Czy marzy Ci się bardziej atrakcyjna i charyzmatyczna osobowość? Oczywiste jest, że nikt nie może zmienić swojego sposobu bycia o 180º, aby nagle zmienić się w kogoś zupełnie innego. Jednak w rzeczywistości wymiary takie jak charyzma lub zdolność wpływania na innych można trenować. Można się obudzić i działać jak światło latarni morskiej, która prowadzi i inspiruje innych.
Niedawno zaginiona pisarka P.D. James powiedziała, że są ludzie z wrodzonym wdziękiem. A ten niuans, który tak urzeka i przyciąga uwagę, ma pewien sekret: autentyczność, która wyłania się prosto z serca i nie nosi znamion fałszu. Dlatego jednym z kluczy, aby cieszyć się tym spoiwem społecznym, tą iskrą, która przyciąga spojrzenia i inspiruje, jest właściwe wykorzystanie szczerości.
To, co jest wymuszone, zawsze tworzy dystans. To, co rodzi się z fałszu jest zauważane w jednej sekundzie. W rzeczywistości ludzie mają prawie niezawodny detektor do identyfikacji fałszywego uśmiechu, wyćwiczonej postawy, która ma na celu przyciągnięcie uwagi w dobrze zagrany sposób…
Wszystko te elementy to czerwone punkty, których musimy unikać, jeśli chcemy, by nasza osobowość była charyzmatyczna i bardziej atrakcyjna.
Atrakcyjne osobowości bowiem naprawdę istnieją i mają niewiele wspólnego z fizycznym pięknem. W rzeczywistości nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż osoba, która jest pewna siebie, która przekazuje pozytywne nastawienie i tę delikatną prostotę, której możesz zaufać od samego początku. Zanurzmy się nieco głębiej w ten temat.
Bardziej atrakcyjna i charyzmatyczna osobowość – klucze, by ją rozwinąć
Czym tak naprawdę jest charyzmatyczna osobowość? To z pewnością pierwsze pytanie, jakie możemy sobie zadać. Kiedy mówimy o charyzmie, zasadniczo mamy na myśli umiejętności społeczne. To zdolność przyciągania, wpływania na innych i robienia tego w naturalny sposób, ale z wystarczającą stanowczością (i urokiem), aby nikogo nie pozostawić obojętnym.
Coś takiego pozwala nam na przykład doskonalić się zawodowo. Nie wspominając również o naszych relacjach społecznych, ponieważ charyzma pozwala nam dodać do naszej osobowości odrobinę pozytywnego entuzjazmu, z którym lepiej docieramy do ludzi.
W ten sposób zostawiamy w nich ziarno pozytywnych emocji, które usprawnia komunikację, relacje, możliwość dogadania się itp.
Jeśli teraz zadamy sobie pytanie, czy ktoś urodził się jako osoba charyzmatyczna, czy też tę umiejętność można wyćwiczyć, odpowiedź jest jasna: wszyscy możemy się tego nauczyć. Strategie rozwijania bardziej atrakcyjnej i charyzmatycznej osobowości nie są tak skomplikowane ani nieznane.
Chociaż prawdą jest, że ponad sto lat temu filozof i psycholog Max Weber opisał charyzmę jako nadprzyrodzony dar, dziś ta idea uległa zmianie. John Antonakis z Uniwersytetu w Lozannie (Szwajcaria) zajmuje się tym tematem od ponad dziesięciu lat.
Jego artykuł badawczy z 2011 r. Can Charisma Be Taught? Tests of Two Interventions (Czy można się nauczyć charyzmy? Testy dwóch interwencji) to jedna z najlepszych referencji w tej dziedzinie.
Dowiedzmy się teraz, nad którymi obszarami powinniśmy popracować, aby nasz osobowość stała się bardziej atrakcyjna i charyzmatyczna.
Entuzjazm i asertywna komunikacja
Ludzie, którzy kochają to, co robią, zawsze przyciągają. W pewnym sensie entuzjazm wiąże się z tą ideą, z pasją do życia, do ludzi, do tego, w co się wierzy. Ta pozytywna energia powiązana z motywacją jest jednym z najlepszych kluczy do rozwoju bardziej atrakcyjnej i charyzmatycznej osobowości.
Do entuzjazmu dochodzi jeszcze jedna niezbędna kompetencja: asertywna komunikacja. Nie szukamy więc przesadnej dobroci, która często bywa mdła. Nie musimy też być zabawni, nadmiernie nadużywać humoru i żartów, aby wywołać uśmiech u innych.
