Inteligencja emocjonalna - 3 ćwiczenia pomagające ją zwiększyć

Inteligencja emocjonalna - 3 ćwiczenia pomagające ją zwiększyć

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca, 2018

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest inteligencja emocjonalna? Czy wiesz, dlaczego jest tak ważna? Emocje istnieją, ponieważ dostarczają cennych informacji, pomagają nam przystosować się do zmian i poprawiają nasze życie społeczne. Ale czy wiesz, jak interpretować to, co próbują Ci powiedzieć?

Aby w pełni z nich skorzystać, musisz je zidentyfikować i zrozumieć. W ten sposób będziesz w stanie zobaczyć, dlaczego je czujesz i co oznaczają w różnych sytuacjach.

W ten sposób rodzi się inteligencja emocjonalna.

“Poznanie siebie jest początkiem całej mądrości.”

Arystoteles

Zdobywanie wiedzy emocjonalnej

Więcej emocjonalnej wiedzy spowoduje większą inteligencję emocjonalną. Dostarczy Ci kryteriów, których potrzebujesz, aby zidentyfikować i rozróżnić swoje emocje od emocji innych. Zrozumiesz również, dlaczego je czujesz i jak mogą Ci pomóc. Potrzebujesz emocjonalnej wiedzy i doświadczenia, aby skutecznie je regulować i zapobiegać temu, by powodowały w Tobie napięcie.

Jeśli twoja inteligencja emocjonalna jest słabo rozwinięta, masz teraz kilka dobrych powodów, aby ją poprawić. Jak więc zacząć poznawać swoje emocjonalne ja?

Dziewczyna i latające dookoła bańki.

Możesz zacząć od prowadzenia dziennika, w którym zapisujesz wszystkie emocje, jakich doświadczasz w ciągu dnia i sytuacje, kiedy je czułeś. Wtedy staniesz się bardziej świadomy, które emocje są najbardziej dominujące w Twoim życiu. Pomoże Ci to również zauważyć, że często doświadczamy sprzecznych emocji.

Aby wyostrzyć zdolności identyfikacyjne, utwórz listę pytań, na które należy odpowiedzieć. Mogą to być zagadnienia typu “Jaka była emocja?” oraz “Jak odczuwałem tę emocję?” To pomoże Ci to śledzić informacje, które zaobserwowałeś, sugerujące jedną lub więcej emocji.

Inteligencja emocjonalna i czerpanie z niej korzyści

Gdy zwiększysz swoją inteligencję emocjonalną i nauczysz się rozpoznawać emocje, nadchodzi czas, aby wprowadzić wiedzę w życie. Celem jest zrozumienie funkcji twoich emocji i tego, jak prowadzą do podjęcia jakiegoś działania. Chodzi o to, aby zrozumieć, że każdy ma inne myśli, emocje i intencje. Ta wiedza przyniesie korzyści Twoim interakcjom społecznym.

Aby to zrobić, ćwicz rozumienie emocji w różnych sytuacjach. Mogą się one różnić od tych, w których nie uczestniczysz, takich jak filmy lub historie innych ludzi, do konfliktów, w które byłeś zamieszany.

Teraz masz jasność co do emocji i sytuacji, które chcesz ćwiczyć. Następnie pomocne jest podzielenie sytuacji na sekwencje w miarę jej rozwoju. Dokonaj analizy każdej z nich, jak i dla każdej zaangażowanej w to osoby. Analizuj, co mówią, robią i myślą oraz jakie emocje odczuwają.

Dzięki temu będziesz bardziej świadomy, że emocje, myśli i zachowania są ze sobą powiązane. Dodatkowo zrozumiesz, że to, co myślisz i czujesz, nie zawsze pasuje do tego, co myślą i czują inni. Wreszcie zrozumiesz motywacyjną funkcję emocji, o której wspomnieliśmy. Zobaczysz, że emocje informują nas i zmuszają do uzyskania tego, czego potrzebujemy.

Kobieta w wodzie.

Nie próbuj analizować emocji przez cały czas!

Podobnie jak wszystko inne w życiu, powinieneś używać swojej emocjonalnej wiedzy w zrównoważony sposób. Tak, to prawda – jeśli Ci jej brakuje, nie pomoże Ci to w życiu. Ale również nie zapewni pomocy, gdy jesteś stale skupiony na swoich emocjach i doznaniach cielesnych. Dlatego naucz się panować nad analizowaniem każdej emocji, którą czujesz. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz utratą dynamicznej mocy swoich emocji.

“Zwróć swoją uwagę na coś innego, a emocje ulegną zmianie. Zmień swoje emocje, a twoja uwaga przeniesie się.”

-Frederick Dodson-

Przez cały tydzień poświęcaj pół godziny każdego dnia na zastanowienie się nad tym, co Cię denerwuje i czego nie możesz pozbyć się z głowy oraz naucz się odczuwać nieprzyjemne emocje, nie unikając ich. To ćwiczenie nie jest po to, abyś tarzał się w swoim nieszczęściu. Ma po prostu zapewnić Ci wystarczająco dużo przestrzeni, aby je poczuć.

Jeśli odczuwasz nieprzyjemne emocje, nie pozwól, aby krążyły wokół Twojego umysłu. Zachowaj je na pół godziny, którą zarezerwowałeś. W tym czasie usiądź w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzać i ustaw alarm na 30 minut. Kiedy alarm się włączy, wróć do codziennych zajęć.

“To zdumiewające, że gdy umysł jest wolny od zanieczyszczeń emocjonalnych, pojawia się logika i klarowność.”

-Clyde DeSouza-

Wykonuj te ćwiczenia, a będziesz mógł czerpać korzyści ze swojej inteligencji emocjonalnej. Będziesz w stanie używać emocji na rzecz fizycznego i psychicznego dobrego samopoczucia. Odczuwanie negatywnych emocji jest czymś normalnym, ale ważne jest, aby nauczyć się je rozpoznawać, nie czuć ich zbyt często, zbyt intensywnie lub zbyt długo.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Aral Tasher, Alejandro Álvarez i Averie Woodard.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.