Chroniczne niezadowolenie. Czym jest? Jak się objawia? I wreszcie jaki wpływ chroniczne niezadowolenie może mieć na dłuższą metę na Twój wewnętrzny rozwój?
Czy czułeś kiedyś, że za cokolwiek byś się nie chwycił, nie idzie po Twojej myśli? Zawsze zdaje Ci się, że mogłeś coś zrobić znacznie lepiej? Wymagasz od siebie zbyt wiele? Stale się z kimś porównujesz?
Pamiętaj, że chroniczne niezadowolenie jest toksyczne dla duszy, prowadzi do równie szkodliwego perfekcjonizmu i stawiania sobie wygórowanych i nierozsądnych oczekiwań.
Dobrą wiadomością dla osób, które borykają się ze wspomnianym problemem jest fakt, że można je skutecznie przekonwertować w pozytywne uczucie, które będzie pomocne w ich życiu.
Socjolog Zygmunt Bauman mówi, że żyjemy w społeczeństwie, które dąży do natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb materialnych. To sprawia, że produkty, które kupujemy zużywają się szybko, sprawiając wrażenie, że nasze potrzeby nigdy nie będą w pełni zaspokojone.
Przeczytaj również podobny artykuł: Perfekcjonizm może utrudniać uzyskanie szczęścia
Z tego powodu zużywamy jeszcze więcej, by zapewnić sobie złudne uczucie kompletności. To stanowi pierwszą przyczynę sprawiającą, że u niektórych osób pojawia się chroniczne niezadowolenie.
Pewna część odpowiedzialności za taki stan rzeczy spoczywa właśnie na poziomie socjalnym. Spędzamy dzień myśląc o jakiejś nowej rzeczy, a kiedy już ją zdobywamy, chcemy kolejnej, nowszej. Tak wygląda konsumencki tryb życia. Pragnienia zaspokaja się poprzez zakupy.
“Połowa życia to pragnienie, a druga połowa to chroniczne niezadowolenie”
-Carlo Dossi-
Chroniczne niezadowolenie
Chroniczne niezadowolenie stanowi nie tylko problem socjalny, ale również problem rozpatrywany na poziomie personalnym.
Przeczytaj również podobny artykuł: Perfekcyjne życie – obsesja, która nie może uczynić Cię szczęśliwym
Być może czujesz, że dosłownie nic nie sprawia Ci już zadowolenia, przygnębia Cię ilość spraw, które czekają jeszcze na załatwienie, a kiedy już się z nich wywiążesz, nie spotyka Cię żadna rekompensata.
Ponadto odczuwasz stałą potrzebę zyskiwania aprobaty innych. Czujesz, że nigdzie nie możesz dotrzeć na czas, a sprawy do załatwienia stale się mnożą. Zawsze też uważasz, że można coś było zrobić lepiej.
Jeśli tak właśnie się czujesz, a ponadto wszystko przyprawia Cię o zgorzknienie, to być może również wytyczasz sobie cele, które znajdują się poza Twoimi możliwościami realizacji. Inne cechy charakterystyczne problemu to chęć stałego porównywania się z innymi i odczuwanie zawiści.
Przeczytaj również podobny artykuł: Wdzięczność: Kamień potrzebny do budowania szczęścia
Im bardziej się porównujesz, tym bardziej chroniczne niezadowolenie daje Cie się we znaki. Paradoksem zawiści jest natomiast to, że zamiast przybliżać Cię do osiągnięcia upragnionych celów, sprawia, że nie czujesz się dobrze nawet sam ze sobą.
Jeżeli więc czujesz, że nic nie sprawia Ci radości, to całkiem możliwe jest, że masz pewien problem powiązany z poczuciem własnej wartości. Brak poczucia bezpieczeństwa to inny czynnik, który również nie pozostaje tu bez znaczenia.
Możesz przy tym odczuwać strach przed odniesieniem porażki tak silny, że zacznie Cię on powstrzymywać przed podejmowaniem ważnych w Twoim osobistym rozwoju decyzji. Nie będziesz mógł dalej zmierzać do obieranych przez siebie celów.
Przeczytaj również podobny artykuł: Negatywne emocje – staw im czoła i ujarzmij je!
Chroniczne niezadowolenie w niczym nie może pomóc
Dobrą wiadomością jest to, że niezadowolenie ma dwie twarze. Jedna to ta, o której już wspomnieliśmy. Inna natomiast to taka, która może wywołać w Tobie chęć dalszego rozwoju. Jak to możliwe?
Chwilowe niezadowolenie może być źródłem zdrowej samokrytyki służącej wyciąganiu wniosków z popełnionych błędów i niedociągnięć. Takie wnioskowanie skutkuje rozwojem osobistym. To ono z ucznia poprzez praktykę, czyni mistrza.
