Co Twój profil na LinkedIn mówi o Twojej osobowości?

Według ostatnich badań to, co wpisujesz na swoim profilu LinkedIn, ujawnia wiele cech Twojej osobowości. W rzeczywistości może nawet ujawniać takie cechy, jak życzliwość czy sumienność.
Co Twój profil na LinkedIn mówi o Twojej osobowości?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Co Twój profil na LinkedIn mówi o Twojej osobowości? Cóż, są tacy, którzy wskazują, że ta sieć społecznościowa, zorientowana na wykorzystanie biznesowe i poszukiwanie pracy, jest jak rynek owoców. Każda osoba „rozstawia swoje stoisko”, a później rekruterzy wybierają tę, której „towar” najlepiej odpowiada ich potrzebom.

Na tym publicznym rynku profili, tytułów, umiejętności i różnych doświadczeń każdy stara się sprzedać w najlepszy możliwy sposób. To jak tworzenie internetowego billboardu, który, jak masz nadzieję, przyciągnie przedsiębiorcę. Jednak to, o czym nie zawsze wiesz lub zdajesz sobie sprawę, to to, że próbując znaleźć potencjalnych pracodawców lub współpracowników biznesowych za pomocą swojego CV, pozostawiasz również wiele wskazówek dotyczących swojej postaci.

Niedawne badanie dostarczyło kilku interesujących danych w tym zakresie. Sugeruje ono, że powinieneś być nieco bardziej skrupulatny podczas projektowania własnego billboardu. Ponieważ czasami wystawianie swojej osoby na widok publiczny może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

„Wyobraź sobie postać, wzorcową osobowość, której przykład chcesz naśladować, zarówno prywatnie, jak i publicznie”.

-Epicurus-

Przykład nieukończonego profesjonalnego profilu Linkedin

Twój profil LinkedIn i Twoja osobowość

Obecnie LinkedIn jest prawdopodobnie ważniejszy, niż można sobie wyobrazić. Ma wielką siłę korporacyjną. Co więcej, ci, którzy efektywnie i strategicznie korzystali z tej usługi, zauważyli pozytywne zmiany w swojej karierze. Jej twórcami byli Allen Blue, Konstantin Guericke, Eric Ly i Jean-Luc Vaillant, którzy uruchomili ją w 2002 roku. Od tego czasu szybko stała się główną platformą na rynku pracy.

LinkedIn to nie tylko „cyfrowy rynek publiczny” zorientowany na poszukiwanie pracy. W rzeczywistości jest to miejsce spotkań społeczności. Pozwala być na bieżąco z aktualnymi problemami, łączyć się z innymi profesjonalistami, a także ma platformę LinkedIn Learning ukierunkowaną na szkolenia.

Jednak jeśli chodzi o rekrutację kandydatów, są eksperci, którzy wiedzą, jak wyjść poza to, co ujawnia profil każdego użytkownika w tej sieci społecznościowej. W rzeczywistości, zaledwie kilka miesięcy temu Uniwersytet Nauk Stosowanych i Sztuki Zachodniej Szwajcarii opublikował niezwykle odkrywcze badanie.

W rzeczywistości to, co Twój profil LinkedIn mówi o Twojej osobowości, jest tak samo uderzające, jak interesujące. Przyjrzyjmy się bliżej.

Twoja otwartość na doświadczenie

W pracy badawczej wykorzystano model osobowości człowieka Wielkiej Piątki. Pierwszym czynnikiem w tym modelu jest otwartość na doświadczenie. To bardzo pozytywna, interesująca i ceniona cecha w dziedzinie rekrutacji. Wyraża się to za pomocą wymiarów, takich jak:

 • Aktywna wyobraźnia (fantazja), ciekawość intelektualna, wrażliwość estetyczna, preferencja różnorodności i zarządzanie emocjami.

Jednak w jaki sposób te cechy są obserwowane w Twoim profilu LinkedIn? Eksperci twierdzą, że dzieje się to za pośrednictwem następujących elementów:

 • Twoje zdjęcie profilowe.
 • Sposób, w jaki się prezentujesz i jak mówisz o sobie. Ponadto, w jaki sposób opisujesz, kim jesteś, czego szukasz i jakie są Twoje oczekiwania.
 • Języki, którymi się posługujesz.
 • Twoje liczne kontakty w samej sieci LinkedIn.

