Nietolerancja wobec niepewności: źródła depresji i lęku

Nietolerancja wobec niepewności: źródła depresji i lęku

Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia, 2017

Nietolerancja wobec niepewności jest jednym z kluczowych czynników wywołujących depresję i lęk. Jej genezę można bardzo dobrze wyjaśnić, biorąc pod uwagę, że ludzie na ogół nie postrzegają zmian jako czegoś pozytywnego lub konstruktywnego.

Nietolerancja wobec niepewności pełni wyjątkowo ważną rolę, jeśli chodzi o naszą tendencję do odczuwania nadmiernego niepokoju. Sposób, w jaki musimy zaakceptować niepewność lub coś nieznanego może doprowadzić do załamania naszego stanu emocjonalnego. Może nawet sprzyjać pojawianiu się problemów emocjonalnych, takich jak lęk i depresja.

Czasami możne się wydawać nawet, że mamy alergię na nowe rzeczy, na zmiany i komplikacje, które one wywołują. Boimy się zaakceptować, że rzeczy nie będą takie, jak dotychczas. Prowadzi to do tego, że zamykamy się w sobie i nie zwracamy uwagi na inne możliwości, które mogłyby poprawić naszą sytuację.

„Uważamy niepewność za najgorsze zło, dopóki rzeczywistość nie pokaże nam, że jest inaczej”.
-Jean Baptiste Alphonse Karr-

Człowiek pogrążony w niepewności


Czym jest nietolerancja wobec niepewności i na czym ona polega?

Z definicji nietolerancja wobec niepewności jest cechą osobowości składającą się z negatywnych przekonań na temat niepewności i tego, co ona implikuje.

Najnowsze dane wskazują, że nietolerancja wobec niepewności jest ukierunkowana na przyszłość. Nie jest to jednak to samo, co nietolerancja wobec niejednoznaczności, która ma wpływ na chwilę obecną.

W związku z tym warto podkreślić, że reprezentują ją dwa wymiary:

  • Nietolerancja skupiona na przyszłości jest przekonaniem, że nieprzewidziane zdarzenia są bardzo uciążliwe. Ten schemat rozumowania jest uważany za szczególnie istotny czynnik wpływający na podatność na problemy związane z lękiem i depresją.
  • Hamująca nietolerancja występuje, gdy najmniejsza wątpliwość blokuje Cię i sprawia, że ​​przestajesz wykonywać to, czym aktualnie się zajmujesz. Ten specyficzny czynnik występuje zwykle w patologiach, takich jak OCD (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).

Nietolerancja wobec niepewności jest pojęciem transdiagnostycznym, które skupia się głównie na ocenie problemów emocjonalnych, takich jak lęk i depresja. Zrozumienie jego wartości może ułatwić radzenie sobie z tymi wszystkimi uciążliwymi myślami i emocjami. Tymi myślami i emocjami, które niszczą nas od wewnątrz, wywołując ogromny dyskomfort.

„Niepewność jest tak nieprzyjemna dla nas jako ludzi, że zamiast ją akceptować, aby nauczyć się nią zarządzać wolimy opowiadać sobie nawzajem historyjkę, o tym, co się wydarzy”.

Smutny kartonowy człowiek

Znaczenie uelastycznienia myśli

Przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że dążenie do absolutnej pewności prowadzi jedynie do nieszczęścia. Nie wszystko ma przyczynę i skutek. W rzeczywistości w naszym życiu nic nie jest absolutne ani pewne. Wszyscy mamy tendencję do zadawania sobie rozmaitych pytań, typu: „A co jeśli wszystkie te dolegliwości są objawami ukrytego raka?”albo „A co jeśli nie znajdę dobrej pracy?”.

Zarówno odpowiedzi, jakie dajemy na tego rodzaju pytania, jak i częstotliwość oraz rodzaj zdarzeń, które je powodują są czynnikami decydującymi o uznaniu tej tendencji za niebezpieczny nawyk. Ludzie cierpiący na depresję, stany lękowe lub problemy tego rodzaju zazwyczaj mają skłonności do dramatyzowania, a ich charakter składa się z wielu negatywnych cech.

Nasze reakcje na niepewność są bardzo silne, ponieważ jesteśmy zakochani w pewności. Uwielbiamy mieć wszystko zaplanowane, wszystko kontrolować. Przez to często przypisujemy nieodpowiednio wysoką wagę negatywnym konsekwencjom zdarzeń, o których niewiele wiemy. Lub też wszelkim wydarzeniom które nie pasują do oczekiwań, które uważamy za „normalne”.

Dłoń trzymająca kulę światła

Nasze próby zwiększenia pewności powodują, że zwiększa się nietolerancja wobec niepewności i nasila się intensywność naszych zmartwień. Z drugiej strony próba zwiększenia tolerancji wobec niepewności zmniejsza poczucie niepokoju. Jest to synonim bycia bardziej elastycznym.

Naprawdę możemy nauczyć się lepiej znosić niepewność. W gruncie rzeczy chodzi o nawyk, nad którym można pracować. Po pierwsze możesz przeanalizować swoje reakcje w obliczu nieznanych sytuacji. Następnie wyraźnie przyjmij fakt, że dane wydarzenie może potoczyć się na wiele różnych sposobów. Sposobów, które mogą odbiegać od Twoich oczekiwań.

Nietolerancja wobec niepewności ogranicza nas i czyni nas nieszczęśliwymi, natomiast pogodzenie się z rzeczywistością i tym, że nic nie jest pewne pomaga być elastyczniejszym, a co za tym idzie – szczęśliwszym. Często kluczem do zmiany i osiągnięcia pełnego zdrowia emocjonalnego jest sytuacja, w której najmniej się spodziewamy tego rodzaju zmian. I to odkrycie jest tego doskonałym przykładem.

Kobieta myśli z zamkniętymi oczami

Lektura uzupełniająca dla specjalistów i osób zainteresowanych tematem:

Sandín, B., Chorot, P. Valiente, R. (2012). „Transdiagnóstico. Nueva frontera en Psicología Clínica. Revista de Psicopatología y Psicología Clínica”


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.