Media społecznościowe nie tylko nie łagodzą nudy, ale wręcz ją potęgują

Jeśli chcesz złagodzić nudę i oczyścić umysł, lepiej wziąć ołówek i papier, niż korzystać z telefonu komórkowego i mediów społecznościowych.

Kobieta patrząca na telefon komórkowy

Media społecznościowe sprawiły, że wszyscy czasami korzystamy z naszych telefonów komórkowych w celach rozrywkowych. Patrzymy na nasze powiadomienia, wiadomości, komentarze, zdjęcia i najświeższe wiadomości, itp. W rzeczywistości zwykle przyjmujemy za pewnik, że te chwile pomagają nam oczyścić umysł ze stresu. Jednak według nauki media społecznościowe nie łagodzą nudy. Wręcz przeciwnie.

W rzeczywistości niektóre platformy mogą często wyglądać jak pokoje pełne krzyczących na siebie ludzi. Niektóre tweety osadzają się w twoim umyśle i powodują stres. Podobnie dzieje się w innych sieciach. Wchodzisz, aby się zabawić przez kilka minut, ale często kończysz się na tym, że czujesz się bardziej zirytowany niż zrelaksowany.

Z powodu zmęczenia mediami społecznościowymi niektórzy użytkownicy decydują się teraz na rezygnację z subskrypcji lub ćwiczenie tak zwanego „cyfrowego detoksu”. Jednak najbardziej uderzające problemy związane z korzystaniem z mediów społecznościowych dotyczą młodszej populacji. To dlatego, że coraz bardziej nie tolerują nudy. W rzeczywistości mają tendencję do odczuwania skrajnego niepokoju, gdy nie mają przed sobą ekranu.

„Pokolenie, które nie może znieść nudy, będzie pokoleniem młodych ludzi, ludzi niesłusznie odseparowanych od powolnego procesu natury, ludzi, w których każdy życiowy impuls powoli więdnie, jakby byli ciętymi kwiatami w wazonie”.

-Bertrand Russell-

Kobieta ze smartphonem w ręce

Dlaczego media społecznościowe nie łagodzą nudy?

Media społecznościowe nie łagodzą nudy. Mało tego, w rzeczywistości pogarszają zdrowie psychiczne ludzi. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Kalifornijski Instytut Neuronauki i Psychologii Behawioralnej w 2020 roku. Niemniej jednak wydaje się, że wpływ ten nie jest taki sam na całym świecie. Są też tacy, którzy dobrze wykorzystują media społecznościowe i czerpią z nich korzyści.

Jednak liczby dotyczące dyskomfortu i stresu związanego z intensywnym użytkowaniem mediów społecznościowych są zarówno niezwykłe, jak i uderzające. Na przykład niektórzy ludzie uzależnili się od nich. Korzystanie z nich działa w ich przypadku jak zastrzyk dopaminy. Inni potrafią funkcjonować wyłącznie w cyfrowym świecie. To tutaj porównują się, mogą pozostać niezauważeni, przeglądają najnowsze wiadomości lub zdjęcia z ostatniej chwili.

Wiele z tych rzeczy było nam już znanych. Jednak nauka nie zajmowała się wcześniej kwestią wpływu mediów społecznościowych w krótkim okresie. Innymi słowy, czy pomaga nam w rozrywce i łagodzeniu stresu lub okazjonalnej nudy w pracy, podczas przerw, w metrze itp.? Nauka temu zaprzecza. Przyjrzyjmy się argumentom.