Sumienność, umiejętność bycia odpowiedzialnym i zorientowanym na zadania

To, co Twój profil LinkedIn mówi o Twojej osobowości, wykracza poza zestaw studiów, doświadczeń i umiejętności. Pokazuje również Twoją zdolność do przestrzegania zasad i zadań, samokontrolę i chęć do pracy.

Kolejną zmienną wysoko cenioną przez rekruterów jest sumienność. Aby sprawdzić, czy ją posiadasz, przyjrzą się następującym aspektom:

 • Wszelkie akredytowane certyfikaty, które posiadasz i sposób ich eksponowania.
 • Umiejętności, które opisujesz i jak je prezentujesz.
 • Porządek, szczegółowość i dokładność w pisaniu CV i prezentacji.
 • Odpowiednie kursy, które odbyłeś.

Twój stopień ekstrawersji

Ekstrawersja to kolejna zmienna pojawiająca się w taksonomii lub klasyfikacji cech osobowości Wielkiej Piątki. Mierzy towarzyskość i energię oraz to, czy jesteś bardziej samotny lub powściągliwy. Aby zobaczyć, jaki jest Twój wynik w tej skali, pracodawcy przyjrzą się:

 • Czy uprawiasz sport zespołowy.
 • Czy posiadasz doświadczenie przywódcze, czy nie.
 • Jaki jest rozmiar Twojej sieci społecznościowej.
 • Wszelkie dodatkowe doświadczenia uzupełniające (hobby, umiejętności itp.).
Osoby połączone cyfrowo

Życzliwość, kandydat do współpracy

Czy potrafisz docenić, dostrzec, wyczuć życzliwość osoby na podstawie jej CV? Z pewnością wydaje się, że to, co Twój profil Linkedin mówi o Twojej osobowości, zawiera ten czynnik.

W rzeczywistości Twoją zdolność do współpracy z innymi, bycia altruistycznym, wspierającym i taktownym można zaobserwować za pomocą następujących zmiennych:

 • Określone przez Ciebie działania solidarnościowe lub wolontariackie. Są one wysoko cenione i zawsze brane pod uwagę przez pracodawców.
 • Czy odzwierciedlasz kompetencje, takie jak „praca zespołowa”, w swoich wymienionych umiejętnościach.

Czy w profilu LinkedIn można zidentyfikować osobę neurotyczną lub mniej neurotyczną?

To może być złote pytanie. Czy neurotyczną osobowość można zidentyfikować na LinkedIn za pomocą CV? Neurotyczność, w ramach modelu wielkiej piątki, definiuje osobę, która osiąga wysokie wyniki w skali neurotyczności, jako bardziej niepewną emocjonalnie. Ponadto osoby te mają tendencję do odczuwania wyższego poziomu niepokoju, większego zamartwiania się lub zwiększonego poczucia winy itp.

Czy zatem można zidentyfikować bardziej stabilnego i mniej neurotycznego kandydata? Prawda jest taka, że jest to zmienna, która wykazała najniższą korelację. Z tego powodu wydaje się, że naprawdę nie jest łatwo wydedukować tę psychologiczną cechę. Aby to przeanalizować, należałoby przestudiować komunikaty, które potencjalny kandydat publikuje, a także sposób, w jaki wchodzą w interakcję w samej sieci społecznościowej.

Niemniej jednak niezwykle interesujące jest myślenie o tych faktach, gdy podajesz swoje dane w tej lub podobnych sieciach społecznościowych. Ponieważ wydaje się, że kiedy pracodawca szuka kogoś z talentem, nie patrzy tylko na szkolenie i doświadczenie.

Wreszcie, na tym otwartym rynku ofert i wymagań, musisz zaprojektować własny billboard. Staraj się zawsze być szczerym, atrakcyjnym i ujawniać dokładnie to, czego chcesz, aby się sprzedać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Sébastien Fernandez, Marie Stöcklin, Lohyd Terrier, Sowon Kim (2021) Using available signals on LinkedIn for personality assessment. Journal of Research in Personality, Volume 93, 2021, 104122, ISSN 0092-6566, https://doi.org/10.1016/j.jrp.2021.104122.
 • van de Ven, Niels & Bogaert, Aniek & Serlie, Alec & Brandt, Mark & Denissen, Jaap. (2017). Personality perception based on LinkedIn profiles. Journal of Managerial Psychology. 32. 10.1108/JMP-07-2016-0220.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.