czasem są w tym imponująco skuteczne.

Chcesz nauczyć się negocjować w taki sposób? Wypróbuj 5 technik proponowanych przez Alejandro Hernandeza, które są skutecznie używane właśnie przez dzieci.

Dzieci – czego możesz się od nich nauczyć?

“Dziecko może nauczyć dorosłego trzech rzeczy: jak być szczęśliwym bez powodu, jak zawsze być czymś zajętym i jak z całej siły starać się osiągać rzeczy, których się pragnie.”

-Paulo Coelho-

  1. Dziecko zadaje dużo pytań

dziecko2

Dziecko pyta. Dorośli się domyślają. Kiedy dziecko odbierze telefon chce się dowiedzieć, dlaczego ktoś zadzwonił i nie przestaje pytać dopóki nie dostanie zadowalającej odpowiedzi.

Dzieci ciągle zadają pytania. Dorośli udają, że znają odpowiedź, ponieważ boją się, że ktoś oceni ich, jako niekompetentnych.

2. Dziecko wie, czego chce i nie wstydzi się o to prosić

Dzieci ciągle proszą o różne rzeczy. Wiedzą, że im dłużej będą prosić, tym większe mają szanse na zdobycie tego, czego pragną. Właśnie dlatego spacer do parku czy kupienie loda nie pomoże w sytuacji, kiedy dziecko chce dostać grę komputerową.

Dorośli nie mówią o swoich pragnieniach. Zachowują się tak, jakby oczekiwali od drugiej osoby, że będzie ona potrafiła czytać w ich myślach. Nawet jeśli ktoś domyśli się, że możemy w danym momencie czegoś chcieć to często temu zaprzeczamy, ponieważ nie chcemy, aby inni postrzegali nas, jako osoby potrzebujące pomocy.

Jeśli nie będziemy mówić innym, czego w tym momencie chcemy, to o wiele trudniej będzie nam realizować pragnienia. Dziecko z łatwością wyraża swoje potrzeby, ponieważ nie ma zahamowań w ujawnianiu swoich pragnień.

3. Dziecko nie przyjmuje odmowy i nie przestaje domagać się, tego czego chce

Dla dziecka odmowa jest dopiero początkiem negocjacji podczas, gdy dla dorosłego oznacza to koniec dyskusji. Czasem odmowa może być dla dziecka zabawna, ponieważ sprawia, że negocjacje są bardziej ekscytujące.

Dzieci bardzo rzadko się poddają, nawet jeśli już kilkaset razy w ciągu dnia usłyszały “nie”. Dzieci naciskają na nas do granic wytrzymałości. Dlaczego? Ponieważ to działa! W taki sposób dziecko dostaje to, czego chce, nawet jeśli na początku spotkało się to z odmową.

4. Dziecko jest niezwykle wytrwałe

Kiedy tam dojedziemy? Zajmie nam to długo czasu? Jak długo? Nudzi mi się, już tam jesteśmy?

Wszyscy to już słyszeliśmy. Dzieci nalegają i są w tym wytrwałe, dorośli nie. W przeciwieństwie do tego, co sądzimy na ten temat, dzieci wiedzą, że nawet jeśli nie dostaną czegoś w danym momencie, to po jakimś czasie nalegania na pewno uda im się wynegocjować to czego chciały albo coś innego, co może być nawet bardziej atrakcyjne.

dziecko-i-rodzic

Dla dzieci to całkowicie normalne. Będą pytały o powód, dla którego nie mogą czegoś dostać aż do momentu, kiedy dostaną odpowiedź, która je usatysfakcjonuje. Taka jest osobowość dziecka.

5. Dziecko negocjuje i nie poddaje się

Dziecko “oferuje” swoje dobre zachowanie za to, co chce dostać. Rzadko ustępuje lub poddaje się w dążeniu do swoich pragnień. Dzieci mogą nawet starać się o to, aby wszystkie negocjujące strony były zadowolone. To właśnie jest najważniejsze w negocjowaniu, które tak naprawdę jest grą. Od nich możemy się wiele nauczyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.