Chcemy pokazać charyzmę, a charyzma zawiera w sobie osobistą pewność i wysokie zdecydowanie. Dlatego musimy rozwijać odpowiednią asertywność w komunikacji: mówić w sposób pewny siebie, z szacunkiem i wiedzieć, jak bronić własnych praw.
Pewność siebie (ale w połączeniu z prostotą)
Nadmierna pewność siebie może być czasami interpretowana przez innych jako zarozumiałość lub duma. Trzeba bardzo dobrze opanować ten wymiar, żeby nie popaść w przesadę czy narcyzm.
Chcemy, aby nasza osobowość była bardziej atrakcyjna i charyzmatyczna, ale przyjmujemy zdrowy, pełen szacunku i zawsze pokorny punkt widzenia. Prawdziwy urok bierze się bowiem z tego genialnego połączenia: pewność siebie i prostota.
Umiejętność słuchania i patrzenia
Atrakcyjna i charyzmatyczna osobowość wyróżnia się nie tylko dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Coś, co ją definiuje, to umiejętność słuchania i zrozumienie sztuki spojrzenia. Co przez to rozumiemy?
- Kto wie, jak słuchać, sprawia, że rozmówca czuje się komfortowo. Sprawia również, że osoba naprzeciw nas czuje się ważna, zaakceptowana i ma poczucie, że to, co mówi, jest ważne i interesujące.
- Z drugiej strony ważne jest, aby zawsze wiedzieć, jak utrzymywać kontakt wzrokowy. Ale nie tylko. Powinniśmy starać się „uśmiechać” oczami.
Bardziej atrakcyjna i charyzmatyczna osobowość wymaga inteligencji emocjonalnej
Atrakcyjna osobowość, ta, która pozostawia swój ślad i której nie sposób zapomnieć, po mistrzowsku używa inteligencji emocjonalnej. Przede wszystkim dlatego, że potrafi bardzo dobrze regulować swój nastrój, aby okazywać spokój, pozytywizm i bliskość. Nie byłoby to możliwe w żaden sposób, gdyby była skrępowana przez swoje frustracje, lęki i niepokoje.
Z drugiej strony osoba charyzmatyczna jest wielkim koneserem trzech bardzo specyficznych elementów inteligencji emocjonalnej: empatii, umiejętności społecznych i tworzenia więzi. Aby pozostawić w kimś ślad, musisz dotrzeć do jego serca.
A to wymaga empatycznej komunikacji, wiedzy, jak rozpoznać emocje u innych i sprawić, by oni również poczuli się pewnie.
Nie bój się okazać swoją wrażliwość
Ludzie, którzy starają się być nieomylni, odporni i niezwykle skuteczni, zwykle nie budzą w nas chęci bliskości. Kto stara się być niezniszczalny, dystansuje się od tego, co właściwe człowiekowi, od tego, czym jest nasza esencja i nasze emocje.
Dlatego, aby rozwinąć bardziej atrakcyjną i charyzmatyczną osobowość, nie możemy się bać okazywania swojej wrażliwości.
To czyni nas bardziej autentycznymi. Dlatego nie musimy udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Odkładamy zatem na bok strach przed popełnieniem błędów, pokazaniem emocji, upadkiem i porażką. Charyzmatyczna osoba wychodzi daleko ponad to wszystko.
To ktoś, kto swoje człowieczeństwo czyni swoim standardem i ozdabia je wdziękiem, bliskością i zawsze pozytywnym nastawieniem.
Nie jest trudno wyszkolić i obudzić w sobie tę umiejętność społeczną. W mocy każdego z nas leży próba wywarcia wpływu na ludzi wokół nas i pozostawienie śladu w ich sercach.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Antonakis, J. (2017). Charisma and the “New Leadership”. In J. Antonakis & D. V. Day (Eds.), The nature of leadership(3rd ed., pp. 56-81). Thousand Oaks: Sage Publications.
- Antonakis, J., d’Adda, G., Weber, R. A., & Zehnder, C. (2015). Just words? Just speeches? On the economic value of charismatic leadership. NBER Reporter, 4.
- Antonakis, J., Fenley, M., & Liechti, S. (2011). Can Charisma Be Taught? Tests of Two Interventions. The Academy of Management Learning and Education, 10(3), 374-396.