Czy wiesz, jak poprawnie odrzucić ofertę pracy?

Musisz odrzucić ofertę pracy, ale nie wiesz jak? Dowiedz się, w jaki sposób nie zepsuć relacji z firmą i nie zamknąć sobie drzwi do kolejnych propozycji.
Czy wiesz, jak poprawnie odrzucić ofertę pracy?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Otrzymałeś ofertę pracy i zaproszono cię na rozmowę. To świetnie! Być może dział kadr trafił na twój profil w internecie i się toba1 zainteresował. Możliwe jednak, że zechcesz odrzucić ofertę pracy. Jak to zrobić, by nie wypaść źle w oczach firmy?

Twoje powody mogą być różne. To słodko-gorzka sytuacja, szczególnie jeśli wysłałeś swoje zgłoszenie i teraz firma oferuje ci stanowisko.

Jednak możliwe, że zaproponowane podczas rozmowy wynagrodzenie nie będzie odpowiadało twoim oczekiwaniom, pracodawca nie zaoferuje odpowiednich możliwości rozwoju albo nie będzie pasował ci grafik (na przykład ze względu na dzieci czy inne obowiązki).

Podobna sytuacja może się zdarzyć, gdy firma sama trafi na twój profil w internecie. Jak jednak zareagować, jeśli warunki ci nie odpowiadają? Czy da się odrzucić ofertę pracy tak, by nie zamknąć sobie drzwi w danej firmie?

Zamyślony mężczyzna

Nie żałuj sobie czasu na podjęcie decyzji

W większości przypadków będziesz potrzebować czasu, by ułożyć negatywną odpowiedź. Możliwe jednak, że będziesz wiedzieć od razu. Jeśli na przykład godziny pracy będą kolidowały z twoimi innymi zajęciami, warunki finansowe nie będą odpowiadać twoim oczekiwaniom lub zaoferowany zostanie ci nieodpowiedni tryb pracy pewnie długo nie będziesz się zastanawiać.

By uniknąć jednak lakonicznej odpowiedzi, lepiej wziąć na wstrzymanie. Wówczas dokładnie zrozumiesz, dlaczego oferta ci nie odpowiada i łatwiej będzie ci ją stosownie odrzucić. Jeśli twój profil bardzo się firmie podoba, być może podejmie ona próbę negocjacji.

Nie czekaj zbyt długo, by odrzucić ofertę pracy

Zaplanowanie czasu na zastanowienie nie oznacza jednak, że powinieneś zwlekać z odpowiedzią. Wyglądałoby to na strach przed konfrontacją i zapewne spowodowałoby nerwowość w firmie. Dlatego najpóźniej następnego dnia po rozmowie powinieneś dać odpowiedź i odrzucić ofertę pracy.

Pozwoli ci to dobrze wypaść w oczach firmy oraz sprawi, że będzie ona mogła kontynuować proces rekrutacji wśród innych kandydatów, którym warunki być może będą odpowiadać. Chociaż tobie oferta może wydawać się nieodpowiednia, z pewnością istnieją osoby gotowe ją zaakceptować. Dlatego nie zwlekaj z odpowiedzią.

Proces rekrutacji

Szczerze zakomunikuj powody

Gdy zamierzasz odrzucić ofertę pracy, należy być szczerym. Powiedz firmie, jakie masz powody, by uznawać stanowisko za nieodpowiednie dla ciebie. Jeśli masz większe oczekiwania, zakomunikuj to. Gdy to wysokość wynagrodzenia cię nie przekonuje, nie wstydź się o tym powiedzieć.

Jeśli trudno ci odrzucić ofertę pracy telefonicznie, zrób to drogą mailową. Szczerze przedstaw swoje powody i podziękuj firmie za zainteresowanie. W ten sposób przedstawisz swoje warunki i jeśli w przyszłości pojawi się miejsce dla ciebie, zapewne otrzymasz kolejną ofertę.

Porzuć przekonanie, że trzeba przyjmować wszystkie propozycje pracy ze strachu przez tym, iż kolejne się nie pojawią. Jeśli warunki ci nie odpowiadają, nie wahaj się. Odrzucaj oferty, które ci nie pasują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Argüeso, M. S. (2004). Una reflexión sobre la posibilidad de rechazar una oferta de empleo por responsabilidades familiares. In Desempleo: XIV Congreso Nacional de Derecho del Trabajo y de la Seguridad Social, Oviedo, 23 y 24 de mayo de 2003 (pp. 1453-1467). Subdirección General de Información Administrativa y Publicaciones.
  • Cruz Villalón, J. (2003). El deber de aceptación de la oferta de colocación adecuada. Relaciones Laborales: Revista Crítica de Teoría y Práctica, 1, 357-386.
  • de Escoriaza, J. C. Cómo afrontar una entrevista de trabajo: preguntas más frecuentes y aspectos positivos y negativos. sal de dudas, 63.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.