Nie możesz się zrelaksować? Poznaj 3 powody

Czy masz wrażenie, że nie możesz się zrelaksować? Włożyłeś w to wysiłek, znasz techniki... jednak nie uzyskujesz wyników. Dlaczego? Spróbujmy spojrzeć trochę głębiej...
Nie możesz się zrelaksować? Poznaj 3 powody

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2020

Czasami nie możesz się zrelaksować, ale przyczyna tej niemożności nie ma nic wspólnego z wysiłkiem, jaki w to wkładasz. Być może działają tu pewne czynniki, o których nie przestałeś myśleć. Mogą przeszkadzać w tym, do czego dążysz i sprawiać, że nie możesz się zrelaksować.

Istnieją bowiem blokady, które działają poniżej minimalnego poziomu świadomości, uniemożliwiając nam wyciszenie niepokoju.

Być może jednym z głównych powodów, dla których nie możesz się zrelaksować, jest trudność w rezygnacji z obowiązków społecznych. Chociaż nikt nie narzuca ich bezpośrednio, istnieje wiele zewnętrznych nacisków, które warunkują i utrudniają ten proces.

Innym powodem, dla którego nie możesz się zrelaksować, może być twój sposób przewymiarowania własnego ja. Nadawanie zbyt dużego znaczenia własnej osobie generuje silne napięcia. W końcu zamienia ego w sztywną skorupę, która chroni i oddziela od świata. Po co aż tyle stresu? Co tak bardzo utrudnia nam relaks?

„Tam, gdzie woda osiąga największą głębokość, utrzymuje większy spokój”.

-William Szekspir-

Zamyślona kobieta

1. Kult produktywności

Często nie możesz się zrelaksować, ponieważ do tego potrzebujesz ciszy i spokoju. Jednak żyjemy w świecie, który wymaga czegoś wręcz przeciwnego: ciągłego poruszania się i wymiany informacji bez przerwy. Obecnie dominuje gorączkowy, frenetyczny styl życia. Firmy szukają sprawnych, szybkich ludzi, zdolnych do ciągłej produkcji.

Tak silny jest ten powszechny kierunek warunkowania, że spokój sprawia, że ​​wiele osób czuje się, jakby były winne, leniwe lub nieodpowiedzialne. Dlatego część społeczeństwa postrzega “nic nie robienie” jako „marnowanie czasu”.

Z drugiej strony “korzystanie z okazji” oznacza zawsze podjęcie działania i, jeśli to możliwe, wykonywanie więcej niż jednej czynności w tym samym czasie. To idee, które wspierają kult produktywności.

Mówi się o produktywności w kategoriach ekonomicznych, chociaż z ludzkiego punktu widzenia zakłada ona całkowitą bezproduktywność. Jednak presja czasu jest tak silna, że odrzuca się nawet najmniejszą myśl o zatrzymaniu się na chwilę, by przestać działać.

Nie można się więc dziwić, że w tych warunkach relaks jest utopią.

2. Warunkowanie przez pozory

Kolejną wielką przeszkodą w odprężeniu jest ciężar pozorów. W ostatnich dziesięcioleciach narzucono jeszcze inny kult: kult wyglądu, powierzchowności, ciała. Dbanie o ciało stało się nakazem, który trzeba wypełnić w wolnym czasie, którego zostało już tak niewiele.

Ciało stało się przedmiotem maksymalnej troski. Ćwiczenia, odżywianie, słońce, woda i nie kończące się i tak dalej. To wszystko środki, by „zabłysnąć” w kamerze „Wielkiego Brata”. Chociaż oczywiste jest, że wszystko to jest korzystne dla zdrowia, w wielu przypadkach odgrywa rolę drugorzędną.

Ludzie chcą mieć szczupłą i piękną sylwetkę, ponieważ dzięki niej pasują do prototypu piękna i inteligencji. Czy jednak naprawdę właśnie w taki sposób dbamy o nasze samopoczucie? Jak możemy odpocząć, gdy musimy sprostać tak wymagającym celom?

Kobieta z lusterkiem

3. Przywiązanie, jeden z powodów, dla których nie możesz się zrelaksować

Przywiązanie jest również formą warunkowania, ale dużo głębszego. Możemy rozwinąć przywiązanie do myśli, zwyczajów, emocji i błędów. Istnieje, że tak powiem, siła, która popycha nas do wizualizowania, posiadania i utrzymywania wszystkiego takim, jakim jest.

Chodzi również o potrzebę zachowywania status quo, bez zmian, które zmusiłyby nas do konfrontacji z niepewnością.

Przywiązanie do różnych rzeczy często uniemożliwia umysłowi swobodny przepływ i pójście w kierunku, którego naprawdę pragnie. I dzieje się tak, nawet jeśli nie chcemy się do tego przyznać. W grę wchodzi napięcie między chęcią utrzymania tych samych przyzwyczajeń, uczuć, dóbr w obliczu ciągłej zmiany rzeczywistości.

Zmiany wprawiają nas w stan napięcia i zachodzą bez przerwy. W konsekwencji więc ciągle stawiamy im bezużyteczny opór.

Walka z naturalnym przepływem rzeczywistości jest nie tylko walką przegraną. Ciągły opór uniemożliwia uelastycznienie umysłu. I to jest jeden z głównych powodów, dla których nie możesz się zrelaksować: opór przed zmianą. Przywiązanie do pewnego wyobrażenia rzeczywistości, którą chciałbyś zachować wiecznie. Żeby wszystko funkcjonowało tak, jak dawniej…

Pozostawanie w napięciu lub uwięzieniu w stresie nie jest dobrym pomysłem. Nie tylko utrudnia to radzenie sobie ze wszystkimi emocjami, ale może również prowadzić do chorób fizycznych. Znalezienie sposobu na relaks i dążenie do niego stanowi istotną część higieny psychicznej. Dlatego właśnie warto o tym pomyśleć i spróbować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Walker, C. E. (2002). Aprenda a relajarse: las técnicas y ejercicios más eficaces para la relajación física y mental. Editorial AMAT.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.