Strach przed samotnością - czy wiesz, z czym się wiąże?

Strach przed samotnością jest normalny, ale może stać się dużym problemem, jeśli przejmie kontrolę nad Twoim życiem. Dowiedz się, jak radzić sobie z tym strachem.
Strach przed samotnością - czy wiesz, z czym się wiąże?

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2021

Strach przed samotnością jest powszechny u ludzi. Jako istoty społeczne musimy mieć wokół siebie inne osoby, aby czuć się spełnionymi. Wiele naszych zdolności jest powiązanych z innymi ludźmi.

Więzi, które rozwijasz z innymi, odżywiają Cię, wzbogacają Twoje życie i są niezbędne dla Twojego dobrego samopoczucia.

Może to jednak stać się problemem, jeśli nie jesteś w stanie prowadzić normalnego życia bez ludzi wokół siebie. Nie ma znaczenia, czy ten strach wynika z faktu, że Twój partner Cię opuścił, czy też musiałaś przenieść się do innego kraju. Możesz dojść do punktu, w którym zaczniesz się dusić. Porozmawiajmy więcej o tym problemie.

Czym jest strach przed samotnością?

Strach przed samotnością opiera się na przekonaniu, że nie możesz robić rzeczy, które wymagają samotności. Może być tak intensywny, że dojdziesz do punktu, w którym nie potrafisz nawet o siebie zadbać. Alternatywnie możesz desperacko szukać towarzystwa innych, gdy tylko zostaniesz sama. Niektórzy eksperci nazywają to również autofobią lub „lękiem przed samym sobą”.

Strach przed samotnością

Strach przed samotnością jest zwykle związany z czynnikami zewnętrznymi. W przypadku dzieci niektórzy eksperci powiązali to z separacją. Może się to objawiać, gdy dziecko nie jest w stanie zrozumieć, że jego opiekunowie nie będą po prostu wstawać i opuszczać go na stałe, ale wychodzą na krótki okres.

U dorosłych strach przed samotnością idzie w parze ze stratą bliskiej osoby. Przejawia się również w przypadkach sentymentalnego rozstania. Głębokie poczucie opuszczenia i niska samoocena prowadzą do tego strachu.

Jak pokonać strach przed samotnością?

1. Zrozum swój strach

Pierwszym krokiem do przezwyciężenia tego strachu jest prosta introspekcja. Aby móc podjąć działanie, ważne jest, aby zrozumieć, przez co przechodzisz. Jest to często najtrudniejszy i najważniejszy krok, ponieważ masz wiele mechanizmów obronnych, zaczynając od prostego zaprzeczenia.

Możesz uciec się do zaprzeczenia, aby spróbować zignorować swoje objawy lub w okresach stresu. Jednak na dłuższą metę nie możesz zamknąć tej części siebie. W związku z tym zrozumienie tego, co się z Tobą dzieje, jest początkiem procesu leczenia.

2. Zaakceptuj swój strach

Jeśli naprawdę chcesz sobie z nim poradzić, musisz zrobić więcej niż tylko rozpoznać swój strach. Musisz też zaakceptować, że to część Ciebie. Ten proces nie jest tak łatwy, jak się wydaje, i idzie w parze z przebaczeniem.

Nie możesz pozwolić, by poczucie winy zawładnęło Twoim umysłem, ponieważ między innymi strach sprawia, że się rozwijasz. Jeśli potrafisz znaleźć wartość w strachu, doświadczysz także samorozwoju.

Pamiętaj, że szwajcarski psychiatra Carl Jung powiedział kiedyś: „Nie możemy niczego zmienić, dopóki tego nie zaakceptujemy. Potępienie nie wyzwala, ale gnębi.”

3. Przeanalizuj przyczyny strachu

Wszystkie obawy mają swoje źródło. Ważne jest, abyś odkrył źródło swojego strachu. Pozwoli Ci to zważyć swoje opcje pod kątem możliwych rozwiązań. Dodatkowo pomoże Ci to zrozumieć, co ten strach próbuje Ci powiedzieć.

Strach przed samotnością jest zwykle spowodowany, jak powiedzieliśmy wcześniej, separacją, dystansem i stratą. W rzeczywistości często wiąże się to z innymi emocjami, takimi jak:

  • Strach przed porzuceniem.
  • Obawa przed porażką lub nadmiarem perfekcjonizmu i odpowiedzialności.
  • Strach przed tym, co powiedzą lub pomyślą ludzie.
Samotność

Identyfikacja przyczyny może wydawać się prostym procesem. Jednak ból, który odczuwasz, często zniekształca Twoją rzeczywistość i utrudnia proces przezwyciężenia problemu. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że nie należy ignorować swoich uczuć, ale zamiast tego bezpośrednio nad nimi pracować.

4. Pomyśl o pozytywnych aspektach samotności

Pokonanie strachu przed samotnością niekoniecznie oznacza unikanie go. Musisz zrozumieć, że samotność jest niezbędną i pozytywną częścią Twojego życia. Może stać się schronieniem, w którym możesz połączyć się ze sobą.

Aby osiągnąć ten cel, możesz kojarzyć samotność z pozytywnymi rzeczami. Jeśli to zrobisz, Twój strach zacznie tracić na intensywności. Co więcej, bycie samemu może prowadzić do okresu odmłodzenia w Twoim życiu. Być może zauważysz, że musisz nadać priorytet dbaniu o siebie.

Samotność pomaga Ci zrozumieć siebie. Przynosi chwile spokoju, którymi możesz się cieszyć tylko samemu.

5. Samotność jest ludzką potrzebą

Jak już mówiliśmy, bycie samemu jest dobre dla zdrowia emocjonalnego. Oznacza to, że ważne jest, aby szukać samotności, być może nawet codziennie, w celu odzyskania energii traconej w ciągu dnia.

Spacer w pojedynkę, oglądanie filmu, który lubisz, wyjście na miasto do restauracji… Wykorzystaj te chwile, aby cieszyć się samotnością, której potrzebujesz.

6. Profesjonalna pomoc

Czasami strach przed samotnością może stać się poważnym problemem. Może nawet skończyć się depresją, lękiem i uzależnieniem emocjonalnym. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą, jeśli poczujesz taką potrzebę.

Pamiętaj: jesteś swoim najlepszym towarzyszem. Bez siebie nie byłbyś tym, kim jesteś. To może wydawać się oczywiste, ale ludzie często zapominają, że są swoimi najlepszymi przyjaciółmi. Tylko Ty możesz się najlepiej zrozumieć. Jedyną naprawdę niezastąpioną osobą w Twoim życiu jesteś Ty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.