Podejmowanie decyzji w oparciu o mindfulness

Odkryj, jak uważność może usprawnić podejmowanie decyzji w Twoim codziennym życiu.

Kobieta praktykuje mindfulness na plaży - podejmowanie decyzji

Niedawne badania nad mindfulness wykazały, że praktyka ta może pozytywnie wpłynąć na podejmowanie decyzji. Skąd takie wnioski? Otóż mindfulness pozwala skupić się na teraźniejszości, dzięki czemu możesz uniknąć myślenia „na autopilocie”, co przyniesie Ci długoterminowe korzyści.

„Niech Twoje wybory odzwierciedlają Twoje nadzieje, a nie lęki”.

-Nelson Mandela-

Podejmowanie decyzji nie zawsze jest łatwe. Mogą trapić Cię rozmaite wątpliwości lub obawy, które zmuszają Cię do przemyślenia sytuacji. W konsekwencji możesz mieć wrażenie, że stoisz w ślepej uliczce, wahając się, co kontynuować, a co przerwać.

Skąd masz wiedzieć, że postępujesz właściwie? Skąd masz wiedzieć, że nie popełniasz błędu? Uważność może Ci w tym pomóc.

Podejmowanie decyzji na podstawie uważności

Buddyjskie nauki mówią, że cierpienie wynika z urojeniowych błędów popełnionych z ignorancji. Jest jasne, że umysł ma swoją własną naturę, własne życie. Aby więc uwolnić swój umysł od wszelkiego cierpienia, musisz to zrozumieć.

Uważność to jedno z najpotężniejszych narzędzi, które pozwala zrozumieć swój umysł i skupić uwagę na tym co istotne. To praktyka, która pomaga być zawsze świadomym. Uczy zwracania uwagi na to, co się dzieje, jak i dlaczego oraz, oczywiście, skupiania się na odczuciach w danej chwili.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Psychological Science, 15 minut medytacji pomaga podejmować lepsze decyzje.

Kobieta medytuje w ogrodzie

Mindfulness pomaga przejść od powierzchni umysłu do jego najgłębszych zakamarków. Nawet jeśli Twój umysł jest pełen myśli, ta technika ułatwi Ci znalezienie spokoju.

Dlatego zdecydowanie zaleca się podejmowanie decyzji z uważnością, aby mieć jaśniejszy obraz tego, co powinno się zrobić, co jest się w stanie zrobić i jak postąpić, aby znaleźć równowagę między tymi dwoma aspektami.

Oczywiście nie jest łatwo być świadomym przez cały czas, ale dzięki praktyce mindfulness możesz nauczyć się i zrozumieć, co jest dla Ciebie najlepsze.

Uważne oddychanie pomaga nauczyć się zwracać uwagę i akceptować wszystko, co przychodzi do głowy; bez osądzania, bez podsycania myśli, bez przemocy. Ćwiczenie uważności nie różni się od przyswajania żadnej innej czynności lub umiejętności, takiej jak gotowanie, chodzenie, czytanie czy zabawa.

Bez względu na to, o jaką czynność chodzi, im więcej ćwiczymy, tym zręczniejsi się stajemy. Stopniowo łatwiej będzie Ci zachowywać uważność. Początkowo na kilka chwil, z czasem na dłużej – uważne chwile stopniowo staną się uważnymi dniami, uważnymi tygodniami, uważnymi latami…

Decyzje, które podejmujesz, definiują Ciebie

Proces podejmowania decyzji składa się z czterech etapów i na każdym z nich uważność może przynieść korzyści.

Określ jaką decyzję należy podjąć

Uważność może pomóc Ci być bardziej proaktywnym, ułatwiając zidentyfikowanie momentu, w którym warto podjąć decyzję. Jest to możliwe, jeśli dobrze znasz swoje cele i możliwości, oraz gdy unikasz oporu przed zobowiązaniem, który pojawia się z powodu złych decyzji podjętych w przeszłości, jak również gdy dostrzeżesz wymiar etyczny decyzji.

Niektóre badania wskazują, że osoby praktykujące mindfulness są również bardziej świadome swoich zasad etycznych. Tak więc podejmowanie decyzji z uważnością jest ściśle związane z pozostawaniem w zgodzie z własnymi wartościami.

Wręcz przeciwnie, ludzie, którzy nie potrafią powiązać swoich decyzji z celami i głównymi wartościami, mogą poczuć, że ich wybory prowadzą ich dokładnie tam, gdzie nie chcieli trafić.

Zbierz informacje

Ten etap obejmuje badanie i gromadzenie informacji potrzebnych do podjęcia właściwej decyzji. Dwa ważne aspekty tego etapu to ilość i jakość informacji.

Naukowcy odkryli, że jeśli praktykujesz mindfulness, możesz rozwinąć większą tolerancję na niepewność, co wpływa na większe zdeterminowanie do podejmowania decyzji, nawet bez pełnej znajomości każdej możliwej zmiennej.

Dlatego podejmowanie decyzji z uważnością jest sposobem na rozpoznanie, jak daleko sięgają granice naszej wiedzy i wobec jak bardzo niepewnych sytuacji jesteśmy w stanie zachowywać spokój.

„Każda chwila to chwila decyzji, i każda chwila kieruje nas nieubłaganie w kierunku reszty naszego życia”.

-Mary Balogh-

Mężczyzna medytuje w górach

Dochodzenie do wniosku

Z drugiej strony uważność pomaga również ocenić i określić ilościowo rozbieżność między intuicją a systematyczną analizą, którą wykonujemy przed podjęciem decyzji. Wymaga to zrobienia kroku w tył wobec własnych myśli i emocji, by nabrać szerszej perspektywy, dostrzec, co jest istotne, a co nie, oraz być mniej skłonnym do ulegania stereotypom.

Dojście do wniosku oznacza podjęcie działania. Niektóre badania pokazują, że ludzie, którzy praktykują uważność, rzadziej wpadają w koło, w którym wiele się mówi o problemie, ale nie podejmuje się żadnego działania. W ten sposób uważność zmniejsza sztywność poznawczą, czyli tendencję do podejmowania decyzji w oparciu o automatyczne wzorce myślowe.

Nauka z informacji zwrotnych

Ten ostatni etap jest niezwykle ważny w procesie podejmowania decyzji. Zaakceptowanie popełnionych błędów może być czasami trudne. Ale uważność może pomóc także na tym etapie, ponieważ zmniejsza reakcje obronne. Oznacza to, że praktykując mindfulness, możesz stać się człowiekiem bardziej otwartym na negatywne opinie. Odważniejszym i bardziej odpornym.

Dlatego uważni ludzie częściej uczą się na podstawie przeszłych doświadczeń. Poza tym łatwiej jest uciszyć swoje ego, będąc bardziej otwartym na negatywne opinie.

Scroll to Top