W małej ilości daje energię do działania połączoną z motywacją do pokonywania wszelkich napotykanych przeszkód. Pomaga też zadowalać się tym, co posiadasz obecnie i pobudza do rozwiązywania Twoich problemów.
Przeczytaj również podobny artykuł: Negatywne emocje – poznaj wszystkie pięć
Gorzka twarz jaką wywołuje chroniczne niezadowolenie, pojawia się, gdy pozwalasz, by niezadowolenie stawało się Twoja rutyną. Dajesz się zwyciężyć oczekiwaniom, porównywaniu, dążeniu do perfekcjonizmu i ambicji.
Jak więc sprawić, by niezadowolenie przybrało tę pozytywną, pobudzającą do rozwoju formę? Nie pozwalaj sobie na porównywanie siebie z innymi.
Przeczytaj również podobny artykuł: Podejmowanie decyzji – dlaczego niektórzy mają z tym problem?
Jesteś jedyny w swoim rodzaju, masz prawo do własnych wyborów, które nie będą identyczne z wyborem innych. Masz prawo do własnych emocji, uczuć, własnego sposobu myślenia i działania.
Dlaczego chroniczne niezadowolenie staje się toksyczne dla duszy?
Niezadowolenie stanowi pierwszy sygnał świadczący o potrzebie dokonania jakiejś zmiany w sposobie wykonywania przez Ciebie czynności, bądź w Twoim otoczeniu. Jeżeli więc potrafisz odpowiednio ten mechanizm wykorzystać, może on działać na Twoja korzyść.
Jednak jeśli uczucie to przemienia się w chroniczne niezadowolenie, Twoje życie zaczyna się skupiać na przeszłości, a ambicjonalne podejście sprawia, że nie jesteś w stanie cieszyć się tym, co osiągasz obecnie.
Przeczytaj również podobny artykuł: Poczucie własnej wartości owocuje silną osobowością
Chęć kontrolowania wszystkiego sprawia, że nie możesz się rozluźnić i należycie wypocząć. Nie jesteś już w stanie cieszyć się z małych codziennie przytrafiających się w życiu rzeczy.
Ambicja bardziej niezadowolona jest z tego, czego nie posiada, niż zadowolona z tego, co już zdobyła.
-Fénelon-
Jeżeli więc należysz do osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą i szukają perfekcjonizmu, możliwe, że niezadowolenie stanie się Twoim toksycznym nałogiem. Niezależnie od tego, co planujesz, życie płynie własnym strumieniem, na który nie zawsze masz wpływ.
Nie możesz też wpłynąć na to w jaki sposób w danej sytuacji zareagują osoby znajdujące się w Twoim otoczeniu.
Chroniczne niezadowolenie – jak się uwolnić?
Oto niektóre sposoby działania, które warto wziąć pod uwagę, aby uwolnić się z toksycznych objęć niezadowolenia:
Przeczytaj również podobny artykuł: Pogodzenie: akceptowanie przeszłości i otwartość na przyszłość
- Unikaj porównywania się z innymi, jesteś niepowtarzalny i wyjątkowy. Porównywanie niepotrzebnie idealizuje innych, zamiast pomóc Ci realnie oceniać samego siebie. Zaakceptuj to, kim jesteś i bądź za to wdzięczny. W taki sposób staniesz się źródłem swej własnej siły.
- Miej realne oczekiwania oparte na zdrowym fundamencie. Czy to, co chcesz osiągnąć jest Ci potrzebne, po prostu tego pragniesz, czy czujesz, że “powinieneś to mieć”?
- Nie udowadniaj niczego innym. Jeśli coś robisz, rób to wyłącznie ze względu na samego siebie. Udowodnij sobie, że się kochasz, i że cenisz siebie takiego, jakim jesteś.
- Pozwalaj sobie na popełnianie błędów. Nie jesteś doskonały i nie będziesz. Popełniaj więc błędy, z których wyciągniesz wnioski pozwalające lepiej działać w przyszłości.
- Nie pozwalaj, by kierowały Tobą emocje. Szukaj równowagi pomiędzy emocjami i racjonalnym rozumowaniem.
- Ciesz się teraźniejszością. Twoje życie to głównie to, co dzieje się obecnie. Kieruj się rozwagą i ciesz się każdą chwilą.
Przeczytaj również podobny artykuł: Brak zaufania – paradoksalny sposób na rozwiązanie problemu
Zaufanie do samego siebie i do tego, co przed Tobą stanowi odżywkę dla ciała i duszy. Jeśli nauczysz się być elastycznym, szybko pozbędziesz się zapędów do kontrolowania wszystkiego i dążeń do perfekcjonizmu.
Nauczysz się kochać samego siebie takim, jakim jesteś. Zaakceptujesz swoje wady i zalety, abyś bez przeszkód mógł się cieszyć z małych rzeczy i spraw, które składają się na szczęśliwe życie.