Media społecznościowe nie poprawiają nastroju

Na Uniwersytecie Radboud w Holandii przeprowadzono interesujące badanie. Celem było odkrycie, czy sieci społecznościowe, jak wszyscy wierzą, pomagają oczyścić umysł, gdy jesteś zestresowany lub gdy masz krótką chwilę relaksu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Royal Society Open Science. Nie mogły być bardziej interesujące. Oto ich rezultaty:

  • Media społecznościowe nie łagodzą nudy. Sprawiają, że ludzie czują się bardziej zmęczeni i zestresowani.
  • Z telefonu komórkowego korzystasz nie tylko podczas przerw lub gdy masz trochę wolnego czasu. W rzeczywistości korzystanie z telefonu komórkowego nie jest tak naprawdę formą spędzania wolnego czasu, to raczej styl życia. Co więcej, używasz swoich urządzeń nawet w niewytłumaczalnych sytuacjach. Dlatego trudno jest odróżnić chwile odpoczynku od pracy.

Intensywnie i niezdrowo korzystamy z naszych telefonów komórkowych. Z dużą częstotliwością sprawdzamy media społecznościowe niezależnie od sytuacji. To może sprawić, że poczujemy się bardziej zestresowani podczas pracy, a jeszcze bardziej przytłoczeni, gdy powinniśmy odpoczywać.

Uczucie obowiązku sprawdzenia telefonu komórkowego

Poczucie konieczności częstego sprawdzania telefonu komórkowego nie jest przypadkowe. Rzeczywiście, fakt, że sieci społecznościowe nie łagodzą nudy, wynika z określonego celu. To fakt, że każda aplikacja ma swój cel: przykucie uwagi. Wszystkie te platformy wykorzystują niezwykle wyrafinowane techniki, aby Cię do nich przywiązać.

Rezultatem jest stały niepokój, potrzeba ciągłego kontrolowania telefonu. Jeśli nie spojrzysz na swój telefon komórkowy, czegoś ci brakuje. W rzeczywistości cały cyfrowy wszechświat nie jest przeznaczony do łagodzenia nudy. Nie jest też formą rozrywki. Wymierzony jest na wywołanie uzależnienia i ciągłego korzystania z niego.

Smartphone. Media spoecznościowe

Znajdź inne sposoby na nudę

Z nudą można sobie poradzić na wiele sposobów. Jednak najważniejszą rzeczą jest nauczyć się ją tolerować. W rzeczywistości to, co powinieneś robić, to znalezienie innych źródeł, którymi możesz się zrelaksować. Rzeczywiście, jeśli dobrze je wybierzesz, mogą być zarówno wzbogacające, jak i satysfakcjonujące.

Czytanie, słuchanie muzyki lub uprawianie jakiejś działalności artystycznej to wyjątkowe zasoby dla umysłu i dobrego samopoczucia psychicznego. Harmonizują emocje, regulują stres i zwiększają kreatywność. Jeśli je wypróbujesz, szybko zdasz sobie sprawę, że poza ekranem telefonu komórkowego i nieustannym szumem sieci społecznościowych istnieją inne, o wiele ciekawsze wszechświaty.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bai, J., Mo, K., Peng, Y., Hao, W., Qu, Y., Lei, X., & Yang, Y. (2021). The Relationship Between the Use of Mobile Social Media and Subjective Well-Being: The Mediating Effect of Boredom Proneness. Frontiers in psychology11, 568492. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.568492
  • Dora J, van Hooff M, Geurts S, Kompier M, Bijleveld E. Fatigue, boredom and objectively measured smartphone use at workR Soc Open Sci. 2021;8(7):201915. doi:10.1098/rsos.201915
  • Firth, J., Torous, J., Stubbs, B., Firth, J. A., Steiner, G. Z., Smith, L., Alvarez-Jimenez, M., Gleeson, J., Vancampfort, D., Armitage, C. J., & Sarris, J. (2019). The “online brain”: how the Internet may be changing our cognition. World psychiatry : official journal of the World Psychiatric Association (WPA)18(2), 119–129. https://doi.org/10.1002/wps.20617
  • Karim, F., Oyewande, A. A., Abdalla, L. F., Chaudhry Ehsanullah, R., & Khan, S. (2020). Social Media Use and Its Connection to Mental Health: A Systematic Review. Cureus12(6), e8627. https://doi.org/10.7759/cureus.8627
Scroll to Top