Czy starasz się być lepszym człowiekiem? Kiedy wyruszasz w podróż do rozwoju osobistego, musisz pamiętać, że jest to proces. Zmiany nie następują z dnia na dzień. Nadal masz prawo do błędu.
Aby uzyskać dobre wyniki, musisz być wytrwały i zdyscyplinowany. Jednak prawdopodobnie masz nadzieję, że Twoi bliscy będą Ci pomagać i wspierać Cię w tej drodze.
Z tego powodu łatwo jest odczuwać złość i rozczarowanie, gdy Ci ludzie wydają się wykorzystywać wszelkie niepowodzenia, aby pomniejszyć Twoje wysiłki. Niektórzy ludzie zdają się zapominać, że nawet jeśli starasz się być lepszym człowiekiem, nadal masz prawo do błędów.
Dlatego ważne jest, abyś był świadom, że musisz być głównym motorem swoich zmian. Jeśli czekasz na aprobatę, uznanie i wsparcie ze strony otaczających Cię osób, będziesz chciał się poddać, zanim osiągniesz swój cel.
Musisz zmienić siebie, ale dla siebie. Musisz być swoim osobistym trenerem i moderatorem. Warto jednak zadać sobie pytanie, dlaczego inni mogą chcieć Cię powstrzymywać i jak powinieneś sobie z tym poradzić.
Kiedy inni zapominają, że masz prawdo do błędu
Prawdopodobnie znalazłeś się kiedyś w różnych sytuacjach, które odzwierciedlają wszystko, o czym rozmawialiśmy.
Jednym z przykładów jest sytuacja, w której mówisz rodzinie, że starasz się jeść zdrowiej i wydaje się, że czerpią oni wielką przyjemność z mówienia Ci za każdym razem, gdy tego nie robisz. Wydaje się, że nie ma to dla nich znaczenia, jeśli przez cały tydzień radziłeś sobie naprawdę dobrze.
Często po prostu skupiają się na tym, kiedy podwinie Ci się noga, aby odciągnąć Cię od Twoich wysiłków.
To samo może się zdarzyć, gdy zdecydujesz się zmierzyć ze swoimi lękami. Może próbujesz sobie poradzić sobie ze swoją fobią jazdy samochodem, robiąc codziennie różne małe wycieczki. Ale nadal możesz poprosić partnera, aby pojechał z Tobą w długą podróż, ponieważ nie czujesz się na to gotowy.
Właśnie z tego powodu ktoś może próbować lekceważyć wszystko, co osiągnąłeś do tej pory – a nawet się z tego śmiać.
Te niepożądane reakcje mogą nawet wystąpić, gdy próbujesz poprawić swój związek. Możesz odczuwać potrzebę poprawy komunikacji, dlatego sugerujesz swojemu partnerowi, abyście wspólnie podjęli wysiłek.
Twój partner może jednak nie podjąć żadnych wysiłków, aby się poprawić. Jednak w momencie, gdy stracisz nad sobą panowanie i powrócisz do starych wzorców komunikacji, skorzysta on lub ona z okazji, by Cię oskarżyć.
„Powinieneś jeść zdrowiej”, „Myślałem, że przezwyciężysz strach przed jazdą”, „O co chodzi z tą złością? Myślałem, że będziesz bardziej wyrozumiały”.
Wszystkie te pytania i stwierdzenia to w zasadzie wyrzuty. Nie mają na celu wspierania i zachęcania do kontynuacji. Ich intencja jest tak naprawdę zupełnie odwrotna.
Dlaczego tak się dzieje?
Po pierwsze, musisz wiedzieć, że zdarza się to często. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że tego typu reakcje przemawiają przeciwko tym, którzy je pokazują.
Ludzie ze zdrową równowagą emocjonalną, którzy czują się swobodnie ze sobą i którzy przeszli nawet przez własny proces rozwoju osobistego, nigdy nie próbowaliby przeszkadzać komuś innemu.
Oprócz tego ważne jest, aby podkreślić, że zmiana nie zawsze jest dobrze przyjmowana przez osoby wokół Ciebie, nawet jeśli jest to coś, co jest dla Ciebie korzystne (a może także dla nich).
Dlaczego? Ponieważ kiedy się zmieniamy, wymuszamy zmianę dynamiki naszych relacji z innymi ludźmi. Kiedy jednak jedna osoba przestaje być zależna, druga traci pozycję wyższości.
Jeśli zdecydujesz się zacząć komunikować się z szacunkiem, nie będziesz już brać udziału w kłótniach. Jeśli inni nie chcą się zmienić, Twoje wysiłki na rzecz poprawy mogą im się nie spodobać.
Bądź stanowczy
Twoim zadaniem jest być nieugiętym, ilekroć otrzymasz tego typu reakcję ze strony otaczających Cię osób. To, co musisz zrobić, to nie wpaść w pułapkę odmawiania sobie prawa do błędu.
Jeśli naprawdę starasz się być lepszym człowiekiem, musisz uszanować ten proces i znaleźć swój rytm. Nie musisz być doskonały. Dobrze jest nawet odpocząć, przeanalizować, jak sobie radzisz, a następnie wybrać inny kurs.
Rozwój nie jest liniowy i nie będziesz w stanie odnosić sukcesów każdego dnia. Błędy się nie powtarzają. Nie oznaczają też końca drogi ani porażki planu.
Uświadom sobie, jak ważne jest to, co naprawdę robisz i pamiętaj, że starasz się być lepszą osobą. Ale przede wszystkim pamiętaj, że nadal masz prawo popełniać błędy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Fernández, G. C. (1997). La homeóstasis familiar. Revista Costarricense de Trabajo Social, (7).
- Pereira, M. L. N. (2008). Relaciones interpersonales adecuadas mediante una comunicación y conducta asertivas. Actualidades investigativas en educación, 8(1).